centrum medyczne zabiegi laserowe
Udanie się do specjalisty to słuszna decyzja. Każdy pacjent, który boryka się z problemem nietrzymania moczu, powinien podjąć leczenie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – dowiedz się więcej o tej metodzie

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dotyka wielu osób. Choć najczęściej jest bezbolesna, to zaliczana do najbardziej uciążliwych i wstydliwych. Warto jednak wiedzieć, że nie jest ona nieuleczalna. Istnieje sporo metod, które pozwalają skutecznie pozbyć się problemu lub go zniwelować, ułatwiając codzienne funkcjonowanie. Jednym ze sposobów jest laserowe leczenie nie trzymania moczu. Na czym polega? Komu jest polecane i jakie efekty przynosi?

Czym jest nietrzymanie moczu?

Pod pojęciem nietrzymania moczu kryje się niekontrolowane oddawanie moczu – bez naszej intencji czy woli. U zdrowej osoby proces opróżniania pęcherza moczowego, napełnionego moczem przedostającym się z nerek, następuje po wysłaniu z mózgu sygnału. Kiedy uda się ona do toalety, mózg inicjuje rozluźnienie mięśni dna miednicy i wówczas oddawany jest mocz. U osób z dolegliwością NTM, na którymś z etapów dochodzi do nieprawidłowości. Najczęściej kwestia dotyczy zwiotczenia ścian pochwy lub ich nadmiernego rozciągnięcia, przez co mocz wydalany jest mimowolnie.

Czy nietrzymanie moczu można leczyć?

Problem nietrzymania moczy może mieć różne podłoże. Problemem, który występuje najczęściej, jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wówczas u osoby z taką dolegliwością, dochodzi do częściowego lub całkowitego wycieku moczu w trakcie wysiłku fizycznego, ale też wskutek różnych zachowań – np. kaszlnięcia, kichnięcia czy śmiania się. Współczesna medycyna zna jednak sposoby, aby temu zaradzić. Jednym z ekspertów w tej dziedzinie jest dr Dawid Serafin, który w swojej klinice oferuje pacjentom diagnostykę oraz laserowe leczenie nietrzymania moczu.

„Mimowolne wyciekanie moczu w codziennych sytuacjach to dolegliwość, która dotyka najczęściej kobiety. Bywa to wynikiem osłabienia mięśni dna miednicy, rozciągnięcia ich po porodzie czy zwiotczenia następującego wraz z wiekiem. Jedną z najnowocześniejszych, małoinwazyjnych metod leczenia nietrzymania moczu jest zabieg laserem FemiLift. Oddziałuje on na ściany pochwy, obkurczając je i stymulując procesy powstawania kolagenu. Konsekwencją jest namnażanie włókien odpowiedzialnych za sprężystość oraz pobudzenie aktywności śluzówki.” – mówi dr Serafin.

Nasza redakcja zapytała także eksperta, jak przebiega zabieg laserowego leczenia NTM: „Laserowe leczenie nietrzymania moczu to zabieg całkowicie bezpieczny i przede wszystkim bezbolesny. Nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się – wystarczy wykonanie cytologii i podstawowych badań, by mógł odbyć się zabieg. Ten trwa mniej niż 30 minut, a zadowalające rezultaty najczęściej są już odczuwalne po jednej wizycie. Co ważne, pacjentki nie odczuwają dyskomfortu ani bólu, więc nie jest konieczna rekonwalescencja.” – dodał dr Serafin.

Jakie są efekty laserowego leczenia nietrzymania moczu?

Celem leczenia NTM, bez względu na metodę, jest pozbycie się uciążliwego problemu. Laserowe leczenie nietrzymania moczu wzmacnia ściany pochwy, tym samym ułatwiając kontrolę nad wydalaniem moczu. Zmniejszenie kąta nachylenia cewki z kolei przywraca jej prawidłowe funkcjonowanie. Warto też wiedzieć, że zwężenie światła pochwy sprzyja intensywniejszym doznaniom w trakcie współżycia i zwiększa satysfakcję z niego, a ponadto może doprowadzić do ustąpienia dolegliwości związanych z suchością pochwy.

Udanie się do specjalisty to słuszna decyzja. Każdy pacjent, który boryka się z problemem nietrzymania moczu, powinien podjąć leczenie. Metod jest wiele, a jak widzisz na przykładzie laserowego leczenia nietrzymania moczu – niektóre są zupełnie bezbolesne i nie wymagają specjalnego przygotowania.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

pieprzyki

Laserowe usuwanie pieprzyków i znamion Łódź

Laserowe usuwanie znamion, pieprzyków i brodawek jest bezbolesne i nieinwazyjne. Szacuje się, że przeciętny człowiek …