Pielęgnacja cery trądzikowej

Oczyszczanie cery trądzikowej przeprowadza się dwa razy dziennie – rano i wieczorem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Cera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nieprawidłowe nawyki, a także nieodpowiednie kosmetyki mogą znacznie nasilić problem z wypryskami i zaskórnikami. Dobrym wyborem są dermokosmetyki, ponieważ zawarte w nich substancje mają właściwości lecznicze.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Pielęgnacja cery trądzikowej jest bardzo ważna w leczeniu krost, wyprysków i zaskórników. Regularne i dokładne oczyszczanie skóry ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i złuszczonego naskórka, które stanowią pożywkę dla bakterii. Stosowanie kremów nawilżających pozwala natomiast odbudować naturalną warstwę hydrolipidową, a tym samym chronić skórę przed działaniem szkodliwych czynników.

Oczyszczanie cery trądzikowej przeprowadza się dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W tym celu należy stosować emulsję, żel lub delikatną piankę myjącą przeznaczoną specjalnie do tego rodzaju skóry. Ważne jest, aby twarz myć wyłącznie dłonią i osuszać ją ręcznikiem, który powinien być codziennie wymieniany. Należy także pamiętać o dokładnym usunięciu resztek makijażu. Raz w tygodniu zalecane jest wykonanie peelingu enzymatycznego, który pomaga usunąć złuszczony naskórek.

Na oczyszczoną skórę twarzy zawsze trzeba nałożyć warstwę kremu nawilżającego. Dzięki temu zostaną złagodzone podrażnienia, zmniejszy się produkcja sebum, a naskórek będzie odporny na działanie czynników zewnętrznych. Preparat na dzień powinien chronić przed promieniowaniem UV, które wysusza skórę i przyczynia się do powstawania wyprysków. O takich właściwościach kremu informuje wskaźnik SPF – im wyższy, tym lepsza ochrona. Na noc warto wybrać natomiast produkt silnie natłuszczający, który ma w swoim składzie cynk.

Kosmetyki do cery trądzikowej

Każda osoba, która zmaga się z trądzikiem, powinna zaopatrzyć się w 4 podstawowe produkty do pielęgnacji: piankę lub emulsję do mycia, krem na dzień i na noc oraz peeling. Ważny jest odpowiedni wybór preparatów, ponieważ niektóre z nich mogą nasilać problem. Szczególnie polecane są dermokosmetyki – przebadane przez dermatologów i mające w składzie substancje wykazujące działanie lecznicze.

W dermokosmetykach znajduje się witamina E, która przyspiesza regenerację naskórka oraz kwas pantotenowy (pantenol) łagodzący podrażnienia. Ważne są także oleje roślinne i dimetikon. Oba składniki odbudowują i ochraniają naturalną warstwę lipidową naskórka. Kosmetyki na trądzik powinny zawierać kompleks cynku. Pierwiastek ten ma działanie kojące i zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych.

Jakich błędów nie popełniać?

Osoby z cerą trądzikową powinny unikać kosmetyków, które zawierają alkohol etylowy. Substancja ta wysusza skórę i powoduje ubytki w naturalnym płaszczu lipidowym naskórka. Warto zwrócić także uwagę, aby produkty nie miały konserwantów i sztucznych substancji zapachowych. Nie można ponadto wyciskać ani drapać zmian skórnych, ponieważ powoduje to powstawanie stanu zapalnego oraz opóźnia proces leczeni


Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meso serum

Koncentracja wyjątkowych składników aktywnych w codziennej pielęgnacji z serum od mesoestetic®

Pielęgnuje skórę, kiedy śpisz, a przy regularnym stosowaniu przynosi efekty, jakie kiedyś można było osiągnąć …