młoda hipsterka w maseczce wiązanej wielorazowej
Maseczki materiałowe mają tę zaletę, że mogą być używane wielokrotnie, pod warunkiem, że są prane i prasowane w odpowiedniej temperaturze | fot.: stock.adobe.com

Maseczki materiałowe jako dobra ochrona na czas epidemii

Epidemia koronawirusa pojawiła się w Polsce nagle na początku marca, jednak nic nie wskazuje na to, żeby miała się szybko zakończyć. W tej sytuacji wszyscy potrzebujemy zadbać o maksymalną ochronę. Dobrym sposobem na to jest samodzielnie uszycie maseczek materiałowych.

Co warto wiedzieć o wielorazowych maseczkach?

Na początku epidemii był ogromny problem z zakupem jakichkolwiek środków ochrony osobistej. Większość osób chciała mieć znane ze szpitali jednorazowe maseczki chirurgiczne. Szybko jednak okazało się, że osobom  spoza służby zdrowia w zupełności wystarczą maseczki wielorazowe. Obecnie można je kupić już w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych. Maseczki materiałowe mają tę zaletę, że mogą być używane wielokrotnie, pod warunkiem, że są prane i prasowane w odpowiedniej temperaturze.

Jak samodzielnie uszyć maseczkę materiałową?

Przede wszystkim trzeba zacząć od doboru materiału. Do tego celu doskonale nadawać będzie się bawełna pościelowa, płótno oraz dzianiny typu jersey. Jeśli ktoś chce zapewnić sobie większą ochronę jego maseczki materiałowe mogą być podwójne albo podklejone flizeliną. Oprócz tkaniny potrzebować będziemy gumkę. Zamiast niej można też zastosować troczki z taśmy bawełnianej typu jodełka albo z zaprasowanej lamówki. Maseczki można uszyć na zwykłej, podstawowej maszynie do szycia i nie zajmie to więcej jak 20 minut.

Jak skroić i uszyć maseczkę?

Aby stworzyć wygodne i szczelne maseczki materiałowe wycinamy z naszej tkaniny prostokąt o wymiarach 21 cm x 20 cm. Najpierw podwójnie zaprasowujemy górę i dół a następnie przyszywamy te miejsca ściegiem prostym. Kolejno należy wykonać dwa zaprasowania poprzeczne, w formie zakładek, dzięki czemu nasza maseczka będzie dobrze dopasowywać się do twarzy. Takie zaprasowania, przy samym brzegu przeszywamy niezbyt gęstym ściegiem. Na koniec podwójnie zaprasowujemy krawędzie boczne, na szerokość nieco większą niż górna i dolna. Chodzi o to, żeby później móc swobodnie przeciągać gumki. Zaprasowania przyszywamy prostym, gęstym ściegiem. Na koniec ucinamy dwa kawałki gumki o długości około 27 cm. Z pomocą wsuwki albo agrafki przeciągamy je przez boczne tunele, zawiązujemy mocno i przesuwamy supły w głąb tuneli. Po wykonaniu wszystkich czynności dobrze jest nasze maseczki materiałowe jeszcze raz uprasować. Samodzielne szycie maseczek wielorazowych daje nam dużą swobodę wyboru kolorów i wzorów. Polscy mężczyźni najchętniej noszą maseczki czarne natomiast panie lubią ciekawe wzory takie folk łowicki czy układy geometryczne.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta w gabinecie medycyny estetycznej

Klinika medycyny estetycznej w czasie pandemii – co się zmieniło przez ten rok?

Minął już prawie rok, odkąd musieliśmy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości z Covid-19. Inaczej …