Przeziębienie
W windach, centrach handlowych, poczekalniach, na dworcach – to tam jesteśmy szczególnie narażeni na zarażenie grypą | fot.: Fotolia

Sprytny wirus. Atakuje w windzie, sklepie, poczekalni…

Powszechnie wiadomo, że wirus grypy przenosi się poprzez bezpośredni kontakt oraz drogą kropelkową. Jednak grypą możemy się zarazić również w supermarkecie lub windzie, bo wirusowi wystarczy metr żeby przenieść się na kolejną osobę.

– Grypa jest chorobą wirusową, która jest bardzo zaraźliwa. Grypa przenosi się nie tylko przez kontakt bezpośredni, czyli na przykład witanie się, pocałunki, bliski kontakt z osobą zarażoną, ale również drogą kropelkową. Jak ktoś kicha, kaszle, a nawet głośno mówi to z jego dróg oddechowych wydostają się takie mikroskopijne kropelki, które zawierają również wirusa grypy. Kropelki docierają na odległość około jednego metra – mówi newsrm.tv dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Oznacza to, że w miejscach, w których na niewielkiej powierzchni zgromadzona jest duża liczba ludzi – takich, jak windy, centra handlowe, poczekalnie, dworce lotnicze i kolejowe – jesteśmy szczególnie narażeni na zarażenie grypą. Ekspert podkreśla, że najskuteczniejszą metodą zmniejszenia ryzyka zarażenia jest szczepienie. Równie istotne jest unikanie kontaktu z chorymi oraz regularne mycie rąk, gdyż na co dzień dotykamy wielu przedmiotów, z którymi styczność mogły mieć wcześniej osoby zarażone wirusem grypy.

– Kolejną rzeczą, której warto byłoby się nauczyć jest unikanie dotykania błon śluzowych rękoma. Rozumiem przez to, że wirus grypy wnika do organizmu przez błony śluzowe, czyli przez spojówkę czy mówiąc krótko przez oko, przez błony śluzowe nosa i jamy ustnej. Zdrowa skóra chroni nas przed zakażeniem, ale jeżeli dotykamy klamek, dotykamy guzików, a później na przykład coś nas zaswędzi i drapiemy się po nosie, drapiemy się po oku, no to nieświadomie przenosimy wirusa i możemy się tą drogą zarazić – przestrzega Ernest Kuchar.

Z inicjatywy ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy rok 2015 ogłoszony został rokiem walki z powikłaniami pogrypowymi.

@newsrm.tv

Sprawdź także

zmęczony mężczyzna chory na półpasiec

Półpasiec – czym jest, jakie może mieć konsekwencje, jak go uniknąć?

Większość z nas pewnie nie raz słyszała o chorobie nazywanej półpasiec. Przyczyną jej powstania jest ten …