uporządkowany dom
Porządek w domu często przekłada się na stabilność emocjonalną i spokój ducha w życiu | fot.: Fotolia

6 korzyści czystego domu dla zdrowia

Zapewne masz poczucie, iż utrzymywanie domu w czystości jest ważne. Niektórzy jednak sprzątają tylko przed przyjściem gości lub na specjalne okazje. Czy „zapuszczenie” mieszkania może wywołać aż tak negatywne konsekwencje dla zdrowia?

Istnieją naukowo udowodnione korzyści mieszkania w czystym domu i na odwrót – brak utrzymywania czystości może negatywnie wpływać na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Nie każdy lubi sprzątać mieszkanie. Jednak mamy nadzieję, że po przeczytaniu poniższego artykułu jeszcze bardziej zadbasz o codzienne porządki. Oto najważniejsze korzyści płynące z życia w czystym domu.

1.    Mniejszy stres

Wizualny bałagan prowadzi do bałaganu umysłowego. Być może nauczyłaś się już żyć w bałaganie i nawet nie wiesz, że wpływa na ciebie gorzej, niż ci się wydaje. Badanie przedstawione w 2010 roku w Personality and Social Psychology Bulletin wykazało, że kobiety mieszkające w czystych domach mają niższy poziom kortyzolu niż te, które żyją w bałaganie. Co to oznacza? Otóż poziom stresu jest ściśle powiązany z przestrzenią. Posprzątanie i zorganizowanie domu może więc pomóc w radzeniu sobie ze stresem.

2.    Większa aktywność fizyczna

To proste, ale prawdziwe: sprzątanie powoduje, że się ruszasz. Co prawda domowe porządki nie pomogą ci spalić tyle kalorii, co trening na siłowni, ale jest o wiele bardziej wymagające fizycznie niż siedzenie na kanapie. Utrzymywanie czystości w domu oznacza regularne wykonywanie ćwiczeń ruchowych przez kilka dni w tygodniu.

3.    Będziesz bardziej produktywna

Często, gdy mamy do wykonania jakieś ważne zadanie, szukamy czegokolwiek, by się od niego oderwać. Dezorganizacja ułatwia zauważenie czegoś, co może posłużyć do odwleczenia tego ważnego zadania. Kiedy wokół panuje porządek, twój umysł bardziej skupia się na załatwianiu spraw, nie będziesz więc miała żadnych wymówek, by nadal je odwlekać. Badania wykazują, że bodźce wizualne wpływają silnie na nasz mózg i niezwykle skutecznie konkurują o naszą uwagę z innymi ważnymi sprawami. Czyste mieszkanie będzie więc oznaczało możliwość skupienia się na czymś istotnym i produktywnym.

4.    Będziesz odżywiać się zdrowiej

Czy kiedykolwiek zauważyłaś, że będąc zestresowana, zjadasz więcej śmieciowego jedzenia? To naturalna reakcja organizmu na stresory wywoływane brakiem porządku w pomieszczeniu. Na szczęście są też dobre wieści. Sprzątanie pozwala zapomnieć o jedzeniu. Co więcej, badania wykazały, iż ludzie pracujący w zorganizowanej przestrzeni dwa razy częściej sięgali po zdrowe przekąski niż ludzie pracujący w nieporządku, którzy to częściej decydowali się na słodycze.

5.    Lepszy sen

O wiele łatwiej zaśniesz, gdy przestrzeń wokół ciebie będzie czysta. Kiedy mieszkanie jest posprzątane, nasz mózg lepiej odpoczywa, gdyż nie działa na niego tak wiele bodźców wzrokowych.

6.    Będziesz mniej chorować

Czysty dom to mniejsza ilość bakterii, wirusów, alergenów i roztoczy, które mnożą się w dywanach, pościeli i tapicerce kanapy przyczyniając się do pogarszania alergii i astmy. Korzyści zdrowotne w związku z mieszkaniem w czystym domu są oczywiste. Jeśli chcesz, byście ty i twoja rodzina byli zdrowi, utrzymywanie porządku jest koniecznością. Zacznij od pozbycia się wszystkich niepotrzebnych rzeczy.

Czysty dom to lżejsze życie

Porządek w domu często przekłada się na stabilność emocjonalną i spokój ducha w życiu. Zadbaj o organizację przestrzeni, w której żyjesz na co dzień, a organizm odwdzięczy ci się zrelaksowaniem, wypoczęciem i lepszym zdrowiem.

KGR

Sprawdź także

nowe przepisy budowlane

Budowa domu w 2022 i 2023 roku – o jakich przepisach trzeba koniecznie pamiętać?

Nowe prawo budowlane zostało znowelizowane 13 lutego 2020 r. i podpisane przez prezydenta 3 marca …