Dbaj o swoją twarz, codziennie

Wieczorny rytuał pielęgnacyjny wymaga spędzenia kilku minut więcej przed lustrem. Fot.: Fotolia

Zabiegane, umiejętnie lawirujące w natłoku codziennych spraw, często nie mamy czasu aby należycie zadbać o siebie. I nie chodzi o jogę 3 razy w tygodniu ani o poranny jogging o 6 rano. Będzie bardziej prozaicznie: sprawdź, czy poświęcasz swojej twarzy wystarczająco dużo czasu przed snem.

Sezon letni jest wyjątkowo wymagający dla skóry. Warstwy makijażu: korektor, podkład, puder, a nawet baza silikonowa dają zazwyczaj efekt świecącej, spoconej skóry, która nie może „oddychać”. Najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować z ciężkich kosmetyków, zastąpić je lekkim pudrem mineralnym, a błyszczenie neutralizować na bieżąco za pomocą bibułek matujących. Niestety, rzadko stan naszej cery pozwala na taki komfort. Wieczorem najłatwiej zmyć resztki makijażu mydłem lub silnym żelem, a potem wetrzeć jakiś krem. Na efekty nie trzeba długo czekać. Zapchane pory, zmęczona cera, podkrążone oczy. Kolejnego dnia będziemy musiały nałożyć jeszcze więcej kosmetyków. Nasza twarz wymaga jednak trochę więcej uwagi i czasu.

Wieczorny rytuał pielęgnacyjny

Przede wszystkim należy skupić się na dokładnym oczyszczeniu skóry:

  • wykonaj demakijaż za pomocą mleczka lub płynu micelarnego (delikatnie, okrężnymi ruchami)
  • oczyść twarz żelem do mycia dostosowanym do cery
  • zastosuj peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty (2 razy w tygodniu)
  • przetrzyj twarz odpowiednim tonikiem
  • raz w tygodniu nałóż maseczkę (jeśli jest to kosmetyk do zostawienia na noc, nie wklepujesz już innych kosmetyków)
  • nałóż odpowiedni krem na noc

Zwłaszcza ostatni punkt wymaga dokładności. Zwykła, wydawałoby się banalna, czynność stanowi naszą broń przed zmarszczkami grawitacyjnymi. Jest to ten typ zmian na powierzchni skóry, które powstają w wyniku zmniejszania się jej elastyczności (proces postępujący od 25 roku życia). Kosmetyki przeznaczone do twarzy sprawdzą się także na okolice szyi i dekoltu. Jak je nakładać?

  • twarz – kremy należy delikatnie wklepać, bez pocierania czy tarcia. Czynność tę wykonujemy w kierunku przeciwnym do grawitacji: zawsze od dolnych partii twarzy ku górnym i od zewnętrz do środka (od skroni do nosa).
  • oczy – nakładamy krem punktowo, a następnie delikatnie wklepujemy zachowując kierunek od zewnątrz do wewnątrz.
  • szyja i dekolt – krem wmasowujemy okrężnymi ruchami w kierunku z dołu do góry, a następnie delikatnie oklepujemy skórę.

Rada na lato: używajmy lekkich kosmetyków nawilżających dostosowanych do cery (kremy odżywcze, przeciwzmarszczkowe zazwyczaj są „ciężkie”), unikajmy ciągłego stosowania silnych preparatów matujących (w dłuższej perspektywie będą wysuszały) i bezwzględnie stosujmy kremy na dzień co najmniej z filtrem SPF15.

RED

Sprawdź także

Kobieta w łazience przed lustrem myjąca twarz pianką do mycia twarzy

Kosmetyki do oczyszczania twarzy

Nasza twarz każdego dnia jest narażona na działanie różnych czynników zewnętrznych powodujących jej pocenie, łojotok, …