piękna szatynka na tle tropikalnych liści
Podczas wybierania kosmetyków pielęgnacyjnych musimy przede wszystkim zwracać uwagę na ich skład. Powinny zawierać takie substancje aktywne, które będą zatrzymywać wodę w skórze, regenerować ją, odżywiać i nawilżać | fot.: stock.adobe.com

Pielęgnacja i higiena suchej i podrażnionej skóry

Sucha skóra jest bardzo wymagająca. Jej posiadaczkom trudno jest utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia, co powoduje różne niekomfortowe dolegliwości. Sucha skóra, która jest nieodpowiednio pielęgnowana będzie nas piec, swędzieć, łuszczyć się, a nawet mogą występować na niej bolesne ranki. Taka skóra też szybciej się starzeje, gdyż łatwiej pojawiają się na jej powierzchni zmarszczki i bruzdy. Wytwarza ona mniej sebum, niż potrzebuje, by zachować prawidłowe nawilżenie. Musimy ją, więc w tym procesie wspomóc, a zrobimy to m.in stosując kremy z odpowiednimi składnikami. Należy też pamiętać, że nieodpowiednia dla suchej skóry pielęgnacja tylko pogorszy jej stan. Należy, więc uważnie dobierać kosmetyki i zabiegi, którymi ją poddajemy.

Jak dbać o wrażliwą i suchą skórę twarzy?

Problem suchej skóry może być powodowany przez różne przyczyny. Bywa, że jest to kwestia gospodarki hormonalnej, która zmienia się u kobiet wraz z wiekiem. Sucha skóra może pojawić się w okresie pokwitania lub menopauzy. Zdarza się też, że powodują ją czynniki zewnętrzne, jak suche powietrze lub zbyt częste wystawianie na promieniowanie UV. Jeśli w pomieszczeniach, w których przebywamy jest zbyt suche powietrze, możemy zacząć korzystać z nawilżaczy powietrza. Zimą wystarczy kłaść na rozgrzanym kaloryferze wilgotny ręcznik. Zawsze też należy chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym. Regularnie używać wysokich filtrów UV i okularów przeciwsłonecznych. Pielęgnacja nie może być zbyt inwazyjna. Nie powinno się stosować wysuszających kosmetyków. Do demakijażu dobrze jest stosować mleczka, olejki i pianki, a nie żele, które mocniej wysuszają skórę. Na suchej skórze mogą też pojawiać się nieestetyczne skórki, które powodują, że makijaż źle na nich wygląda. Zazwyczaj zaczynamy wtedy intensywniej stosować zabiegi peelingujące, jednak jest to błąd. Zbyt intensywne ścieranie tylko podrażni naszą skórę, nie pozwoli jej się odbudować i pogarsza jej kondycję.

Należy zminimalizować wykonywanie peelingów i robić je za pomocą delikatnych, niemechanicznych kosmetyków. Wszystkie zabiegi służące oczyszczaniu skóry twarzy, mają ją przygotować na przyjęcie preparatów pielęgnacyjnych. Warto stosować pielęgnację wieloetapową, która pozwoli nam warstwowo budować nawilżenie naszej skóry twarzy.

Składniki kremów korzystne dla suchej skóry

Podczas wybierania kosmetyków pielęgnacyjnych musimy przede wszystkim zwracać uwagę na ich skład. Powinny zawierać takie substancje aktywne, które będą zatrzymywać wodę w skórze, regenerować ją, odżywiać i nawilżać. W zatrzymaniu wody pomoże nam wyciąg z pestek jabłek lub witamina PP. Bardzo cenny składnikiem jest olejek CBD, który posiada Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, a także wiele innych minerałów, witamin i cennych składników odżywczych. Dzięki nim odbudowuje płaszcz lipidowy skóry, który jest kluczowy dla jej prawidłowego nawilżenia. Kremy z CBD dostępne są na stronie Nordicoil.pl W nawilżeniu skóry bardzo dobre sprawdzają się też emolienty i mocznik. Musimy też pamiętać, że nie ważne jest tylko to, co na skórę twarzy nakładamy, ale również w jaki sposób. Jeśli stosujemy pielęgnację warstwową, to należy nakładać środki pielęgnacyjne od tych najbardziej płynnych po najbardziej treściwe.

Najważniejsza jest pielęgnacja wieczorna, która powinna polegać na dokładnym oczyszczeniu skóry, a następnie nałożeniu kosmetyków. Jest to też czas, kiedy możemy zastosować bardzo treściwe kosmetyki, których zadaniem będzie regeneracja i nawilżenie skóry podczas snu. Idealnie w tej roli sprawdzą się olejki, które należy nałożyć na końcowym etapie. Jest to bardzo ważne, gdyż zapobiegają one parowaniu wody ze skóry.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

cera delikatna

Jak dbać o delikatną cerę – poznaj kosmeceutyki!

Jak dbać o delikatną cerę? Poznaj kosmeceutyki – produkty do codziennej pielęgnacji skóry szczególnie wrażliwej. …