zapalenie stawów
Celem leczenia zapalenia stawów jest ulżenie w bólu, a także zatrzymanie albo chociaż spowolnienie postępowania choroby | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym charakteryzuje się zapalenie stawów i jak je leczyć?

Zapalenie stawów określane jest jako uciążliwe schorzenie, gdyż objawia się najczęściej obrzękiem, bólem, a także ograniczeniem ruchów. Jest ponad sto rodzajów zapalenia stawów, ale tych, które występują najczęściej, jest tylko kilka. Czym charakteryzuje się zapalenie stawów oraz jak można je rozpoznać i leczyć?

Przyczyny zapalenia stawów

Zapalenie stawów może wynikać z problemów z układem odpornościowym, ponieważ czasami organizm rozpoznaje własne tkanki jako obce i wtedy dochodzi do wytwarzania przez niego antyciał, które mają je zniszczyć. Do zapalenia stawów może również dojść w wyniku pojawienia się infekcji wirusowej albo bakteryjnej. Przyczyną jest również bardzo silny stres, a także konsekwencja urazu mechanicznego albo źle prowadzonego leczenia. Niektórzy pacjenci skłonność do zapaleń stawów dziedziczą genetycznie.

Objawy i rozpoznawanie zapalenia stawów

Najczęściej występujące objawy zapalenia stawów to:

  • ból,
  • obrzęk i sztywność stawów, przeważnie rano, a także poszerzenie ich obrysów,
  • ograniczenie ruchomości,
  • zaczerwienienie skóry nad chorym stawem,
  • większa ciepłota skóry.

Czasami przy zapaleniu stawów dochodzi także do zajęcia innych narządów. Natomiast zaawansowane stany zapalne mogą objawiać się deformacjami.

Rodzaje zapalenia stawów

Wymienia się ponad sto rodzajów zapalenia stawów, które wynikają z różnych przyczyn. Jedne z najbardziej znanych to:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów[1] – to choroba przewlekła, gdzie dochodzi do degradacji chrząstki stawowej, a także do tworzenia się nowej kości na brzegach stawów, co ma związek z uszkodzeniem stawów oraz procesem starzenia,
  • reumatoidalne zapalenie stawów[2] – jest to przewlekła choroba, która ma podłoże immunologiczne. Tutaj charakterystyczne jest zapalenie symetrycznych stawów rąk i stóp, a rzadziej dochodzi do zajęcia dużych stawów. Występują również zmiany pozastawowe, a także objawy układowe, co najczęściej prowadzi do niepełnosprawności oraz przedwczesnej śmierci,
  • młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów – to przewlekła choroba tkanki łącznej, która występuje przed 16. rokiem życia. Przyczynia się do uszkodzenia stawów i tkanki łącznej,
  • dna moczanowa[3] – jest to zapalenie stawów, do którego dochodzi w wyniku krystalizacji kryształów kwasu moczowego w płynie stawowym razem z odkładaniem się jego złogów w chrząstkach, ścięgnach oraz w tkankach miękkich.

Leczenie zapalenia stawów

Celem leczenia zapalenia stawów jest ulżenie w bólu, a także zatrzymanie albo chociaż spowolnienie postępowania choroby. W leczeniu można stosować metody farmakologiczne oraz niefarmakologiczne i takie, które mają na celu uśmierzenie bólu. Przy zapaleniu stawów najczęściej otrzymuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jednym z takich leków jest Dexak, który jest dostępny bez recepty i należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zawiera on substancję czynną deksketoprofen, która szybko rozpoczyna działanie przeciwbólowe. Pozwala uśmierzyć ból oraz zredukować stan zapalny w stawach.

Poza tym w leczeniu zapalenia stawów stosuje się jeszcze leki modyfikujące przebieg choroby. Ich zadanie polega na spowolnieniu procesów destrukcyjnych, które zachodzą w stawach. Tutaj można wymienić grupę leków biologicznych oraz niebiologicznych. Do tego można jeszcze zastosować leczenie niefarmakologiczne i metody uśmierzania bólu. Może to być odpowiednia do możliwości pacjenta aktywność fizyczna, co pozwala zachować ruchomość chorych stawów i wzmacnia siłę mięśni wokół nich. Pomóc może również stosowanie odpowiednich rękawiczek oraz opasek dedykowanych dla osób z zapaleniem stawów. Zapewniają one wsparcie i stabilność stawu, a także zmniejszają jego obrzęk. Do tego można zastosować zabiegi fizjoterapeutyczne oraz odpowiednią dietę, a także maści, żele i plastry przeciwbólowe.

Referencje:

  1. A. Marcol-Majewska, G. Majewski, P. Kotyla, Reumatoidalne zapalenie stawów – propozycje postępowania diagnostycznego [w:] „Forum Reumatologiczne”, 2017, tom 3, nr 2, s. 88-92.
  2. N. Witkowska, M. Chadzińska, Dna moczanowa jako przykład choroby autozapalnej [w:] „Wszechświat”, 2017, tom 118, nr 7-9, s. 172-177.
  3. W. Romanowski, A. Zdanowska, M. Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia [w:] „Forum Reumatologiczne”, 2016, tom 2, nr 2, s. 52-57.

[1] W. Romanowski, A. Zdanowska, M. Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia [w:] „Forum Reumatologiczne”, 2016, tom 2, nr 2, s. 52-57.

[2] A. Marcol-Majewska, G. Majewski, P. Kotyla, Reumatoidalne zapalenie stawów – propozycje postępowania diagnostycznego [w:] „Forum Reumatologiczne”, 2017, tom 3, nr 2, s. 88-92.

[3] N. Witkowska, M. Chadzińska, Dna moczanowa jako przykład choroby autozapalnej [w:] „Wszechświat”, 2017, t 118, nr 7-9, s. 172-177.

Materiał partnera zewnętrznego