nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu jest zaburzeniem charakteryzującym się niekontrolowanym wydalaniem moczu z pęcherza moczowego | fot.: materiał partnera

Nietrzymanie moczu – czym jest, jakie są jego rodzaje i jak sobie z nim radzić?

Nietrzymanie moczu określane w medycynie jako inkontynencja jest niezwykle wstydliwym i kłopotliwym problemem utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Problem nietrzymania moczu dotyczy nie tylko osób starszych ale też ciężarnych kobiet oraz mężczyzn z przerostem prostaty. Dowiedzmy się na czym polega nietrzymanie moczu, poznajmy jego podstawowe rodzaje, sposoby radzenia sobie z tą przypadłością oraz niezawodne produkty na nietrzymanie moczu.

Na czym polega nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest zaburzeniem charakteryzującym się niekontrolowanym wydalaniem moczu z pęcherza moczowego. W trakcie mimowolnej mikcji, osoba chora nie jest w stanie powstrzymać wycieku moczu. Do niespodziewanego opróżnienia pęcherza dochodzi w sposób całkowity lub częściowy. Problem ten dotyczy obu płci jednak nietrzymanie moczu u kobiet występuje częściej.

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu?

W zależności od przyczyny wystąpienia objawów, wyróżnia się cztery rodzaje nietrzymania moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jest spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie zwieraczy. Mimowolny wyciek moczu następuje bez uczucia parcia gdyż mięśnie odpowiedzialne za mechanizm zamknięcia nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. Ryzyko wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu zwiększa się u kobiet po porodzie i w okresie menopauzy, osób borykających się z przewlekłym kaszlem lub wykonujących ciężką pracę fizyczną.

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu w zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości, wyróżnia się:

I stopień – wyciek pojawiający się w pozycji stojącej, najczęściej podczas śmiania się czy kichania.
II stopień – moczenie się następuje bezpośrednio przy średnim wysiłku fizycznym, najczęściej przy bieganiu czy dźwiganiu.
III stopień – popuszczanie moczu możliwe jest niezależnie od pozycji,

Naglące nietrzymanie moczu 

Przy naglącym nietrzymaniu moczu, zauważalny wzrost tej dolegliwości obserwuje się u mężczyzn borykających z pęcherzem nadreaktywnym. Zjawisko to związane jest nadmierną pobudliwością mięśni pęcherza moczowego, wpływającą na wzrost ciśnienia, co jest odczuwane w postaci parcia, po którym następuje niespodziewany wyciek moczu.

Do najczęstszych objawów naglącego nietrzymania moczu zalicza się:

  • parcie naglące, po którym następuje nie dający się powstrzymać wyciek moczu,
  • gwałtowna potrzeba oddania moczu spowodowana nieprawidłowymi skurczami pęcherza podczas jego wypełniania,
  • częstomocz, czyli zwiększona częstotliwość oddawania moczu w porównaniu z typową częstością oddawania moczu,
  • nykturia – zwiększona potrzeba oddawania moczu w nocy,

Czasami objawy naglącego nietrzymania moczu dają mylne sygnały. Kiedy dochodzi do popuszczania moczu podczas kaszlu, może to sugerować wysiłkowe nietrzymanie moczu, jednak kiedy odczuwamy przy tym zwiększone parcie, wówczas możemy mieć do czynienia z naglącym nietrzymaniem moczu. Zjawisko łączące objawy obu przypadłości określane jest jako mieszane nietrzymanie moczu. By pozbyć się wszelkich wątpliwości warto wykonać badanie urodynamiczne.

Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza moczowego

 Dochodzi do niego na skutek wypełnionego i bardzo rozciągniętego pęcherza moczowego. W takiej sytuacji mocz odpływa z pęcherza w sposób nieprawidłowy – stale lub okresowo mimowolnie wycieka. Ten rodzaj dolegliwości najczęściej dotyka mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.

Nietrzymanie moczu pozazwieraczowe

Pozazwieraczowe nietrzymanie moczu dotyczy kobiet i polega na bezwiednym oddawaniu moczu poprzez nieprawidłowe połączenie układu moczowego z pochwą czyli przez tzw. anatomiczną przetokę. Przyczyną tej dolegliwości jest nieprawidłowe położenie moczowodu, przetoka cewkowo-pochwowa, przetoka moczowodowo-pochwowa lub przetoka pęcherzowo-pochwowa.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Aby złagodzić objawy nietrzymania moczu można:

  • regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy
  • wdrożyć leczenie farmakologiczne – zazwyczaj stosowane kiedy trening pęcherza nie okazuje się skuteczny.
  • wdrożyć leczenie operacyjne – polegające na podwieszeniu szyi pęcherza moczowego
  • zastosować leczenie zachowawcze polegające na zmianie trybu życia – redukcji masy ciała, odstawieniu używek 

Jak zapewnić sobie komfort na co dzień?

Dostępne na polskim rynku produkty na nietrzymanie moczu dedykowane są zarówno mężczyznom z przerostem gruczołu krokowego jak i kobietom, którym doskwiera wysiłkowe nietrzymanie moczu, np. nietrzymanie moczu po porodzie. Produkty Tena odpowiadają na dość zróżnicowane potrzeby osób z nietrzymaniem moczu, stanowiąc idealną ofertę dostosowaną do ich oczekiwań. Zarówno podpaski jak i majtki chłonne są niezwykle dyskretnymi produktami, dzięki którym osoba borykająca się z nietrzymaniem moczu nie musi rezygnować z codziennej aktywności. Podpaski Tena podobnie jak majtki chłonne Tena idealnie dopasowują się do ciała, nie widać ich pod ubraniem, dzięki czemu można bez żadnego skrępowania wykonywać codzienne czynności. W ofercie dla osób leżących znalazły się niezawodne pieluchomajtki oraz pieluchy dla dorosłych. Pieluchy dla dorosłych Tena z uwagi na swoją chłonność i doskonałe odprowadzenie wilgoci stanowią idealny wyrób chłonny dla osób lezących z silnym nietrzymaniem moczu. Pieluchomajtki Tena zapewniają uczucie komfortu także podczas średniego nietrzymania moczu.


Artykuł powstał w ramach współpracy z marką TENA

Materiał partnera