ogrzewanie gazowe
Decydując się na ogrzewanie gazowe, mamy dwie możliwości: podłączenie do zewnętrznej sieci gazowej lub korzystanie ze zbiornika na gaz płynny | fot.: Proxima Studio

Jak najlepiej rozliczać gaz ziemny dla domów?

Ogrzewanie gazowe jest jedną z najpopularniejszych technologii grzewczych stosowanych w budownictwie jednorodzinnym. Gaz jest rozwiązaniem ekologicznym i wygodnym w użytkowaniu. Natomiast cena gazu ziemnego jest obecnie wyższa niż paliw stałych i mocno uzależniona od sytuacji politycznej i dostaw. Decydując się na ten sposób ogrzewania, warto zastanowić się, jak najlepiej go rozliczać: zaliczkowo czy miesięcznie? Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Przedstawiamy je w tym artykule.

Formalności związane z przyłączeniem do sieci gazowej

Decydując się na ogrzewanie gazowe, mamy dwie możliwości: podłączenie do zewnętrznej sieci gazowej lub korzystanie ze zbiornika na gaz płynny. Aby doprowadzić do domu gaz ziemny, należy wykonać przyłącze gazowe od sieci gazowej oraz wewnętrzną instalację gazową. Formalności związane z przyłączeniem nieruchomości do sieci gazowej obejmują: złożenie wniosku u lokalnego operatora gazowego o określenie warunków technicznych przyłączenia do sieci gazowej, ich określenie, zawarcie umowy o przyłączenie do sieci, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji oraz złożenie wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Bardzo korzystny wydaje się wybór operatora, który przeprowadzi większość tych formalności za nas.

Wady i zalety rozliczenia rzeczywistego

Mając już gaz w domu, musimy się zastanowić, jak dokonywać rozliczenia za paliwo. Z reguły istnieją dwa sposoby: za realne lub prognozowane zużycie. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Chcąc płacić za ilość gazu, którą rzeczywiście zużyliśmy, zdecydujmy się na faktury rozliczeniowe. Ten sposób wymaga odczytu danych z licznika gazu (z reguły raz na 1 lub 2 miesiące) i przekazania ich do sprzedawcy (telefonicznie, przez formularz odczytu lub przez Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta). Decydując się na rozliczenia za rzeczywiste miesięczne zużycie gazu, mniejsze rachunki zapłacimy poza sezonem grzewczym. Musimy jednak liczyć się z tym, że zimą, kiedy gaz będzie zużywany na ogrzewanie pomieszczeń, rachunki będą zdecydowanie wyższe. Rachunek za gaz co miesiąc to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą płacić za gaz zgodnie z jego realnym zużyciem według wskazań gazomierza. Ten sposób rozliczenia jest odpowiedni też dla osób, które obawiają się różnicy (niedopłaty) między prognozowanym a realnym zużyciem. Opcja ta czasem jest też preferowana przez tych, którzy latem lubią mieć dodatkowe środki np. na wakacyjny wypoczynek.

Wady i zalety zaliczek

Rozliczenia zaliczkowe to prognozowane opłaty, które zapłacimy zgodnie z harmonogramem w wysokości oszacowanej na podstawie ilości zużytego gazu w poprzednim, analogicznym okresie. Decydując się na rozliczenia zaliczkowe, a więc płacąc co miesiąc równe rachunki za gaz, niezależnie od pór roku i sezonu grzewczego, łatwiej zaplanujemy domowy budżet. Rozliczenia zaliczkowe są lepszym rozwiązaniem dla właścicieli dużych nieruchomości, ponieważ z racji gwarancji stałej opłaty, znacząco ograniczą koszt ogrzewania jesienią i zimą. To rozwiązanie wydaje się pewniejsze w sytuacji wzrostu opłat za gaz ziemny, spowodowanych kryzysem energetycznym. Stałe zaliczki na gaz ziemny są rozwiązaniem bardziej komfortowym: odczyt rzeczywistego zużycia gazu ma miejsce raz w roku. Po odczytaniu stanu gazomierza otrzymamy rozliczenie z danego okresu. Jeśli prognozy zużycia były zbyt wysokie, kolejne rachunki zostaną obniżone o powstałą nadpłatę, jednak jeśli zużycie gazu było większe niż przewidziane, trzeba będzie dopłacić.  

Jak zmniejszyć rachunki za gaz?

Niezależnie od tego, na którą formę rozliczenia za zużycie gazu się zdecydujemy, warto znać kilka sposobów, które pozwolą realnie obniżyć jego koszty. Jak to zrobić? Odpowiedzi na to pytanie udzielił specjalista z firmy EWE.

Czy warto oszczędzać gaz? Z całą pewnością tak, szczególnie że wiele gospodarstw domowych w dalszym ciągu płaci dużo więcej, niż powinno. Kwoty na rachunkach za ogrzewanie gazowe mogą być niższe, nawet o połowę, jeśli zadbamy o ocieplenie domu oraz szczelność okien i drzwi. Zmniejszając temperaturę w pomieszczeniach o zaledwie 1 stopień, jesteśmy w stanie obniżyć koszty o kolejnych kilka procent. Należy również pamiętać, aby dom wietrzyć krótko i intensywnie, zamiast zostawiać uchylone okna na wiele godzin, ponieważ nadmierne wychładzanie pomieszczeń ogrzewanych gazowo jest nieopłacalne. Kolejnym sposobem na zmniejszenie rachunków jest też zmiana sprzedawcy gazu, na takiego, na takiego, który zaoferuje korzystniejsze warunki cenowe.

Wiele osób decyduje się na ogrzewanie domów gazem ziemnym, ponieważ jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Największą wadą tej technologii grzewczej jest obecnie jej cena, uzależniona od sytuacji politycznej, jednak rachunki za gaz można skutecznie ograniczać na kilka sposobów. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej formy rozliczeń za gaz.

Materiał partnera