yaris samochód używany
Japoński koncern słynie z bezawaryjności, a zakup egzemplarza od sprawdzonej firmy to coś, co pozwoli nam na spokojną jazdę przez wiele lat | fot.: materiał partnera

Kupno samochodu używanego a aspekty finansowe i nie tylko – co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno znaleźć gospodarstwo domowe, w którym nie ma choć jednego samochodu osobowego. Posiadanie własnego auta to ogromna wygoda, na którą może pozwolić sobie spora część z nas. Mowa oczywiście o pojazdach używanych, które sprzedają się znacznie częściej niż nowe egzemplarze. Dlaczego się tak dzieje? Jakimi zaletami charakteryzuje się kupno używanego samochodu? Co warto wiedzieć na ten temat? Przekonajmy się!

Aspekty finansowe – co warto wiedzieć?

Nie ma co się oszukiwać, zakup używanego samochodu to znacznie mniejsza inwestycja niż kupno nowego pojazdu. Spora część osób myśląc o pojeździe „z drugiej ręki”, przytacza kwoty zakupu rzędu 10,15, czy też 20 tysięcy złotych. W rzeczywistości jednak nawet za 10-krotnie większe pieniędzy jesteśmy w stanie znaleźć samochód używany, który okaże się prawdziwą gratką. Jak to możliwe? Oczywiście za 100, czy 200 tysięcy jesteśmy już w stanie udać się do salonu i wybierać pośród setek modeli, jednak znalezienie auta klasy premium w takich pieniądzach, jest praktycznie niemożliwe. W związku z tym, jeśli mamy do dyspozycji taki lub podobny budżet, to nie zawsze warto od razu wybierać się do salonu, gdyż takie działanie może okazać się błędem.

Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że samochody używane tracą na wartości o wiele wolniej niż nowe egzemplarze. Już po opuszczeniu salonu swoim nowym pojazdem, musimy liczyć się z tym, że spora część sumy z wartości katalogowej zostanie po prostu odjęta. Dlaczego się tak dzieje? Jednym z powodów na pewno jest bezpodstawne windowanie ceny przez sporą część marek. W takich wypadkach owa korekta umożliwia osiągnięcie realnej ceny rynkowej. Na tym jednak nie koniec, urok nowości to coś, za co trzeba naprawdę słono zapłacić. W związku z tym dwu, czy też trzyletnia używana Toyota Yaris lub jakikolwiek inny samochód to najlepsze możliwe rozwiązanie, jeśli chodzi o aspekty finansowe. W przypadku, gdy zdecydujemy się na właśnie taki ruch, będziemy mogli być pewni, że sprzedając swój pojazd za kilka lat, nie stracimy na nim zbyt wiele.

Czy nowe samochody zawsze są idealne?

Spora część z nas słyszała na pewno stwierdzenie, że zakup nowego samochodu zapewni nas co do jego sprawności technicznej. Jak się jednak okazuje, używana Toyota może być lepszym rozwiązaniem niż nowy Mercedes. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na ogólnodostępne statystyki awaryjności, które pokazują nam czarno na białym, że nowe samochody wcale nie są takie idealne. Obecnie pojazdy te są naprawdę skomplikowanymi oraz złożonymi konstrukcjami, które stale są udoskonalane w czasie akcji serwisowych. Oczywiście postawienie na samochód używany to ruch, który także ma swoje pułapki. Świetnym rozwiązaniem jednak, aby uniknąć wszelkich problemów, jest zakup używanego pojazdu w salonie. Bardzo dobrym przykładem są samochody Toyota Cygan. Japoński koncern słynie z bezawaryjności, a zakup egzemplarza od sprawdzonej firmy to coś, co pozwoli nam na spokojną jazdę przez wiele lat.

Wymarzone auto nie jest już produkowane

Wiele ludzi ubolewa nad faktem, że spora część nowych samochodów jest do siebie bardzo podobna. Wraz z coraz to nowszymi wersjami tracą one swój charakter, a zwiększająca się ilość pojazdów elektrycznych sprawia, że prawdziwi fani motoryzacji mają coraz mniejsze pole do manewru. Skutkiem takiego działania jest wiele cech samochodów premium, które przejmują pojazdy klasę niższe. Każdy z nas kupując drogi samochód, chciałby, aby wyróżniał się on na drodze i nie tylko. Właśnie dlatego w niejednym wypadku 5-letni samochód dobrej marki może okazać się znacznie lepszym wyborem niż nowy pojazd producenta, który niekoniecznie do nas przemawia. Wszyscy doskonale wiemy, że samochody, na które kiedyś patrzyliśmy z westchnieniem, wzbudzają znacznie więcej emocji niż te z salonu. 

Serwis używanych samochodów

Kiedy mamy do czynienia z nowymi samochodami, musimy liczyć się z tym, że producenci stale wprowadzają wszelkie rodzaju zmiany mechaniczne, czy też konstrukcyjne. Właśnie dlatego znalezienie rzetelnego mechanika w dobrej cenie, który będzie w stanie pracować z tego typu nowinkami, jest naprawdę trudne. Na tym jednak nie koniec, problemem może okazać się również dostępność zamienników oryginalnych części, która bardzo często nie stoi na najwyższym poziomie. Właśnie dlatego znacznie lepiej postawić na sprawdzony samochód, taki jak używana Toyota Yaris niż zaawansowane egzemplarze. Toyota Cygan to doceniane przez wielu auta, którym mogą zająć się setki serwisów, a ilość części na serwisach ogłoszeniowych do tego pojazdu, jest naprawdę zadowalająca.

Dostępność informacji na temat używanych pojazdów

Każdy producent reklamuje swoje samochody jako bezawaryjne nowoczesne, ekologiczne, ekonomiczne, po prostu idealne. Oczywiste jest to, że w niektórych wypadkach będzie to prawda, jednak tak naprawdę, dowiemy się tego kilka lat po zakupie. Z kolei używana Toyota, czy Ford to pojazdy, które na całym świecie miały już tysiące właścicieli. W związku z tym ilość danych na temat takich samochodów na wszelkiego rodzaju forach jest po prostu ogromna. Tym samym decydując się na zakup takiego pojazdu, nie kupujemy przysłowiowego kota w worku tylko sprawdzone auto.

Spokojniejsza głowa

Mimo tego ciągłej walki z tym procederem to problem kradzieży samochodów w dalszym ciągu jest naprawdę poważny. Nie odnosi się on tylko i wyłącznie do nowych pojazdów, jednak spora część osób, która zakupiła używane auto, przyznaje, że są znacznie spokojniejsi. Oczywiste jest to, że zarysowanie używanego samochodu na parkingu to nic przyjemnego. Jeśli jednak dzieje się tak dopiero po odebraniu nowego pojazdu, możemy mieć do siebie niemałe pretensje. W przypadku samochodów używanych takie nieduże defekty nie są niczym nowym, dlatego nie martwią nas zbyt mocno.

Materiał partnera