zbliżenie na kobiecą twarz
Zależy Ci na tym, żeby zatuszować blizny potrądzikowe na wiele godzin? Dobre jasne korektory i podkłady o właściwym odcieniu to oczywiście podstawa, ale… na ich trwałość wpływa wiele czynników | fot.: materiał partnera

Blizny potrądzikowe – jak je skutecznie zamaskować?

Trądzik to popularna przypadłość, która najczęściej „dopada” w okresie dojrzewania, ale nie tylko. Niestety, nawet zupełne wyleczenie problemu to nie koniec walki z niedoskonałościami. Bardzo często przez długie lata na twarzy pozostają mało estetyczne blizny potrądzikowe. Ty również się z nimi zmagasz? Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednio dobrany make-up pomoże je zamaskować. Zobacz, co będzie Ci potrzebne!

Na początek najważniejsze: makijaż jest sposobem na ukrycie blizn potrądzikowych – tak, aby były mało widoczne. To zatem doraźna metoda, która pozwoli Ci wzmocnić pewność siebie i uzyskać promienny wygląd. Jeśli jednak zmiany są bardzo widoczne, warto skonsultować się z dermatologiem i kosmetologiem – tak, aby dobrać odpowiednie zabiegi, które pozwolą pozbyć się uciążliwego problemu.

Mimo to, na co dzień możesz je skutecznie zamaskować. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku.

Przygotuj skórę do makijażu

Zależy Ci na tym, żeby zatuszować blizny potrądzikowe na wiele godzin? Dobre jasne korektory i podkłady o właściwym odcieniu to oczywiście podstawa, ale… na ich trwałość wpływa wiele czynników. Pierwszym jest umiejętne przygotowanie skóry. Zadbaj o to, aby:

  • regularnie złuszczać martwy naskórek – w tym celu 1-2 razy w tygodniu stosuj peeling (mechaniczny lub enzymatyczny – jeśli masz wrażliwą skórę),
  • codziennie oczyszczać cerę – tak, aby zapobiec powstawaniu zaskórników i zmian trądzikowych. Nawet jeśli problem pryszczy już za Tobą, nie możesz doprowadzić do „zapchania” skóry!
  • stosować dopasowane do Twojego typu cery produkty pielęgnacyjne – na dzień przyda się zapewne krem matujący, którego składniki pomogą ograniczyć wydzielanie sebum.

Wyrównaj koloryt cery

Blizny potrądzikowe mogą różnie wyglądać. Część z nich jest płaska, część wklęsła. Jednak to, co je łączy, to kolor odbiegający od ogólnego tonu cery – najczęściej są zaczerwienione. Dlatego Twoim pierwszym zadaniem jest zatuszowanie różnic w pigmencie. Jak to zrobić? Jeśli przed Tobą „wielkie wyjście”, rozważ zastosowanie – jeszcze przed podkładem – korektora w zielonym odcieniu. Nałożenie go na miejsca ze zmianami ma na celu neutralizację czerwonych tonów skóry w tych obszarach.

Możesz też od razu przejść do aplikacji podkładu. Przy zmianach trądzikowych rozsądnie jest wybrać formułę kryjącą. Ale uwaga! Pamiętaj, że podkład to nie korektor! Nie nakładaj go więc grubą warstwą. Ewentualnie dołóż nieco produktu w zmienione miejsca. Koniecznie jednak dobrze „wstempluj” kosmetyk – najlepiej przy pomocy pędzla typu flat-top lub gąbeczki do makijażu. To pozwoli Ci uzyskać bardziej naturalny rezultat i zwiększyć trwałość produktów.

Wykorzystaj korektor

Gdy cera jest już ujednolicona, przyszedł czas na dokładniejsze, punktowe zamaskowanie blizn potrądzikowych. Z tym zadaniem dobrze radzą sobie wysoko kryjące jasne korektory – np. te naturalne, polskiej marki Annabelle Minerals. Sięgnij po korektor o 1-2 tony jaśniejszy od odcienia podkładu, zwłaszcza jeśli Twoje blizny mają formę „dziur”. Jasny produkt pomoże optycznie spłaszczyć.

Jeżeli zmiany nie są wypukłe, możesz użyć nieco ciemniejszego korektora – w tonacji zbliżonej do podkładu. Całość zaś wykończ lekko rozświetlającym pudrem, który utrwali makijaż, a jednocześnie doda twarzy zdrowego blasku.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

poranna rutyna twarz

Poranna rutyna kosmetyczna – klucz do pięknej skóry przez cały dzień

Poranna rutyna jest fundamentalnym elementem pielęgnacji skóry, mającym na celu jej przygotowanie do wyzwań każdego …