świeży sok z granatu
Współcześnie właściwości prozdrowotne soku z granatu są doskonale rozpoznane | fot.: stock.adobe.com

Symbol witalności i płodności. Jakie są właściwości soku z granatu?

W czasach antycznych granat był owocem, który uznawany był za symbol oraz źródło witalności. Uznano również, że jest w stanie pozytywnie wpływać na płodność. Współcześnie właściwości prozdrowotne soku z granatu są doskonale rozpoznane. Obejmuje to zarówno działanie profilaktyczne, które pozwala przeciwdziałać chorobom przewlekłym, cywilizacyjnym, jak też pozytywne oddziaływanie na codzienne funkcjonowanie organizmu. Jeśli chce się właściwie zadbać o zdrowie, warto zapoznać się z tym, jakie właściwości posiada sok z granatu. 

Jak sok z granatu jest w stanie pozytywnie wpływać na zdrowie?

Regularne stosowaniu soku z granatu może przynosić wiele korzyści.

Do takich można zaliczyć:

  • działanie antyoksydacyjne,
  • łagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego u kobiet,
  • ograniczanie problemów z erekcją u mężczyzn,
  • poprawienie przepływu krwi i obniżanie ciśnienia,
  • działanie nawilżające skórę i łagodzące podrażnienia.

Do największych korzyści, jakie sok z granatu może przynieść przy dłuższym stosowaniu można zaliczyć spowolnienie wzrostu komórek nowotworowych. Picie soku regularnie i w większych ilościach może być doskonałym sposobem na realizowanie przeciwnowotworowej profilaktyki. W prowadzonych nad sokiem z granatu badaniach uzyskano zahamowanie namnażania się komórek nowotworzenia przy nowotworze piersi. Pozytywne efekty uzyskano również u osób, u których wystąpił nowotwór prostaty. Jednak spożywanie takiego soku jest w stanie zapewnić pozytywny wpływ na szereg procesów w organizmie. Pozwala to złagodzić pewne dolegliwości oraz pozytywnie wpływać na stan zdrowia. Na wyciskane z granatu soki mogą decydować się osoby cierpiące na chorobę wieńcową lub chcące wspierać układ krążenia. Spożywanie soku z granatu jest w stanie zapewnić między innymi redukowanie złogów i zwapnień. Jednocześnie można obniżać ciśnienie krwi, czy też wspierać organizm w utrzymywaniu prawidłowego poziomu cholesterolu. W ten sposób można realizować skuteczną profilaktykę dotyczącą chorób serca, układu krążenia.

Jak spożywać sok z granatu?

Przy spożywaniu soku z granatu można zdecydować się na różne dawki. Nawet 50 mililitrów soku dziennie może być stosowane bez obaw. Najlepszym rozwiązaniem przy takich dawkach jest korzystanie ze spożywania soku rano i wieczorem. Kurację, przy której wykorzystuje się sok z granatu, powinno się realizować w dłuższym okresie. Pozwala to uzyskać oczekiwane efekty. Pierwsze efekty można zaobserwować już po kilkunastu dni. Jednak najbardziej widoczne rezultaty można zauważyć przy długotrwałych oraz systematycznym korzystaniu z soku przygotowanego granatu. Gdy chce się podawać taki sok dzieciom, trzeba brać pod uwagę, że zalecana jest mniejsza dawka. Nie powinna ona przekraczać mniej więcej 20 mililitrów soku, który powinien być dodatkowo rozcieńczany wodą.

Materiał partnera