minikoparka na placu budowy
Na jakie elementy warto zwrócić uwagę wybierając minikoparkę? | fot.: stock.adobe.com

Minikoparka – sprzęt niezbędny na każdej budowie?

Każdy inwestor, który planuje budowę budynku powinien w kosztach inwestycji uwzględnić roboty ziemne przeprowadzane minikoparką. To sprzęt, który jest mniejszy od pozostałych sprzętów budowlanych, ale bardziej uniwersalny. Możliwe jest wykonanie nią prac w miejscach trudno dostępnych. Do czego przydatna jest minikoparka oraz jakie posiada zalety i wady? O tym dowiesz się z tekstu poniżej.

Na jakie elementy warto zwrócić uwagę wybierając minikoparkę?

Minikoparka jest maszyną, która należy do grupy koparek hydraulicznych. Jej masa eksploatacyjna nie przekracza sześciu ton. Składa się z elementów: podwozia gąsiennicowego, które popularnie nazywane jest gąsienicą do minikoparki, lemieszy, obrotowej kabiny, boom swing, łyżki, zębów do łyżki minikoparki. Wybierając minikoparkę, warto zwrócić uwagę na wspomnianą wyżej łyżkę oraz zęby, a także na gąsienice, które odgrywają niezwykle ważną rolę w minikoparce.

Łyżki do minikoparki różnią się od siebie kształtem i rozmiarem. Standardowo łyżką można wykopać dół o głębokości od 1,5m do 2m. Wyróżnia się różne typy łyżek: zbierakowe, chwytające oraz wygarniające. Łyżka może służyć nie tylko do wykonywania wykopów, ale również do załadunku materiałów sypkich.

Gąsienice do minikoparek zbudowane są z gąsienic gumowych. Gąsienice gumowe powinny być odporne na ścieranie, ponieważ w trakcie prac zużywają się i niszczą  pod wpływem ścierania. Guma używana do produkowania gąsienic gumowych musi być wysokiej jakości. Gąsienice gumowe różnią się od siebie w niewielkim stopniu, dlatego powinny zostać dobrane do odpowiedniego modelu minikoparki.

Zęby do łyżki minikoparki zapewniają doskonałą wydajność pod warunkiem, że wnikną w podłoże. Zęby do minikoparki mają różne kształty w zależności od tego jakiej marki jest minikoparka. Wszystkie wymienione elementy: gąsienice do minikoparki, zęby do łyżki do minikoparki oraz łyżka do minikoparki powinny być wymieniane.

Jakie zalety i wady ma prowadzenie prac minikoparką?

Ze względu na mniejszy rozmiar minikoparki niż koparki, minikoparką można pracować w miejscach, które są trudnodostępne, w aglomeracji miejskiej oraz wewnątrz budynków, które są w trakcie budowy albo remontu. Operator może minikoparką wykonać nie tylko wykopy pod fundamenty domu jednorodzinnego, ale również pod przydomowe oczyszczalnie ścieków, czy też gruntowe wymienniki ciepła i oczka wodne w ogrodzie. Możliwe jest też wykonanie wykopów pod przewody energetyczne, telefoniczne i światłowody. Minikoparką można również załadować sypki materiał oraz rozładować go. Ponadto warto pamiętać o tym również, że transport minikoparką nie jest skomplikowany, ponieważ można ją transportować na lawecie. Oprócz tego, że minikoparki są sprzętem uniwersalnym, posiadają jeszcze jedną ważną zaletę. Dzięki niewielkim rozmiarom silnika, zużywają zdecydowanie mniej paliwa niż koparki oraz nie emitują tak dużego hałasu, co może mieć znaczenie gdy pracujemy w aglomeracji miejskiej lub nie chcemy drażnić sąsiadów.

Mimo że wykonywanie robót budowlanych minikoparką nie zbyt wielu wad, to warto wspomnieć o jednej, która jest logicznym wynikiem budowy maszyny. Nie można tego sprzętu wykorzystać do wszystkich prac budowlanych na dużą skalę. Tam z kolei przydadzą się już wielkoformatowe sprzęty.

Materiał powstał we współpracy z firmą https://entrack.pl/, która od ponad 40 lat dostarcza części zamienne do maszyn budowlanych.

OLI