farbowanie w domu
Wiele z nas choć raz farbowało włosy w zaciszu własnej łazienki. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość natychmiastowej zmiany wizerunku bez przeszkody w postaci konieczności wpasowania się w grafik fryzjera | fot.: materiał partnera

Koloryzacja włosów – w domu czy w salonie fryzjerskim?

Farbowanie włosów może diametralnie odmienić look, dodając urody. Zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem jest koloryzacja w domu, czy może zabieg u profesjonalnego fryzjera? Podpowiadamy, jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, by podjąć słuszną decyzję.

Farbowanie włosów w domu

Wiele z nas choć raz farbowało włosy w zaciszu własnej łazienki. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość natychmiastowej zmiany wizerunku bez przeszkody w postaci konieczności wpasowania się w grafik fryzjera. Zazwyczaj domowa koloryzacja oznacza też oszczędność pieniędzy, ponieważ fryzjerskie usługi nie należą do najtańszych. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą, samodzielne farbowanie pozwala uniknąć interakcji z fryzjerem, który czasami bywa osobą gadatliwą lub mocno ingerującą w image klientek.

Wybierając domową koloryzację, ryzykujesz jednak nieudanym rezultatem działań, a nawet zniszczeniem włosów. Dzieje się tak za sprawą drogeryjnych farb, które często bazują na ingrediencjach podrażniających skórę głowy i osłabiających włosy. Nic dziwnego, że tak rzadko udaje się uzyskać zamierzony odcień. A jeśli zbyt długo będziesz trzymać na głowie koloryzującą mieszankę, istnieje prawdopodobieństwo poważnego uszkodzenia włosów, które zaczną wypadać i się kruszyć. Nie jest też łatwo samodzielnie rozprowadzić farbę w równomierny sposób, co skutkuje niedoskonałym zafarbowaniem włosów. Przywrócenie ich później do świetności bywa czasochłonne i kosztowne.

Farbowanie włosów u fryzjera

Koloryzacja w salonie fryzjerskim jest procesem bezpieczniejszym dla pasm, ponieważ specjalista sięga po lepszej jakości farby, dostosowując proporcje i stężenie utleniacza do potrzeb klientki. Taka koloryzacja trwa dłużej, jednak nie osłabia tak mocno włosów. Fryzjer może także doradzić wybór bardziej twarzowego odcienia włosów, jak również udzielić fachowych wskazówek dotyczących pielęgnacji kosmyków. Wprawny specjalista perfekcyjnie nałoży farbę na włosy oraz sam będzie pilnował tego, by zabieg trwał odpowiednią ilość czasu. Efekt to idealnie zafarbowane włosy, których kondycja zanadto nie ucierpiała. Dodatkowo dla wielu kobiet wizyta u profesjonalisty to przyjemność i chwila relaksu. Wysoka cena koloryzacji oraz konieczność zarezerwowania większej ilości czasu może jednak nie odpowiadać niektórym Paniom.

Jak zadbać o włosy po koloryzacji?

Każda koloryzacja w jakimś stopniu ingeruje w strukturę włosów. Właśnie dlatego włosy po farbowaniu potrzebują pielęgnacji, która sprosta ich potrzebom. Koloryzowane pukle bywają przesuszone, szorstkie i przejawiają tendencję do plątania się. Powszechnym problemem jest szybkie płowienie i wypłukiwanie barwnika. Zaradzić temu mogą dobrze dobrane kosmetyki. W ich składach powinny znajdować się odbudowujące proteiny jedwabiu, owsa lub mleka, wzmacniająca keratyna oraz odżywcze olejki (na przykład migdałowy lub winogronowy), antyoksydacyjne roślinne wyciągi z granatu lub jagód acai, a także miód wpływający na nawilżenie pasm. Pielęgnując farbowane włosy, warto sięgać po kosmetyki z silikonami, które tworzą na nich film, chroniąc je przed puszeniem i utratą koloru.

Pielęgnacja farbowanych włosów

Ważną kwestią jest odpowiednie mycie włosów farbowanych. Pierwszy raz można umyć farbowane pukle 24 godziny od koloryzacji, co ma przeciwdziałać wymywaniu pigmentu. Później także nie należy przesadzać z codziennym oczyszczaniem, mając w zanadrzu suchy szampon, który w razie potrzeby odświeży fryzurę. Myjąc włosy wodą z szamponem, unikaj gorącej wody i kończ cały proces poprzez spłukiwanie kosmyków chłodnym strumieniem, który domyka włosowe łuski.

Jakim szamponem myć głowę? Najlepiej sprawdzą się kosmetyki o łagodnych formułach, ponieważ mocne detergenty stopniowo odbarwiają pukle. W związku z tym, że włosy po koloryzacji są podatne na uszkodzenia, należy ostrożnie się z nimi obchodzić, gdy są wilgotne. Zamiast tarcia ręcznikiem, odsącz pukle, odciskając je w bawełniany podkoszulek. Intensywnemu odcieniowi farbowanych włosów sprzyjają także (stosowane z umiarem) zakwaszające płukanki – na przykład z octem.

Ważnym etapem jest regularne odżywianie farbowanych kosmyków specjalną odżywką lub dogłębnie rewitalizującą maską. Dzięki temu włosy odzyskują jedwabistą gładkość i pięknie błyszczą. Warte uwagi są preparaty wzbogacone przeciwsłonecznymi filtrami, które zapobiegają blaknięciu koloru. Filtry to jednak nie wszystko – w trosce o piękno farbowanych włosów unikaj ostrego słońca, latem nakładając na głowę kapelusz lub chustkę.

Wybór należy do Ciebie

Przeprowadzając zabieg koloryzacji w domu, nie tracisz czasu na umawianie wizyty u fryzjera oraz oszczędzasz pieniądze. Farbując pukle w salonie fryzjerskim, możesz natomiast liczyć na indywidualne podejście oraz naprawdę perfekcyjny efekt końcowy. To, którą opcję wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Nie zapominaj też o konieczności systematycznej pielęgnacji farbowanych pasm, aplikując odpowiednie kosmyki, które przedłużą intensywność koloru, jednocześnie regenerując nadwyrężone pukle.

Materiał partnera