młoda kobieta biegająca latem
Treningi w okresach wzmożonej aktywności alergenów są zdecydowanie utrudnione | fot.: stock.adobe.com

Alergik podczas treningu na świeżym powietrzu

Alergia to jednostka chorobowa, która objawia się przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim. Osoby, które są alergikami mają wtedy utrudnioną egzystencję, gdyż alergeny występują w wysokim stężeniu w powietrzu. Najczęściej uczulającymi czynnikami są aktualnie kwitnące trawy, drzewa i wszelkie inne rośliny, których pyłki są przenoszone drogą powietrzną przez wiatr lub owady. Treningi w okresach wzmożonej aktywności alergenów są zdecydowanie utrudnione. Jak zatem zabezpieczyć się przed wyjściem na zewnątrz w tym najtrudniejszym czasie, gdy alergie co rusz atakują trenujących?

Jak przygotować się na wyjście?

Warto przede wszystkim śledzić komunikaty dotyczące aktywności alergenów w powietrzu. Jeśli to możliwe, zmodyfikuj plan treningowy pod warunki jakie panują na zewnątrz. Ponadto warto pamiętać o tym, że największe stężenie pyłków można zaobserwować wcześnie rano lub późnym popołudniem. Zimą również dobrze jest śledzić natężenie smogu, gdyż czynnik ten również wpływa na jakość powietrza i powoduje typowe dla nas objawy alergiczne takie jak np. kaszel i duszności.

W przypadku największych upałów dobrze jest przenieść trening na wieczorne godziny. Chłodniejsza temperatura, brak wiatru oraz zmniejszony ruch samochodowy powodują, że wokół nas nie ma aż tylu alergenów, które mogłyby powodować nagłe łzawienie lub kichanie. W dni, które natężenie alergenów w powietrzu jest wyjątkowo wysokie, warto odpuścić i przeprowadzić trening w dobrze natlenionym pomieszczeniu, które było wywietrzone 

Koniecznie zadbaj o odpowiednie nawodnienie!

Badania wykazały, że duża część osób skarżąca się na alergię odczuwa ulgę podczas przebywania w okolicy, gdzie jest zbiornik wodny. Dzieje się tak dlatego, że pyłki oraz  inne alergeny zdecydowanie łatwiej osadzają się w wodzie i nie są wtedy aż tak groźne dla dróg oddechowych alergika. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu jeśli nie mamy koło siebie żadnego akwenu, który by niwelował działanie szkodliwych czynników. Gdy tylko poczujesz suchość w gardle, wypij kilka łyków wody, gdyż to pozwala „zmyć” te alergeny, które osiadły na błonie śluzowej naszego przełyku.

Ponadto pamiętaj o tym by po każdej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu wziąć prysznic. Związane jest to nie tylko z względami higienicznymi, ale też z faktem, że zmyjemy alergeny, które osiadły na naszej skórze. Nieprzyjemne pieczenie niewiadomego pochodzenia, które może nam dokuczać po pobycie na zewnątrz, może być właśnie reakcją alergiczną. Dokładny prysznic pomoże nam pozbyć się wszelkich niechcianych pyłków i kurzu, które mogą nam utrudniać egzystencję. Woda pomaga nie tylko w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia. Sprzyja nam również w leczeniu skutków alergii, która może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

kobieta biegająca po kwitnących łakach
Najczęściej uczulającymi czynnikami są aktualnie kwitnące trawy, drzewa i wszelkie inne rośliny, których pyłki są przenoszone drogą powietrzną przez wiatr lub owady | fot.: stock.aodbe.com

Jeśli konieczne – zażyj farmaceutyki

Jeśli sytuacja tego wymaga, a my sami mamy dość skutków alergii to zdecydowanie warto pomyśleć o leczeniu farmaceutycznym. W aptekach i dobrze wyposażonych drogeriach można kupić środki antyhistaminowe bez recepty. To na początek powinno wystarczyć. Jednak jeśli alergia ma już przewlekły charakter to trzeba sięgnąć po cięższy kaliber leków, które są już przepisywane przez specjalistę czyli np. lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Niestety, zdarzają się przypadki, że notoryczna alergia zaczyna być nie tylko denerwującym objawem, ale też zaczątkiem poważniejszej choroby oddechowej. Od samego początku wystąpienia takich objawów powinna być podjęta konsultacja lekarska i żadne objawy nie mogą być bagatelizowane.

Alergii doświadcza aż 25% populacji Polaków. Jest to niesamowicie duża liczba, co oznacza, że popularność leków antyhistaminowych i lekkich sterydów, które hamują objawy wynikające z działania alergenów nie maleje, a wręcz rośnie. Nie wymyślono jeszcze leków, które całkowicie niwelują objawy alergii. Jednak istnieją już farmaceutyki II generacji, które doraźnie zmniejszają natężenie objawów, które występują po styczności z pyłkami czy innymi alergenami. Są na tyle skuteczne, że lekarz po przeprowadzeniu wywiadu może wdrożyć leczenie właściwie natychmiast czyli jeszcze przed podjęciem wizyty u pulmonologa.

JKR

Sprawdź także

interwały

Treningi interwałowe a treningi o stałej intensywności: porównanie efektów i zastosowań w praktyce

Treningi interwałowe i treningi o stałej intensywności to dwa popularne typy ćwiczeń stosowane przez sportowców …