pylenie alergia
U podłoża powstawania reakcji alergicznej leży nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na czynniki, które dla osób zdrowych są całkowicie neutralne | fot.: materiał partnera

Kalendarz pylenia – które okresy roku kalendarzowego są niesprzyjające dla alergików?

Alergia na pyłki drzew i roślin oraz zarodniki grzybów i pleśni to coraz częstsza przypadłość, z którą borykają się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Warto znać kalendarz pylenia roślin, na które jesteśmy uczuleni, tak by w miarę możliwości unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie, gdy stężenie tych pyłków w powietrzu rośnie.

Przyczyny i objawy alergii

U podłoża powstawania reakcji alergicznej leży nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na czynniki, które dla osób zdrowych są całkowicie neutralne. Kiedy określone substancje chemiczne lub biologiczne stają się alergenami, układ odpornościowy uruchamia szereg mechanizmów mających na celu zwalczenie i usunięcie „intruza”. Powoduje to m.in. zwiększoną produkcję histaminy i rozwój stanu zapalnego, a co za tym idzie objawy ze strony układu oddechowego (katar, kaszel, kichanie, uczucie zatkanego nosa i duszności) oraz łzawienie oczu przy alergii wziewnej [1], biegunki i inne problemy trawienne przy alergii pokarmowej oraz wysypki i inne zmiany skórne w przypadku alergii kontaktowych [2].

Alergia na pyłki drzew i roślin – jak się bronić?

Alergia na pyłki może być leczona, ale podstawowym sposobem niwelowania jej objawów jest unikanie kontaktu z alergenami. Można to zrobić w dość prosty sposób, ograniczając przebywanie poza domem, zwłaszcza w słoneczne i wietrzne dni, w czasie, gdy roślina, na którą jesteśmy uczuleni, uwalnia największą ilość pyłków. Kalendarz pylenia roślin dostępny jest na stronach Polskiego Towarzystwa Alergologicznego [3], [4]. Dowiemy się z niego, w których miesiącach spodziewać się największego stężenia w powietrzu pyłków danej rośliny. Przykładowo pyłków traw najwięcej jest od maja do lipca, brzoza pyli najbardziej intensywnie w kwietniu, bylica w lipcu i sierpniu, leszczyna w lutym i marcu, podobnie olsza, topola w kwietniu, dąb od kwietnia do maja, pokrzywa od czerwca do sierpnia, zaś od maja do października należy liczyć się ze zwiększonym poziomem zarodników cladosporium. Warto też śledzić komunikaty dotyczące pylenia roślin, które są zamieszczane w sezonie, czyli wiosną i latem, na stronach z prognozą pogody. Oprócz tego przydatne będą filtry powietrza, dbanie o czystość w mieszkaniu oraz prysznic i zmiana ubrania po powrocie do domu.

Aerozol do nosa i inne sposoby na objawy alergii

Na objawy alergicznego nieżytu nosa  takie jak uciążliwy katar, kichanie i swędzenie nosa sprawdzi się aerozol do nosa, hamujący rozwój stanu zapalnego jego śluzówki, na przykład Nasometin Control*, działa do 24 godzin[5]. W leczeniu alergicznego nieżytu nosa stosowane są też doustne leki antyhistaminowe [6]. Można również zdecydować się na immunoterapię polegającą na odczulaniu na dany typ alergenów [7].

Przypisy:

1. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 28.08.2021

2. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia, data dostępu 28.08.2021

3. Kalendarz Pylenia Roślin w Polsce PTA, https://www.pta.med.pl/wp-content/uploads/kalendarz_zbiorczy_2017_X.pdf, data dostępu 28.08.2021

4. Kalendarz Pylenia Roślin PTA, https://www.pta.med.pl/dla-alergikow/kalendarz-pylenia-roslin, data dostępu 28.08.2021

5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control

6. Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergopro_l 2015; 11(3):11-22

7. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48


* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, ponieważ kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

Materiał partnera

Sprawdź także

alergia oczu

Przyczyny, objawy i przeciwdziałanie alergii oczu

Alergia na kota, alergia na kurz, alergia na pyłki – to wszystko sprawia, że mamy …