kobieta obserwująca łupież na ręce
Łupież stanowi najpowszechniejszą chorobę skóry głowy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak sprawić, by łupież był mniej widoczny?

Łupież to wstydliwy problem wielu nastolatków, jak i dorosłych osób. To całkowicie zrozumiałe, że każdy z nas chce cieszyć się pięknymi i lśniącymi włosami, a uporczywy łupież widoczny zarówno na głowie, jak i ubraniach może znacznie utrudniać oraz negatywnie wpływać na naszą samoocenę. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby zmniejszyć nasilenie łupieżu i tym samym sprawić, że stanie się on o wiele mniej widoczny.

Czym jest łupież i skąd się bierze?

Łupież stanowi najpowszechniejszą chorobę skóry głowy. Ma charakter przewlekły i nawrotowy. Okazuje się, że może na niego cierpieć nawet połowa populacji. Podstawą do wystąpienia łupieżu jest przetłuszczająca się skóra głowy, niemniej może pojawić się także w przypadku skóry suchej lub wrażliwej.

Jakie są przyczyny łupieżu? Głównym czynnikiem jest nadmierny rozrost grzyba z gatunku Malassezia, który stanowi naturalny element mikrobiomu skóry głowy, jednak w niektórych warunkach może dojść do jego namnażania. Możemy zaliczyć do nich przede wszystkim:

  • uszkodzenie funkcji bariery naskórkowej;
  • zmianę składu sebum;
  • niezrównoważony mikrobiom.

Zaburzenia mikrobiomu skóry głowy, jak i jej podrażnienie stanowią idealne warunki do rozwoju grzyba. Ich przyczyną mogą być wahania hormonów, ciągły stres, a także niewłaściwa dieta. Łupież może pojawić się również w przypadku niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy, np. w wyniku:

  • niedokładnego spłukiwania szamponu lub odżywki;
  • zbyt rzadkiego mycia włosów;
  • częstego stosowania farb do włosów oraz kosmetyków stylizujących;
  • przegrzewania skóry głowy suszarką.

Objawy łupieżu

Łupież to choroba skóry stosunkowo prosta do zdiagnozowania. Jej charakterystycznym objawem jest nadmierne łuszczenie skóry głowy, wzmożony łojotok, a także charakterystyczne białawe płatki lub łuski. Są to zbyt szybko złuszczone komórki naskórka, które są widoczne na włosach oraz ubraniach. Innym częstym objawem łupieżu jest wzmożony świąd i potrzeba częstego drapania głowy. Niestety może to doprowadzić do podrażnienia warstwy ochronnej naskórka, a co za tym idzie: nasilenia łupieżu.

Jak zmniejszyć widoczność łupieżu?

Choć łupież to choroba skóry głowy o przewlekłym i nawrotowym charakterze, stosując właściwe kroki pielęgnacyjne można się jej skutecznie pozbyć i sprawić, że przestanie być widoczny. Podstawę świadomej pielęgnacji skóry głowy z łupieżem powinien stanowić prawidłowo dobrany szampon przeciwłupieżowy, który będzie wykazywał działanie przeciwgrzybicze i keratolityczne.

Oprócz tego skuteczny szampon przeciwłupieżowy powinien być wyposażony we właściwe składniki aktywne, takie jak: 

  • siarczek selenu;
  • pirytionian cynku;
  • ketokonazol;
  • pirokton olaminy;
  • kwas salicylowy.

Oprócz składników aktywnych szampon przeciwłupieżowy powinien być pozbawiony substancji, które mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy, jak np. alkohol czy SLS-y. Warto natomiast, aby posiadał składniki nawilżające oraz łagodzące wrażliwą skórę głowy. Aby łupież nie nawracał, oprócz szamponu przeciwłupieżowego warto pamiętać o regularnym myciu włosów, częstym szczotkowaniu oraz rzadszym korzystaniu z suszarki czy produktów stylizujących.

Materiał partnera

Sprawdź także

keratynowe prostowanie włosów

Keratynowe prostowanie włosów – ile kosztuje i na czym polega?

Przesuszone włosy mogą utrudniać wykonywanie poszczególnych stylizacji. Łatwo się puszą, są niesforne oraz łamliwe. Często …