Wizyta u dentysty
Nawyk chodzenia do dentysty należy wyrobić w swoich dzieciach już od najmłodszych lat | fot.: Fotolia

5 rzeczy, który możesz nie wiedzieć o zabiegach denstystycznych

Wielu osobom wizyty u dentysty kojarzą się wyłącznie z bólem. Jednak w dzisiejszych czasach chodzenie do stomatologa nie zawsze ma tylko jeden cel. Borowanie, czyli najbardziej znienawidzony zabieg dentystyczny, również może być przyjemne przy odpowiednim znieczuleniu i podejściu personelu. Oprócz niego, w gabinecie można na wiele sposobów poprawić zdrowie oraz wygląd swoich zębów. Z jakich innych usług stomatologicznych możemy skorzystać?

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to zdecydowanie najpopularniejszy zakres zabiegów stomatologicznych. Wiele osób udaje się do dentysty dopiero, gdy coś zaboli. Wówczas stosowane jest wypełnianie, leczenie próchnicy i odbudowa tkanek zęba. W tego typu zabiegach pomaga zwykle asystentka stomatologiczna, której praca jest wręcz nieoceniona. Nie tylko przygotowuje wypełnienia czy naświetla je do utrwalenia, ale także dba o komfort fizyczny i psychiczny pacjenta. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonywane są zwykle przy znieczuleniu, które może uczynić je całkowicie bezbolesnymi.

Stomatologia estetyczna

Piękne zadbane zęby dodają pewności siebie i są jednym z powodów, dla których warto się uśmiechać. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób dba nie tylko o ich zdrowie, ale także estetykę. Wybielanie, korygowanie kształtu czy czyszczenie i polerowanie zębów, to dziś powszechne zabiegi, którym poddają się nie tylko gwiazdy. Zwróćmy uwagę, że dentysta oraz higienistka stomatologiczna to osoby, które także zwykle zachwycają pięknym białym uśmiechem. Taki personel medyczny nie tylko daje przykład, ale również dodaje otuchy podczas tego typu zabiegów. Są one wykonywane nowoczesnymi metodami, dzięki którym zwykle są bezbolesne i dają szybkie efekty.

Protetyka

Samo leczenie i wybielanie zębów nie zawsze rozwiążą problem. Niektórzy są bowiem pozbawieni części uzębienia. Wówczas konieczne jest jej uzupełnienie. Istnieje wiele technik protetycznych. Można  wstawić pełnoceramiczne korony, korony porcelanowe na metalu, licówki, mosty czy protezy całkowite, szkieletowe lub częściowe. Poszczególne rodzaje koron różnią się cenami oraz trwałością. Jednak wszystkie na pewno poprawią humor i pewność siebie osobie, która wcześniej miała znaczne ubytki w uzębieniu.

Leczenie dzieci

Nawyk chodzenia do dentysty należy wyrobić w swoich dzieciach już od najmłodszych lat. Dbanie o zęby jest bowiem konieczne nie tylko do utrzymania dobrego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Zabiegi stomatologiczne u dzieci mogą poprawić trwałość stałych zębów. Choć wielu rodziców uważa, że zęby mleczne nie wymagają wizyt u dentysty jest to błąd. W rzeczywistości, im wcześniej zaczniemy odwiedzać stomatologa, tym lepiej. Próchnica z zębów mlecznych może bowiem przejść na zęby stałe i spowodować duże problemy, które będą wymagać długiego leczenia. W niektórych szkołach pracują asystenki stomatologiczne GoWork, których zadaniem jest oswojenie najmłodszych z wizytami w gabinetach stomatologicznych i uświadamianie jak istotne jest dbanie o zęby.

Endodoncja

Endodoncja to, tzw. leczenie kanałowe. Jest to rodzaj trudnych i wymagających precyzji zabiegów, w których udział biorą stomatolog oraz asystentka stomatologiczna. Ich celem jest oczyszczenie, poszerzenie oraz wypełnienie kanałów w chorych zębach. Niedoleczone kanały mogą skutkować powikłaniami w całym organizmie. Do zabiegów endodoncyjnych wykorzystywany jest zaawansowany nowoczesny sprzęt, np. mikroskopy endodontyczne, endometry oraz rentgen cyfrowy.

Wizyty u stomatologa nie zawsze muszą kojarzyć się z bólem i być koniecznością. Jeśli doskonale o tym wiesz, dbasz o zęby, a także chcesz pomagać innym, możesz zatrudnić się w gabinecie lub prowadzić spotkania w szkołach dotyczące profilaktyki i leczenia. Już dziś dowiedz się co robi higienistka stomatologiczna i sama nią zostań odwiedzając szkołę policealną GoWork. Nieść ludziom pomoc można na wiele sposobów!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziewczyna profilaktyka jamy ustnej

Jak dbać o profilaktykę jamy ustnej?

Właściwa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi dziąsłami, zębami oraz …