Telefon i kobieta
Tempo, z jakim zmienia się użyteczność sprzętu elektronicznego, jest niesamowita. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sprzęt elektroniczny? Kobiety się na nim znają!

Wydawać by się mogło, że to mężczyźni są w domach odpowiedzialni za wybór sprzętów elektronicznych i to oni często sięgają po elektroniczne gadżety, gdy chcą sprezentować coś partnerce. Okazuje się jednak, że kobiety także wydają pieniądze nie tylko na sprzęty domowe, ale także gadżety, które ułatwiają im życie lub są po prostu zgodne z ich zainteresowaniami. Mężczyźni, dokonując wyboru, zwracają uwagę na funkcje sprzętu przede wszystkim, kobiety zaś na jego wygląd, design, dopasowanie do ich codziennych potrzeb, ale także na to, czy… mieści się w torebce i za bardzo jej nie obciąża. Może dlatego w sklepach wybierają często czytniki ebooków i odtwarzacze mp3, a gdy szukają telefonu, zdecydowanie sprawdzają, jak dany model leży w dłoni.

Sprzęt zgodny z zainteresowaniami

Według sprzedawców w sklepach elektronicznych czytniki książek to przede wszystkim domena kobiet. Można przypuszczać, że wcale nie chodzi o to, że kobiety częściej czytają, ale po prostu lubią produkty modne i praktyczne. A przecież możliwość noszenia w torebce kilku tysięcy ulubionych lektur jest niezwykle praktyczne. Czytniki poza tym także służą do przeglądania stron w Internecie i można dzięki nim odebrać maila w drodze do pracy.

Chociaż sprzątanie i gotowanie nie jest już tylko domeną kobiet, to wciąż one jako klientki decydują o zakupie konkretnej pralki, zmywarki czy lodówki. Chcą mieć sprzęt użyteczny, ale też pomocny na co dzień, taki, który pozwala im łączyć domowe obowiązki z zarabianiem na dom. To one też częściej wiedzą, czy ich pralka powinna mieć bęben mieszczący 5kg prania, czy jednak aż 8 albo 10. I to one prędzej niż partnerzy zwrócą uwagę na energooszczędność albo niską awaryjność takiego sprzętu. Mężczyźni bardziej skupiają się na sprzęcie RTV. To oni mają pomysły na to, jakie kino domowe kupić, który tablet czy projektor do wyświetlania filmów albo głośniki. Nie oznacza to jednak, że panie są bierne, bo przy półkach z notebookami czy telefonami także często można je spotkać, a kupowanie elektronicznych akcesoriów pasjonuje je tak samo, jak kupno nowych ubrań, torebki czy butów. Dobrej jakości telefon musi przecież pasować do drobnej dłoni, a notebook mieścić się w niej bez problemu.

Aparaty do robienia zdjęć – hobby i zabawa

Domeną kobiet są także aparaty cyfrowe, szczególnie małe, chociaż z wymienną optyką i telefony z dobrym obiektywem. A to dlatego, że portale społeczne są przez nie niezwykle lubiane. Dzięki niewielkiemu sprzętowi zdjęcie można zrobić błyskawicznie i wysłać koleżance lub umieścić na stronie. Często są to krajobrazy lub kadry z codziennego życia, ale także dzieci i zwierzaki. To dlatego projektanci aparatów coraz częściej starają się, by ich produkty były poręczne, proste w obsłudze, oraz zapewniały wysoką jakość zdjęć. Aparaty muszą pasować do kobiecej dłoni i być odporne na wszelkie zadrapania czy wgniecenia, które psują ich walory estetyczne. Dobry sprzęt do robienia zdjęć musi pozwalać na szybkie przesłanie gotowego zdjęcia do Internetu, bez zbędnego przekładania kart czy szukania kabelków. Zanim jednak kobieta kupi aparat, robi dokładny research, bo wydawanie pieniędzy na produkty mało wartościowe jest zwykłą rozrzutnością i stratą czasu. Dokonują świadomego wyboru, nawet jeśli w zakupach nie uczestniczy ich partner. Czytają strony internetowe, przeglądają fora, same orientują się w często skomplikowanych opisach sprzętu.

