Pielęgnacja cery trądzikowej

Oczyszczanie cery trądzikowej przeprowadza się dwa razy dziennie – rano i wieczorem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Cera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nieprawidłowe nawyki, a także nieodpowiednie kosmetyki mogą znacznie nasilić problem z wypryskami i zaskórnikami. Dobrym wyborem są dermokosmetyki, ponieważ zawarte w nich substancje mają właściwości lecznicze.

Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Pielęgnacja cery trądzikowej jest bardzo ważna w leczeniu krost, wyprysków i zaskórników. Regularne i dokładne oczyszczanie skóry ma na celu usunięcie zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i złuszczonego naskórka, które stanowią pożywkę dla bakterii. Stosowanie kremów nawilżających pozwala natomiast odbudować naturalną warstwę hydrolipidową, a tym samym chronić skórę przed działaniem szkodliwych czynników.

Oczyszczanie cery trądzikowej przeprowadza się dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W tym celu należy stosować emulsję, żel lub delikatną piankę myjącą przeznaczoną specjalnie do tego rodzaju skóry. Ważne jest, aby twarz myć wyłącznie dłonią i osuszać ją ręcznikiem, który powinien być codziennie wymieniany. Należy także pamiętać o dokładnym usunięciu resztek makijażu. Raz w tygodniu zalecane jest wykonanie peelingu enzymatycznego, który pomaga usunąć złuszczony naskórek.

Na oczyszczoną skórę twarzy zawsze trzeba nałożyć warstwę kremu nawilżającego. Dzięki temu zostaną złagodzone podrażnienia, zmniejszy się produkcja sebum, a naskórek będzie odporny na działanie czynników zewnętrznych. Preparat na dzień powinien chronić przed promieniowaniem UV, które wysusza skórę i przyczynia się do powstawania wyprysków. O takich właściwościach kremu informuje wskaźnik SPF – im wyższy, tym lepsza ochrona. Na noc warto wybrać natomiast produkt silnie natłuszczający, który ma w swoim składzie cynk.

Kosmetyki do cery trądzikowej

Każda osoba, która zmaga się z trądzikiem, powinna zaopatrzyć się w 4 podstawowe produkty do pielęgnacji: piankę lub emulsję do mycia, krem na dzień i na noc oraz peeling. Ważny jest odpowiedni wybór preparatów, ponieważ niektóre z nich mogą nasilać problem. Szczególnie polecane są dermokosmetyki – przebadane przez dermatologów i mające w składzie substancje wykazujące działanie lecznicze.

W dermokosmetykach znajduje się witamina E, która przyspiesza regenerację naskórka oraz kwas pantotenowy (pantenol) łagodzący podrażnienia. Ważne są także oleje roślinne i dimetikon. Oba składniki odbudowują i ochraniają naturalną warstwę lipidową naskórka. Kosmetyki na trądzik powinny zawierać kompleks cynku. Pierwiastek ten ma działanie kojące i zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych.

Jakich błędów nie popełniać?

Osoby z cerą trądzikową powinny unikać kosmetyków, które zawierają alkohol etylowy. Substancja ta wysusza skórę i powoduje ubytki w naturalnym płaszczu lipidowym naskórka. Warto zwrócić także uwagę, aby produkty nie miały konserwantów i sztucznych substancji zapachowych. Nie można ponadto wyciskać ani drapać zmian skórnych, ponieważ powoduje to powstawanie stanu zapalnego oraz opóźnia proces leczeni


Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziewczyna dba o twarz

Jak dbać o twarz, żeby dłużej zachowała młody wygląd?

Zachowanie młodego wyglądu twarzy polega na pracowaniu nad całym ciałem. To, jak wygląda nasza cera, …