szkoda parkingowa
Najlepsza sytuacja, w jakiej możesz się znaleźć przy wystąpieniu szkody parkingowej zakłada, że jej sprawca czeka na Ciebie przy Twoim samochodzie | fot.: stock.adobe.com

Szkoda parkingowa – jak powinnaś się zachować?

Statystyki pokazują, że do większości mniejszych lub większych stłuczek powodujących obtarcia czy wgniecenia na karoserii samochodu dochodzi na parkingach. Zwłaszcza przed marketami i w miejscach, w których pojawiają się duże skupiska ludzi. Jak powinnaś zareagować, jeśli i Ciebie spotka taka właśnie sytuacja? Co zrobić, gdy to Ty jesteś sprawczynią, a co w sytuacji, w której pełnisz rolę ofiary? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego, co musisz w tym temacie wiedzieć.

Szkoda parkingowa – jak zachować się w standardowej sytuacji?

Najlepsza sytuacja, w jakiej możesz się znaleźć przy wystąpieniu szkody parkingowej zakłada, że jej sprawca czeka na Ciebie przy Twoim samochodzie. Wtedy też wystarczy, że oboje spiszecie oświadczenie. Zazwyczaj jest ono dostępne na stronie dowolnego (niekoniecznie Twojego) ubezpieczyciela. Oświadczenie można też spisać ręcznie – wtedy też musisz na nim zawrzeć:

  • datę i miejsce zdarzenia oraz jego okoliczności,
  • dokładny opis uszkodzeń,
  • dane sprawcy u poszkodowanego,
  • kompletne dane samochodów (w tym oczywiście numer polisy, numer rejestracyjny oraz nazwy zakładów ubezpieczeń).

Bardzo rozsądne jest posiadanie wydrukowanego wzoru oświadczenia we własnym samochodzie. Kolejny krok zakłada zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Obowiązek ten zawsze ciąży na poszkodowanym. Zgłoszenia można dokonać na przykład przez Internet lub telefon. Koniecznie zrób zdjęcie pojazdów. Jeśli sprawca nie chce spisać oświadczenia, musisz wezwać policję.

Co zrobić, gdy to Ty jesteś sprawczynią wypadku?

Znajdując się w zgoła odmiennej sytuacji, a zatem występując w roli sprawcy, najlepszym wyjściem dla Ciebie będzie zaczekanie na właściciela auta. Jeśli tego nie zrobisz, narazisz się na dość poważne konsekwencje (również finansowe) – zwłaszcza jeśli policja ustali Twoją tożsamość. Jeśli jednak nie masz czasu lub poszkodowany nie pojawia się na miejscu zbyt długo, możesz pozostawić mu swoje dane kontaktowe (na przykład zostawiając kartkę za wycieraczką). Wtedy też będziecie mogli załatwić wszystko telefonicznie i spisać oświadczenie na odległość. Jeśli do szkody doszło przy markecie, zawsze możesz zgłosić się do punktu informacyjnego, który szybko wywoła właściciela danego auta, pozwalając Ci uniknąć zbyt długiego oczekiwania na jego pojawienie się.

Jak się zachować, gdy sprawca zbiegł?

Jeśli sprawca szkody parkingowej zbiegł, a na miejscu wystąpienia zdarzenia nie było monitoringu, musisz zadzwonić na policję. Faktem jest jednak to, że znalezienie sprawcy w takiej sytuacji najprawdopodobniej będzie niemożliwe. Będziesz musiała sięgnąć po swoje AC – a jeśli go nie masz, pokryć koszty naprawy z własnej kieszeni.

Podsumowanie

Szkoda parkingowa jest czymś, czego nikt nie chciałby zobaczyć po powrocie do swojego auta. Niestety jednak, do jej wystąpienia dochodzi stosunkowo często. Ważne jest zatem to, byś była przygotowana na taką okoliczność i wiedziała, co robić w jej przypadku. Pozwoli Ci  to oszczędzić sporo czasu, a przede wszystkim umożliwi otrzymanie stosownego odszkodowania. Wbrew pozorom, nie jest to nic skomplikowanego.

PRY