internet światłowodowy
Choć pojęcie „tani” jest w tym kontekście względne, okazuje się, że w zakresie kosztów, światłowodowy internet stacjonarny bez problemu można za taki uznać | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Tani internet stacjonarny – sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem usługi

Dostęp do internetu ma w Polsce już około 95 proc. gospodarstw domowych. Można w ten sposób również załatwić liczne sprawy urzędowe i zapłacić rachunki. Chcąc jednak w pełni komfortowo korzystać z tego typu opcji, warto dokładnie przyjrzeć się wybranej ofercie – jaki internet stacjonarny sprawdzi się najlepiej? Poznaj rozwiązania na miarę XXI wieku.

Spis treści:

  • Internet stacjonarny pierwszego wyboru? Światłowód! 
  • Czy internet światłowodowy może być tani?
  • Co sprawdzić przed zakupem internetu stacjonarnego?

Internet stacjonarny pierwszego wyboru? Światłowód! 

Możliwość korzystania z internetu sama w sobie jest kluczowa. Czym innym jest jednak płynne, szybkie i stabilne surfowanie po sieci, a czymś zupełnie odmiennym oczekiwanie na załadowanie się strony przez kilkadziesiąt sekund czy ściąganie małego pliku przez godzinę. Wolno działający internet, który dodatkowo często w ogóle przestaje pracować, potrafi frustrować. Co więcej, zazwyczaj połączenie zrywa się w najmniej oczekiwanym momencie, np. chwilę przed ważną wideokonferencją czy na samym końcu ściągania ważnego raportu. Wszyscy, którzy mają takie doświadczenia, mogą szybko o nich zapomnieć – warunkiem jest wybór internetu światłowodowego!

Internet światłowodowy, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na światłowodach. Są to przewody zbudowane m.in. z włókna szklanego. Posiadają wiele warstw, które mają na celu odpowiednie zabezpieczenie i wsparcie pracy najważniejszego elementu, czyli rdzenia. To właśnie on jest nośnikiem transmitowanych danych – umożliwia przepływ fal świetlnych, które osiągają niespotykane dotąd prędkości. Zgadza się, internet światłowodowy to przede wszystkim ogromna przepustowość, jakiej nie zdołały osiągnąć jeszcze żadne inne technologie. Pozwala pobierać dane nawet z prędkością 1 Gb/s. Przykładowo bardzo popularny internet radiowy zwykle pracuje na poziomie ok. 20 Mb/s (jeśli dochodzi do 50 Mb/s można uznać to za naprawdę znakomity wynik…). Są to zatem bardzo duże różnice, których w zasadzie nie da się zniwelować. 

Czy internet światłowodowy może być tani? 

Wiele osób zakłada, że skoro światłowód daje tak duże możliwości, na pewno obejmujące go oferty muszą być znacznie droższe niż inne opcje – błąd! Choć pojęcie „tani” jest w tym kontekście względne, okazuje się, że w zakresie kosztów, światłowodowy internet stacjonarny bez problemu można za taki uznać. Przykładowo w Play dostępne są oferty, w których już za 50 zł miesięcznie można korzystać właśnie ze światłowodu i pobierania danych nawet do 600 Mb/s. Dodatkowo otrzymuje się modem Connect Box, który umożliwia pracę zarówno sieci 2,4 GHz, jak i 5 GHz, a także TV na dobry początek oraz TV internetowe UPC TV Go. A czy dostępna jest oferta z przepustowością na poziomie wspomnianego 1 Gb/s? Jak najbardziej – w tym przypadku koszt jest zaledwie o ok. 30 zł wyższy, a otrzymuje się maksimum tego, co współczesne systemy mogą nam zaoferować! 

Co więcej, warto też zauważyć, że kupując wybraną ofertę internetową właśnie w Play, można załapać się na wiele bonusowych rabatów, jak np. ten dotyczący zakupów online – wszyscy, którzy właśnie w ten sposób zakupią wybraną ofertę, za instalację zapłacą zaledwie 1 zł.   

Co sprawdzić przed zakupem internetu stacjonarnego? 

W przypadku stacjonarnego internetu światłowodowego koniecznie należy sprawdzić, czy tego typu technologia jest dostępna w danej lokalizacji. Sieć światłowodów obejmuje już spory teren Polski i stale jej zasięg wzrasta, lecz upewnienie się wciąż jest niezbędne. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę określonego dostawcy, ponieważ większość umożliwia automatyczną analizę w tym zakresie. Trzeba tylko podać konkretny adres i kliknąć „Sprawdź”. Całość trwa sekundy – a przynajmniej tak to wygląda nw przypadku internetu światłowodowego od Play.

To jednak nie wszystko. Jako że do całego procesu warto podejść bardzo świadomie, przed zakupem konkretnej oferty dobrze byłoby sprawdzić także następujące kwestie: 

  • czy usługodawca oferuje montaż i instalację systemu;
  • czy daną ofertę obowiązują jakiekolwiek limity danych;
  • na jak długo można (lub trzeba) zawrzeć umowę;
  • czy dostępne są umowy bez zobowiązań, tzn. umożliwiające rezygnację w dowolnym momencie;
  •  czy zawarto w niej także niezbędny modem, czy może należy za niego dodatkowo zapłacić;
  • na jakie dodatki można liczyć – np. dostęp do serwisów streamingowych czy chociażby TV online;
  • czy jeśli jest się już klientem danego dostawcy, możliwe są dodatkowe zniżki (jeżeli przykładowo posiada się już inną usługę, jak np. smartfona na abonament)? 

Być może dla niektórych opisana wyżej lista wydaje się dość długa. Dobrze jednak pamiętać, jak ważną kwestią w dzisiejszym świecie jest sprawnie działający, szybki i stabilny internet – do jego wyboru warto podejść z dużą uważnością, by przez kolejne lata zupełnie nie musieć się już o to martwić! 

Materiał partnera zewnętrznego