kobieta z tkaninami
Które z dostępnych w sklepach internetowych tkanin są łatwe w obróbce, przewiewne, a do tego higroskopijne? | fot.: materiał partnera

Szycie latem. Które tkaniny wybrać w sklepie internetowym?

Lubisz szyć latem? Niekoniecznie. Wszystko zależy oczywiście od pogody. Jeśli na zewnątrz panują upały rodem z Sahary, dobrze jest zostawić sobie szycie na wieczór. Jedyny problem jest taki, że w takim wypadku realizacja zamierzonego projektu zajmie Ci więcej dni. Chyba, że podejdziesz do tego ze sprytem i wybierzesz tkaniny, które przyspieszą pracę.

Które z dostępnych w sklepach internetowych tkanin są łatwe w obróbce, przewiewne, a do tego higroskopijne? Sprawdź krótki poradnik, który pomoże Ci znaleźć w ofercie materiał perfekcyjny.

Wiskoza. Tworzy się z niej tanie, letnie tkaniny

Myślisz, że to sztuczne włókno? I tak i nie. Wiskoza powstaje z drzewnej celulozy, jest więc naturalna. Celuloza jest jednak poddawana obróbce chemicznej, dlatego nazywa się ją sztuczną. Dyskusje teoretyczne w tym temacie mogą więc trwać do białego rana. Nie zmienia to faktu, że ten miękki i lekki materiał idealnie przepuszcza powietrze, jest niedrogi, a jego szycie nie sprawi Ci żadnych problemów.

Len. Król letnich tkanin odzieżowych

Tkaniny lniane są naturalne bez dwóch zdań. One również mają jednak swoich przeciwników i zwolenników. Dlaczego len jest tak kontrowersyjny? Bo łatwo się gniecie. Nie nadaje się więc dla osób, które lubią mieć ubrania wyprasowane pod linijkę nawet po długim biegu z przeszkodami.

Z drugiej strony są osoby, które bez lnu nie wyobrażają sobie lata. Nic w tym dziwnego, bo len nie elektryzuje się i doskonale wchłania pot i wodę, nie przybierając przy tym przykrego zapachu.

Bawełna. W sklepach internetowych można ją dostać w niskiej cenie

Po co sięgają początkujące krawcowe przy swoich pierwszych projektach? Po tkaniny bawełniane. Wbrew pozorom nie jest to jednak materiał, z którego uszyjesz wyłącznie akcesoria dekoracyjne. Świetnie nadaje się na ubrania letnie dla dorosłych i dzieci. W hurtowniach i sklepach z tkaninami można znaleźć szeroki wybór bawełny drukowanej i gładkiej, co pozwoli Ci bez trudności wybrać coś dla siebie.

Tkaniny gofrowane i muślin. Zobacz, dlaczego są idealne na lato

Gofrowanie to po prostu wytłaczanie tkaniny. Może być wykonywane za pomocą specjalnych walców lub urządzenia o nazwie kalandra. Dzięki temu na powierzchni materiału powstaje regularny, trójwymiarowy wzór. To z kolei sprawia, że tkanina nie przylega do ciała całym swoim obszarem. 

Podobne zjawisko można zaobserwować przy muślinie. Nawet w swojej niegofrowanej wersji jest on z natury delikatnie pomarszczony. Prócz tego splot muślinu jest dość luźny, co sprawia, że powietrze bez trudności przez niego przenika.

Jersey to nie tkanina, ale również warto go rozważyć

W zestawieniu najlepszych materiałów na lato nie mogło zabraknąć jerseyu. Jest to co prawda dzianina, jednak jej gramatura jest niska. Przy bliższych ciału krojach cienki, rozciągliwy materiał daje znacznie większą swobodę niż tkaniny. Jeżeli wybierzesz jersey bawełniany, połączysz zalety tkanin wykonanych z bawełny z wygodą i niezobowiązującym, wakacyjnym stylem.

Wszystkie wymienione tu materiały znajdziesz w TextilHouse.pl, do którego serdecznie Cię zapraszamy.

Materiał partnera

Sprawdź także

Szycie - manekin

Zapomniana umiejętność wraca do łask, czyli szycie jest trendy

Nasze mamy i babcie nie wyobrażały sobie z pewnością, że współcześni z powodzeniem obejdą się …