kamień szlachetny onyks
Onyksy wyróżniają się swoimi zachwycającymi barwami oraz przezroczystością | fot.: materiał partnera

Onyksy – przepiękne minerały w aranżacji wnętrz

W ostatnich latach wykorzystywanie naturalnych materiałów jest coraz częstszym rozwiązaniem we wnętrzarstwie. Dzięki nim mieszkania nie tylko bardziej wpisują się w modny styl eko, ale też prezentują się niezwykle elegancko, wręcz luksusowo. Oprócz marmurów i granitów warto też zwrócić uwagę na rzadziej spotykane rodzaje. Przedstawiamy onyksy – zachwycające minerały, idealne do dekoracji!

Onyksy – charakterystyka i właściwości

Onyks to odmiana agatu (chalcedonu), czyli minerału często stosowanego w jubilerstwie. Naturalna skała jest rzadko spotykana, ponieważ powstaje w wyniku nacieków we wnętrzu skał wulkanicznych. Jest jednak wykorzystywana już od starożytności. Już wtedy wypracowano metody jej sztucznego wytwarzania oraz modyfikowania koloru.

Onyksy wyróżniają się swoimi zachwycającymi barwami oraz przezroczystością. Wykazują również względnie dużą wytrzymałość, dlatego z powodzeniem można wykonywać z nich nie tylko biżuterię, ale też elementy dekoracyjne. Mogą to być nie tylko niewielkie elementy, ale także bardziej okazałe płyty.

Jak można wykorzystać onyksy w aranżacji wnętrz?

Onyksy są idealne do tworzenia efektownych elementów ozdobnych. Szczególnie modne są podświetlane aranżacje ścienne, które nie tylko robią niesamowite wrażenie i wprowadzają wyjątkowy klimat, ale też pełnią funkcję dodatkowego źródła światła. Ponieważ minerał ten ma wyjątkowo ciekawy, wielowarstwowy przekrój, taka płyta wygląda jak abstrakcyjne dzieło sztuki.

Elementy z onyksów można również wykorzystać na wiele innych sposobów. Da się je umieścić np. w centrum blatu stołu. Niektórzy wykorzystują też mniejsze, cieńsze płytki jako szybki do drzwi. Niezależnie od tego, w jaki sposób wykorzysta się ten minerał, efekt zawsze przyciąga wzrok i prezentuje się absolutnie wyjątkowo, wręcz magicznie. Przy tym takie dodatki nadal są bardzo eleganckie. Ponieważ są dostępne w wielu ciepłych i zimnych odcieniach, można swobodnie dobrać je do wystroju.

Dlaczego warto udekorować swój dom z pomocą onyksu?

Onyksy są zachwycająco piękne, dlatego świetnie urozmaicają nawet najbardziej minimalistyczny wystrój. Wprowadzają niesamowity klimat. Co więcej, wiele osób wierzy w korzystne działanie minerałów. Onyks ma niezwykle pozytywną symbolikę. Jest kojarzony z siłą, mocą oraz wytrwałością. Ma podobno dobry wpływ na domowników – dodaje energii, wspiera podczas wykonywania trudnych zadań, dodaje pewności siebie, a także łagodzi stres. Dawniej wierzono również, że przyspiesza regenerację – zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Onyksy są stosunkowo rzadkie, dlatego trudno jest je znaleźć. Szeroki wybór tego minerału posiada hurtownia RR Granity. Oferuje zachwycające odmiany pochodzące głównie z Meksyku i Turcji, w żółtych, brązowych, złotych, a nawet zielonych oraz niebieskich odcieniach.

Onyksy to jedne z najpiękniejszych kamieni naturalnych. Jeśli szukasz absolutnie oryginalnego, nietuzinkowego pomysłu na dekoracje w swoim domu czy biurze, koniecznie wybierz ten minerał. Przekonaj się, jak może odmienić aranżację Twoich wnętrz!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

aranżacja wnętrza w małym mieszkaniu

Czym się kierować urządzając małe mieszkanie?

Małe mieszkanie to niewiele zachodu przy jego aranżacji? To tylko pozory. Wnętrza o niewielkim metrażu …