zrelaksowana kobieta home office
Zazwyczaj wystarczy niewielki odpoczynek, by wrócić do formy i odzyskać energię. Zdarza się jednak, że stan zmęczenia jest permanentny i towarzyszy nam w każdym momencie dnia, a sam sen tylko w nikłym stopniu pozwala zniwelować uciążliwe objawy braku energii | fot.: stock.adobe.com

W myśleniu i działaniu – te proste rytuały dodadzą Ci energii każdego dnia!

Obniżona koncentracja, nagła senność, brak chęci do działania. Zmęczenie to stan znany każdemu. Spadek energii w naszym organizmie najczęściej spowodowany jest długotrwałym stresem lub wysiłkiem fizycznym i umysłowym. Zazwyczaj wystarczy niewielki odpoczynek, by wrócić do formy i odzyskać energię. Zdarza się jednak, że stan zmęczenia jest permanentny i towarzyszy nam w każdym momencie dnia, a sam sen tylko w nikłym stopniu pozwala zniwelować uciążliwe objawy braku energii. Wystarczy jednak niewielka zmiana w sposobie życia, by nasz organizm zregenerował się i na stałe za pomocą prostych czynności „ładował” nasze baterie na cały dzień aktywności.

Zdrowe ciało to magazyn energii

Sen

Naukowcy twierdzą że powinniśmy spać 7-10 godzin na dobę. Jednak wielu ludzi sypia mniej i w zupełności wystarcza im to do regeneracji, za to śpiąc dłużej czują się zmęczeni. Najlepiej będzie jeśli sami ustalimy ile snu nam potrzeba i będziemy starali się trzymać ustalonej normy. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z porannych drzemek. Pierwszy sygnał zegarka wybudza nasz mózg ze snu i pobudza do działania, chwilowe uśpienie które wcale nie regeneruje, powoduje jedynie rozregulowanie organizmu.

Pożywienie

Produkty bogate w tłuszcz i białko męczą organizm, zużywając jego siły na trawienie posiłku. Jeśli chcemy odzyskać energię powinniśmy jeść dość lekkie posiłki z dużą ilością błonnika. Oczywiście nie wykluczajmy żadnego składnika odżywczego. Dobrze wyważona dieta zawiera i białko, i tłuszcz, i cukry. Zastanówmy się jednak, czy któryś ze składników nie zaczyna dominować w diecie. Jeśli tak – równoważmy nadmiary warzywami (pomidory, ogórku, brokuł, kalafior). Ważne jest zwłaszcza śniadanie, które dobrze skomponowane da nam energie na większość dnia, nie należy zatem o nim zapominać. Warto też zawsze mieć pod ręka przekąskę w razie gdyby poziom naszej energii znacznie spadł w ciągu dnia. Dobrym pomysłem będą owoce lub jogurt. Ważne jest też wyrobienie w sobie nawyku spożywania dużej ilości płynów, gdyż odwodnienie powoduje senność i zmęczenie.

Ruch

Regularna aktywność fizyczna w każdej formie powoduje zwiększenie energii w naszym organizmie co w sposób widoczny przekłada się na nasze codzienne samopoczucie. Wystarczy choćby krótki spacer. Jeśli w ciągu dnia poczujemy, że robimy się senni i osłabieni również powinniśmy oderwać się na chwilę od zajęć i zrobić kilka przysiadów lub skłonów, albo choćby przejść się po pomieszczeniu. Takie drobne rzeczy natychmiast podniosą poziom naszej energii i pobudzą organizm do działania.

Higiena psychiczna to tez paliwo dla organizmu

Nie tylko nasze ciało ma wpływ na to jak dużo energii będziemy mieli. Odpowiednie podejście do życia i codziennych spraw również może spowodować że będziemy mniej lub bardziej zmęczeni. W zachowaniu równowagi i uniknięciu stresu pomocne jest planowanie codziennych czynności i utrzymywanie porządku w swoim otoczeniu. Jeśli mamy zaplanowany dzień unikamy stresu związanego z nieprzewidywalnością, a posprzątane otoczenie sprzyja wydajniejszemu relaksowi. Należy zadbać raz dziennie o czas dla siebie, choćby 30 minut w trakcie których będziemy zajmować się tylko sobą i tym co sprawia nam przyjemność. Warto też w każdej nawet najtrudniejszej sprawie szukać dobrych stron, a złe traktować jak zadania do wykonania, nie kataklizmy. Jeśli codziennie po przebudzeniu pomyślimy o tym co dobrego dziś nas czeka, zamiast rozmyślać nad tym, co potencjalnie złe. Wówczas nasz organizm automatycznie wejdzie na „wyższe obroty” i zapewni nam energię do stawienia czoła światu.

Codzienny brak energii można pokonać stosując się do kilku prostych zasad, których powinniśmy przestrzegać każdego dnia niczym rytuału . Regularne dbanie o aktywność fizyczną, odpowiednie odżywianie, relaks i rozwój duchowy znacząco mogą poprawić jakość naszego życia. Stosując się do tych zasad w krótkim czasie zauważymy że nie tylko przybyło nam energii, ale również zmieniło się nasze nastawienie do świata.

SKA

Sprawdź także

Jak szybko zasnąć i się wyspać

Jak szybko zasnąć – sprawdzone metody i wskazówki na szybkie zasypianie

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek leżeć budzony nocami, nie mogąc zasnąć? Jeśli tak, to doskonale …