eco driving
Ekonomiczny styl jazdy pozwala na optymalizację  zużycia paliwa oraz dłuższą trwałość podzespołów pojazdu, wymaga przede wszystkim skupienia i racjonalnego myślenia kierowcy jego wczesnego przewidywania i przystosowania do aktualnie panujących warunków  drogowych | fot.: stock.adobe.com

Eco driving – oszczędna jazda

Samochód to jeden z najpopularniejszych środków transportu, w dzisiejszych czasach, w łatwy sposób umożliwia,  przemieszczanie się  do wyznaczonego celu często oszczędzając w ten sposób  czas i pieniądze, niestety obecne niestabilne ceny paliw generują większe wydatki dla naszego domowego budżetu. Dlatego  warto zwrócić uwagę na styl swojej jazdy, który niejednokrotnie jest szkodliwy nie tylko dla środowiska, ale również naszego samochodu. Wystarczy zapoznać się z zasadami ekonomicznej jazdy, które nie są skomplikowane, a według wyliczeń ekspertów kierowca stosujący się do nich może na tym samym pełnym baku przejechać o 10% dłuższy dystans.

Co to jest eco driving?

Eco driving, czyli jazda ekonomiczna oparta na odpowiednim stylu, zapewniającym spore oszczędności finansowe. Wbrew pozorom nie wymaga specjalnych umiejętności istotne jest  dostosowanie sposobu jazdy do panujących warunków drogowych. Przy ekonomicznej jeździe kluczowe jest: 

  • Prawidłowe ruszanie- po uruchomieniu pojazdu należy natychmiast wyruszyś w trasę zbędny postój powoduje nadmierne spalanie paliwa oraz stanowi obciążenie dla silnika.
  • Zmiana biegów- pierwszy bieg powinien nam służyć tylko do ruszania, wskazane jest jak najszybciej przełączyć na drugi bieg, następny z kolei włączamy przy obrotach silnika około  2200 do 2500 w przypadku silników benzynowych, przełożenie w dieslu powinno nastąpić przy obrotach 1200 do 2000.
  • Hamowanie silnikiem, czyli zmniejszanie prędkości poprzez redukcję biegów i ewentualne delikatne hamowanie pedałem  hamulca, taka technika przekłada się na wolniejsze zużycie układu hamulcowego.
  • Płynna jazda ze stałą prędkością  oraz unikaniu gwałtownego hamowania.
  • Sprawdzanie stanu technicznego pojazdu w szczególności ciśnienia w oponach, odpowiedni jego poziom zmniejsza obciążenie silnika, istotna jest również regularna wymiana filtra powietrza oraz oleju silnikowego.
  • Kontrola sytuacji na drodze, aby w odpowiednim czasie zareagować na zmieniające się warunki.

Wymienione zasady będą miały podobne zastosowanie zarówno w dieslach jak i autach benzynowych, istotną różnicą są obroty silnika, które należy odpowiednio dostosować do używanego paliwa, największe spalanie jest w momencie nagłego zwiększania obrotów do wysokich wartości.

Eco driving w  samochodach hybrydowych.

Samochód hybrydowy to pojazd wyposażony w dwa różne źródła napędu, jednostkę elektryczną i spalinową szczególnie ekonomiczne dla osób dużo podróżujących i jednocześnie dbających o środowisko. Wyżej wymienione zasady w dużej mierze dotyczą  pojazdów spalinowych, ale również dobrze sprawdzą się w autach hybrydowych, tu także istotnym elementem jest ruszanie z parkingu , które powinno być natychmiastowe, lecz nie gwałtowne, podczas delikatnej jazdy uruchomi się jedynie silnik elektryczny, zbędna zwłoka spowoduje włączenie jednostki spalinowej. Przyśpieszenie powinno odbywać się zdecydowanie, mimo iż  zużycie w danym momencie będzie duże, ale pozwoli to osiągnąć szybko odpowiednią prędkość, która dla aut hybrydowych mieści się w przedziale  60-80 km/h. Proces hamowania powinien być długi i niegwałtowny, odzyskamy w ten sposób większą ilość energii co jest dużym plusem  tego typu pojazdów. Mając do przebycia krótki dystans, oszczędniej jest jechać  powoli uruchamiając tylko silnik elektryczny, podobnie powinna wyglądać jazda w korkach, każde niepotrzebne uruchomienie silnika spalinowego generuje duże zużycie paliwa. Auta hybrydowe potrafią być nie tylko oszczędne w długich trasach, sprawdzą się także w miejskiej jeździe, warto zwrócić na nie uwagę przy zakupie nowego auta.

Eco driving podsumowanie.

Ekonomiczny styl jazdy pozwala na optymalizację  zużycia paliwa oraz dłuższą trwałość podzespołów pojazdu, wymaga przede wszystkim skupienia i racjonalnego myślenia kierowcy jego wczesnego przewidywania i przystosowania do aktualnie panujących warunków  drogowych. Naczelną zasadą eco drivingu jest płynna jazda ze stałą prędkością, należy wystrzegać się zbytecznego przyśpieszania, raptownego hamowania oraz wielokrotnego ruszania, dlatego warto wcześniej zaplanować trasę -zwrócić uwagę na natężenie ruchu oraz ewentualne utrudnienia spowodowane pracami remontowymi. Kierowcy stosujący zasady ecodraivingu przy odpowiednich parametrach są w stanie średnio zredukować spalanie paliwa, a przy okazji pozytywnie wpłynąć  na ochronę środowiska naturalnego. 

MGR