Kobieta z uporczywym bólem głowy
Migrena znacznie częściej zdarza się kobietom niż mężczyznom. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Tabletki na migrenę – co pokona uporczywy ból głowy?

Na migrenę cierpi średnio co 10. osoba. Znacznie częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn, co nie znaczy, że panowie nie mogą doświadczać migrenowego bólu głowy. Migrena często poprzedzona jest tzw. aurą. Migrena to ból głowy, który ma charakter napadowy i potrafi trwać nieprzerwanie kilka, a nawet kilkanaście godzin. Zdarza się, że migrenowy ból głowy uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czy istnieją skuteczne tabletki na migrenę?

Bóle migrenowe głowy

Migrena znacznie częściej zdarza się kobietom niż mężczyznom. Najczęściej doświadczają jej osoby młode, bo pierwsze napady migrenowe mogą zdarzyć się jeszcze przed 40. rokiem życia. Napadowy ból głowy jest bardzo charakterystyczny. Zazwyczaj pojawia się po jednej stronie głowy, za okiem, w okolicach skroni i czoła. Ból jest zwykle bardzo, bardzo silny. Bólowi głowy mogą towarzyszyć wymioty, nudności czy nadwrażliwość na bodźce. Dlatego osoby z migreną z ogromną determinacją szukają skutecznej tabletki na ból głowy.

Migrena sama w sobie nie jest groźna i nie ma poważniejszych konsekwencji. Niestety, napad bólowy często wręcz paraliżuje chorego i wyłącza z normalnego życia na kilka-kilkanaście godzin w ciągu dnia. U chorych odstępy między napadami migrenowymi są różne − u jednych trwają kilka godzin, u innych nawet kilka miesięcy.

Migrena najprawdopodobniej jest chorobą dziedziczną. Wciąż jednak nie dowiedziono, co jest konkretną przyczyną migreny. Istnieją badania, które stawiają hipotezę, że migrena może być związana z hormonami płciowymi. Dlatego częściej dotyka kobiet.

Tabletki na migrenę

Leczenie przy migrenie jest głównie objawowe. Nie ma skutecznego leku, który wyleczy Twoją migrenę raz na zawsze. Możesz jednak przyjmować tabletki na ból głowy migrenowy, czy to w formie tabletki powlekanej, kapsułki czy tabletki rozpuszczanej w wodzie. Zasada jest jedna: im wcześniej weźmiesz leki, tym większe prawdopodobieństwo, że zadziałają na migrenowy ból głowy. Kiedy ból rozszaleje się już na dobre, niekiedy nawet najsilniejsze leki nie są w stanie pomóc. Jeżeli Twojej migrenie towarzyszy aura, a więc charakterystyczne objawy, które pojawiają się przed napadowym bólem głowy, naucz się je rozpoznawać i zażywaj leki z wyprzedzeniem.

A co pomoże na ból, jaki powoduje migrena? Tabletki przeciwbólowe, które należą do grupy nieopioidowych leków przeciwbólowych (m.in. paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy), sprawdzą się przy lżejszych napadach migrenowych. Są to tabletki na migrenę bez recepty. Najlepiej działają one w połączeniu z lekami przeciwwymiotnymi. Na te możesz dostać receptę od lekarza.

W przypadku naprawdę silnych bólów, tabletki na migrenę dostępne są na receptę.

Domowe sposoby na migrenę

Istotna jest też profilaktyka napadu migrenowego. Jest ona niezwykle ważna u osób, które takie napady mają nawet kilka razy w miesiącu. Bardzo ważny jest regularny tryb życia i odpowiednia ilość jakościowego snu w nocy.

Osobom cierpiącym na migrenę odradza się spożywanie alkoholu czy jedzenia ciężkich posiłków na noc. Przy migrenie dobrze jest stosować dietę lekkostrawną. Jeżeli czujesz, że nadchodzi ból głowy, najlepiej połóż się w cichym i zacienionym pomieszczeniu. Na ból głowy mogą pomóc też zimne kompresy na czoło.

Przy migrenowych bólach głowy dobrze jest udać się do neurologa i zasięgnąć jego opinii. Przy silnych bólach możesz również sięgnąć po leki przepisane przez lekarza.

Źródła:

  • https://drmax.pl/blog-porady/migrena-z-aura-jak-zapobiegac/
  • https://wylecz.to/leki-i-suplementy/leki-na-migrene/

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Migrena jak ją leczyć

Gdy w głowie się kręci

Nagły lub przewlekły, migrenowy bądź zatokowy, taki, któremu towarzyszy uczucie skołowania, piszczenie w uszach, kłucie …