PlayStation 5
PlayStation 5 ma się pojawić w sprzedaży przed Bożym Narodzeniem | fot.: stock.adobe.com

Czy Playstation 5 będzie hitem?

Premiera PlayStation 5 dopiero przed nami, ale Sony uchyla rąbka tajemnicy i już dziś zdradza pewne szczegóły przemawiające za tym, że nowa wersja kultowej konsoli będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Zobacz, co udało nam się ustalić.

PlayStation 5 – cena

Ponoć dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale konsumenci jak najbardziej, dlatego na początek zdradzimy to, co najważniejsze, czyli ile za tę przyjemność będziemy musieli zapłacić.

Oficjalna cena PlayStation 5 nie została jeszcze podana, ale z różnych przecieków można się dowiedzieć, że będzie ona dość przystępna. Sama konsola będzie oferowana w dwóch wersjach, z czytnikiem Blue Ray i bez niego. Za wersję z czytnikiem zapłacimy około 500 dolarów, za wersję bez czytnika około 400. Przy czym trzeba sobie od razu powiedzieć, że te 100 dolarów to i dużo i mało. Z jednej strony dla polskiego odbiorcy jest to całkiem konkretna kwota, z drugiej – brak czytnika przekłada się na dużo mniejsze możliwości konsoli, jak choćby brak opcji oglądania filmów bądź odtwarzania gier bezpośrednio z płyt. Jeśli jednak ktoś nie potrzebuje takich możliwości, śmiało może zakupić tańszą wersję.

PlayStation 5 – premiera

Jeśli chodzi o datę premiery, to raczej nie ma niespodzianki. PlayStation 5 ma się pojawić w sprzedaży przed Bożym Narodzeniem. Można przypuszczać, że stanie się to zaraz po symbolicznym Czarnym Piątku, kiedy to Amerykanie (i nie tylko) rozpoczynają przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i masowo kupują gwiazdkowe prezenty. To także czas, w którym zainteresowanie sprzętem elektronicznym i multimedialnym jest zdecydowanie większe niż w jakikolwiek inny czas w roku. Nic więc dziwnego, że Sony postanowiło wykorzystać to swoiste „okienko transferowe” i właśnie w tym czasie wypuścić na rynek nową (także pod względem wizualnym) wersję jednego ze swoich flagowych produktów.

PlayStation 5 – dane techniczne

Diabeł tkwi w szczegółach, a w tym wypadku w tym, co tkwi pod skądinąd piękną, futurystyczną maską konsoli PlayStation 5. Poniżej najważniejsze dane techniczne:

Procesor: Ryzen Zen 2 x86-64-AMD. Liczba rdzeni: 8

Karta graficzna: Radeon Navi 7nm RDNA

Pamięć RAM: 16 GB

Pojemność dysku: 825 GB, dysk SSD

Wsparcie Ray Tracing: tak

Wsparcie technologii VR: tak

Wsparcie systemu nagłośnienia Audio 3D: tak

Wsparcie rozdzielczości 8K: tak

Co można wywnioskować z powyższej specyfikacji? Gry będą się ładowały szybciej, grafika będzie zdecydowanie bardziej realistyczna (to między innymi zasługa technologii Ray Tracing, będzie płynniej, bez lagów i niepotrzebnych nerwów.

Także oglądanie filmów za pomocą PS 5 obiecuje nową jakość domowego kina dzięki wsparciu rozdzielczości 8K. W tej chwili na rynku jest niewiele telewizorów mogących się pochwalić taką funkcją i tu czapki z głów przed firmą Sony, która w pakiecie z nową, szybką i wszechstronną konsolą umożliwia także oglądanie filmów w niedostępnej dotąd jakości.

PlayStation 5 – w jakie gry zagramy

I tu niespodzianka, bo przede wszystkim we wszystkie, w które do tej pory graliśmy na PlayStation 4. Sony wyraźnie wychodzi naprzeciw potrzebom swoich użytkowników, gwarantując im możliwość zagrania w ulubione gry w nowej, lepszej jakości.

Ale to nie wszystko. Sony znane jest z tego, że produkuje niemal masowo tytuły, które nie są obsługiwane przez konkurencyjne platformy. Można więc przypuszczać, że już w niedługim czasie pojawią się tytuły, które będą miały szansę stać się nowymi grami-symbolami pokoleń.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

CS GO

Najlepsze strony z darmowymi skinami CS:GO

Od 2016 roku liczba serwisów oferujących usługę otwierania skrzyń rośnie wykładniczo, przez co nie tylko …