szczoteczka soniczna dla dziecka
Soniczna szczoteczka może być stosowana przez dzieci i dorosłych, jednak włosie szczoteczki i jej wielkość w obu przypadkach powinny wyglądać inaczej | fot.: stock.adobe.com

Dlaczego warto wybrać szczoteczkę soniczną dla dziecka?

Szczoteczki soniczne stale zyskują na popularności. Ich zwolennicy podkreślają, że dokładnie oczyszczają przestrzenie międzyzębowe i zęby trzonowe. Dzięki nim zyskuje się również uczucie higienicznej czystości jamy ustnej, gdyż skutecznie usuwają płytkę nazębną. Można używać ich do codziennego mycia zębów. Co powinno się wiedzieć o szczoteczkach sonicznych? Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać i czy mogą używać ich dzieci.

1. Szczoteczka soniczna — co to takiego?

2. Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczki sonicznej?

Szczoteczkę soniczną można wykorzystać do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Jej regularne stosowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy i chorób przyzębia. Szczoteczka tego typu może z powodzeniem zastąpić szczoteczki manualne i zwykłe szczoteczki elektryczne. Dzięki niej higieniczną czystością wszystkich zębów cieszą się dzieci i dorośli. Dlaczego warto wybrać szczoteczkę soniczną dla swojego dziecka? Poznaj zalety jej stosowania.

Szczoteczka soniczna — co to takiego?

Czym jest szczoteczka soniczna? To rodzaj szczoteczki elektrycznej. Ma wbudowany silnik elektryczny i obrotową główkę. Główka w ciągu minuty wykonuje około 31 tysięcy drobnych ruchów, dlatego wystarczy przysunąć ją do szkliwa, by dokładnie oczyścić każdy ząb. Użytkownik nie musi wykonywać dodatkowych ruchów, by usunąć z jamy ustnej resztki jedzenia, płytkę nazębną i inne zanieczyszczenia. Szczoteczka soniczna w czasie pracy emituje falę dźwiękową, która jeszcze dokładniej czyści zęby. Dźwięki o wysokiej częstotliwości rozbijają kamień nazębny, dlatego ograniczają ryzyko chorób przyzębia i konieczność wykonywania częstych zabiegów higienizacji w gabinecie stomatologicznym.

Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczki sonicznej?

Soniczna szczoteczka może być stosowana przez dzieci i dorosłych, jednak włosie szczoteczki i jej wielkość w obu przypadkach powinny wyglądać inaczej. Higienę jamy ustnej powinno się dostosować do wielkości zębów i jamy ustnej małego użytkownika. Delikatne włosie i niewielka obrotowa główka bezpiecznie oczyszczają ząbki mleczne i kształtują w dziecku prawidłowe nawyki związane z myciem zębów.

Początkowo dzieci mogą nieco stresować się, gdy włosie szczoteczki zaczyna drgać, lecz z czasem przyzwyczajają się do jej używania. Rodzice powinni pamiętać, by nigdy nie myć zębów dziecka szczoteczką soniczną dla dorosłych. Jej wielkość jest nieodpowiednia do rozmiarów buzi dziecka, a włosie zbyt twarde, dlatego może uszkodzić szkliwo zębów mlecznych. Ponadto szczoteczka soniczna jest rekomendowana dla dzieci powyżej 7. roku życia, choć na rynku dostępne są modele dedykowane młodszym użytkownikom.

Artykuł powstał we współpracy z Oral-B

Materiał partnera

Sprawdź także

dziewczyna profilaktyka jamy ustnej

Jak dbać o profilaktykę jamy ustnej?

Właściwa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi dziąsłami, zębami oraz …