Telefon – narzędzie pracy i kontroli nad domem

Tempo, z jakim zmienia się użyteczność sprzętu elektronicznego, jest niesamowita. Telefon, który w jednym sezonie był prawdziwym przełomem w świecie technologii, po kilku latach staje się przestarzały. A skoro jest przestarzały, należy go wymienić. Tak myślą także panie dlatego, gdy tylko zauważą, że ich smartfon zwolnił, nie robi tak dobrych zdjęć, jak nowszy model, czy nie wygląda już tak zjawiskowo, szybko szukają jego zamiennika. Są jednak dosyć wierne markom, więc jeśli korzystały z modelu Xperia, to zastanawiają się tylko nad tym, którą Xperię wybrać przyglądając się różnicom poszczególnych modeli. Biorąc pod uwagę, że telefon to już nie tylko aparat do dzwonienia, ale podręczny komputer, każdy kupujący powinien wiedzieć, czym różni się Xperia XA2, a Xperia XA2 Ultra, nawet jeśli różnice są subtelne. Bo niektóre kobiety cenią sobie smukły wygląd i lepiej czują się, gdy trzymają w dłoni niewielki aparat telefoniczny, a inne dzwonią tak dużo, że niezbędna jest im bardzo mocna bateria. Możliwość wysyłania e-maili, robienia przelewów, zdjęć czy czytania książek na ekranie to tylko niektóre zalety smartfona, które sprawiają, że panie kupują je samodzielnie lub chętnie przyjmują w prezencie – zobacz na https://blogs.sonymobile.com/pl/2018/02/14/walentynkowy-dylemat-ktora-xperie-wybrac/. I co ciekawe, także kupując inne sprzęty domowe, np. pralkę czy ekspres do kawy, zaczynają zwracać uwagę na to, czy dane urządzenie jest kompatybilne z aplikacją telefoniczną, co pozwala na zdalne jego kontrolowanie. Telefon to dla kobiety także możliwość zlokalizowania domowników czy wysłania mężowi listy zakupów.

Komputer jak piórko

Zamiłowanie do urządzeń uniwersalnych i praktycznych widać także, gdy chodzi o sprzęt komputerowy. Ze świecą szukać pań, które chętnie kupią klasyczny, stacjonarny komputer. Sprzęt ma być lekki, niewielki jak ultrabook. Ma się szybko łączyć z Internetem i ma być wydajny. Obserwując półkę z ultrabookami, można zauważyć, że wyglądają dokładnie tak, jak kobiety sobie tego życzą: są dostępne w różnych kolorach, mają piękne dodatki w postaci myszek, naklejek, toreb. O power bankach w kształcie szminki albo z opcją lusterka nawet nie wspominając. I to wszystko w czasie, kiedy mężczyźni jednak wolą modele bardziej “toporne” ceniąc jednocześnie większe dyski, lepsze matryce, większy przekrój ekranu. Nie da się ukryć, że mężczyzna w torbie nosi znacznie mniej rzeczy niż kobieta, a ciężar komputera nie ma dla niego żadnego znaczenia. Komputer dla mężczyzny musi być szybki, dla kobiety zgrabny i lekki, wyróżniający się eleganckim designem oraz kompatybilnością z telefonem czy aparatem. A żeby dodatkowo nie trzeba było nosić zasilacza, musi mieć bardzo żywotną baterię, bo po co nam kolejny balast?

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Nowe konsole do gier

PlayStation 5 i Xbox Scarlett – co zaoferują nowe konsole do gier?

Podczas gdy na obecną generację konsol wciąż wychodzą tytuły, które dostarczają rozrywki milionom graczy, to …