Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Pojawienie się przebarwień na twarzy związane jest z nadmierną produkcją barwnika, czyli melaniny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nieestetyczne przebarwienia na twarzy należą do jednych z najbardziej rozpowszechnionych problemów kosmetycznych pań w każdym wieku. Walka z nimi domowymi sposobami jest uciążliwa, długotrwała i niestety często mało skuteczna. W trosce o wygląd skóry warto skorzystać z medycznych zabiegów, które pozwalają szybko uporać się z nierównomiernym kolorytem na twarzy. Laserowe usuwanie przebarwień nie zawsze daje rewelacyjne efekty.  Spytaliśmy ekspertów o zabiegi i jak się je wykonuje.

Pojawienie się przebarwień na twarzy związane jest z nadmierną produkcją barwnika, czyli melaniny. Zbyt duża ilość pigmentu odkłada się w skórze w postaci plam o różnej wielkości intensywności i rozmiarach: od delikatnych piegów, poprzez większe plamy czy tzw. Ostudę.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Ciemne plamy na twarzy to zmora wielu kobiet w różnym wieku. Wystarczy tylko rozejrzeć się wokół, by stwierdzić, że z problemem tym walczą nie tylko panie 50+ ale najczęściej 25- 45. W tej grupie wiekowej przebarwienia na twarzy są niemal powszechne, ale coraz częściej pojawiają się już w okolicach 25 roku życia.

Przyczyny pojawiania się przebarwień mogą mieć różne podłoże. Wiadomo, że mogą je powodować zmiany hormonalne, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, kosmetyki, oraz silna ekspozycja na słońce. Przebarwienia na twarzy pojawiają się też po zażyciu niektórych leków. Nierzadko są konsekwencją niewłaściwie wykonanych zabiegów kosmetycznych i medycznych a zwłaszcza laserowych czy peelingów. Mamy wtedy do czynienia z przebarwieniami pozapalnymi, które niezwykle trudno jest usunąć – mówi Krzysztof Łuksza z Kliniki Piękna Biogenica

Zmiany barwnikowe najczęściej występują na czole, policzkach, nad górną wargą. Nie są groźne, ale u wielu osób powodują duży dyskomfort. Jasna, gładka skóra jest utożsamiana z młodością. Plamy na twarzy nadają jej posępny wygląd i po prostu postarzają. Nic więc dziwnego, że kobiety na różne sposoby starają się pozbyć tego problemu estetycznego.

Jak się pozbyć przebarwień na twarzy?

Pierwszym krokiem w walce z przebarwieniami jest stosowanie kremów wybielających i peelingów. Ich głównym składnikiem są kwasy, które delikatnie lub mocno ( w zależności od potrzeb) złuszczają naskórek i sprawiają, że plamy stają się jaśniejsze, a koloryt skóry wyrównuje się. Skuteczność kremów wybielających nawet używanych w serii jest niewielka, a efektem ubocznym są często pojawiające się podrażnienia skóry. Głębokie i trwałe zmiany pozostaną, więc gdy tylko zrobi się nieco chłodniej, lepiej jest pomyśleć o bardziej skutecznych zabiegach. Należy do nich laserowe usuwanie przebarwień.

Na czym polega laserowe usuwanie przebarwień na twarzy?

Zabieg laserowego usuwanie przebarwień na twarzy wykorzystuje się lasery o bardzo krótkim impulse – rzędu nano i pico sekund z bramką Q- switch. W trakcie zabiegu wiązka światła laserowego jest kierowana precyzyjnie na obszar, w obrębie którego występuje nagromadzenie melaniny. Impulsy są tak krótkie, że w zasadzie mamy do czynienia z efektem fotomechanicznym – czyli rozbijane są ziarna melaniny i wchłaniane później przez makrofagi. Podobnie dzieje się z cząsteczkami barwnika przy tatuażach– wyjaśnia Krzysztof Łuksza z Kliniki Piękna Biogenica.

Niechciany barwnik jest rozbijany wiązką światła na mikroskopijne elementy, które są samodzielnie usuwane przez organizm. Plamy stopniowo rozjaśniają się i po kilku tygodniach stają się zupełnie niedostrzegalne. Efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu, choć dla pełnej skuteczności najczęściej zaleca się wykonanie kilku powtórzeń, w zależności od intensywności zmian. Czasami zabiegi laserowe nie dają oczekiwanych efektów i przebarwienia powracają. Dotyczy to zresztą również innych technik. Bardzo często lekarze proponują też łączenie kilku metod niwelowania przebarwień np.: uzupełnienie usuwania przebarwień laserem, mezoterapią igłową, zabiegami na bazie witaminy A, kwasów czy cosmelanem lub dermamelanem. Przy tendencji do pojawiania się plam na twarzy bardzo ważna jest profilaktyka. O skrupulatnym stosowaniu kremów z filtrem trzeba pamiętać przez cały rok.

Laserowe usuwania przebarwień bywa czasem bolesne i często wcale nie jest najlepszą metodą. Pieczenie lub mrowienie, które może być odczuwalne w trakcie zabiegu jest niwelowane znieczuleniem miejscowym. Co więcej walka z przebarwieniami wymaga czasem rekonwalescencji, a co najważniejsze nie zawsze jest trwała i skuteczna. Najlepsza pora na wykonanie zabiegów laserowych to wczesna jesień i wiosna. Jeśli więc miniony urlop pozostawił nam niechcianą pamiątkę w postaci ciemnych plam na twarzy, to najlepiej zabrać się za nie od razu, by za parę tygodni cieszyć się idealną cerą bez najmniejszej skazy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

pieprzyki

Laserowe usuwanie pieprzyków i znamion Łódź

Laserowe usuwanie znamion, pieprzyków i brodawek jest bezbolesne i nieinwazyjne. Szacuje się, że przeciętny człowiek …