termy bukovina
W Polsce działa dziś kilkanaście kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną. Tym, co je odróżnia, jest nie tylko oferta rekreacyjna, ale także – czy raczej przede wszystkim – jakość i skład wody termalnej | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Woda termalna na stres i ból. Czy kąpiele w gorącej wodzie rzeczywiście mogą poprawić Twoje samopoczucie?

Zdecydowana większość dorosłych Polaków narzeka na mniejsze i większe bóle, najczęściej ze strony kręgosłupa, mięśni i poszczególnych stawów. Należymy również do grona najbardziej zestresowanych narodów na świecie. Ten nieciekawy obraz naszego społeczeństwa jest wynikiem z jednej strony niskiej higieny życia, z drugiej tego, że wciąż jesteśmy „na dorobku”, dużo i ciężko pracujemy, aby nadrobić dystans do Europy Zachodniej.

Życie w stresie i z bólem nie jest jednak niczym przyjemnym i na dłuższą metę z pewnością mocno odbije się na zdrowiu. Jeśli masz tego świadomość, to w ramach terapii wypróbuj kąpiele w wodzie termalnej, która wykazuje dobroczynne działanie w stanach przewlekłego bólu i stresu. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Jak woda termalna wpływa na redukcję bólu?

Ból, zwłaszcza przewlekły, potrafi wywrócić życie do góry nogami, utrudniać codzienne funkcjonowanie, zmusić do zrezygnowania z hobby itd. Jest to wystarczający powód, aby go nie akceptować i podjąć terapię przeciwbólową – jej ważnym elementem może być regularne zażywanie kąpieli termalnych.

Kąpiel w ciepłej, wysoko zmineralizowanej wodzie, prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co z kolei skutkuje lepszym ukrwieniem tkanek, obniżeniem ciśnienia krwi oraz poprawieniem rozciągliwości mięśni szkieletowych i gładkich. Dodatkowo w trackie kąpieli w organizmie zachodzą procesy detoksykacyjne i antyoksydacyjne.

Wszystko to przekłada się na wyraźną ulgę w bólu, zwłaszcza w takich stanach, jak:

 • Dyskopatia;
 • Bóle o podłożu reumatycznym;
 • Dna moczanowa;
 • Artretyzm;
 • Kontuzje ortopedyczne;
 • Naciągnięcia, naderwania i zerwania mięśni, więzadeł czy ścięgien;
 • Rwa kulszowa i rwa barkowa;

Rada

Kąpiele w wodzie termalnej mogą stanowić fantastyczną formę uzupełnienia rehabilitacji po operacjach, w tym ortopedycznych.

Właściwości antystresowe wody termalnej

Woda termalna ma naturalnie kojący wpływ na ludzki układ nerwowy. W przeszłości przeprowadzono badania, które wykazały, że regularne zażywanie kąpieli termalnych może zwiększać poziom serotoniny i endorfin, przy jednoczesnym zredukowaniu stężenia kortyzolu – potocznie nazywanego hormonem stresu.

Większość osób zażywających kąpieli w ciepłej, wysoko zmineralizowanej wodzie, obserwuje u siebie takie efekty, jak:

 • Wyciszenie;
 • Poprawa nastroju;
 • Odsunięcie złych myśli;
 • Wyregulowanie tętna i obniżenie ciśnienia krwi;
 • Mniejsza ochota sięgania po używki, w tym tytoń i alkohol;

Bezpośrednim efektem zażycia kąpieli termalnej jest silne uczucie zrelaksowania, które może się utrzymywać przez wiele godzin. Wiele osób obserwuje u siebie również senność i zaraz po „zaliczeniu” kąpieli nie może sobie odmówić drzemki.

Błogi stan relaksu jest tym, czego potrzebuje każda osoba przepracowana, mająca mnóstwo spraw na głowie, żyjąca w ciągłym stresie, zajmująca odpowiedzialne stanowisko w pracy czy w pojedynkę zajmująca się domem.

Jeśli ten opis brzmi znajomo, to wiesz już, jak zaplanować sobie najbliższy wolny weekend i gdzie go spędzić – oczywiście na termach.

Które termy wybrać?

W Polsce działa dziś kilkanaście kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną. Tym, co je odróżnia, jest nie tylko oferta rekreacyjna, ale także – czy raczej przede wszystkim – jakość i skład wody termalnej.

Z punktu widzenia osób, które chcą zafundować sobie terapię wspomagającą dla celów walki z bólem i stresem, szczególnie atrakcyjnym miejscem powinny być Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ten efektowny, nowoczesny kompleks jest zasilany wodą pozyskiwaną z głębokości 2400 metrów, która na wypływie ma temperaturę średnio 64,5 stopnia Celsjusza. Dzięki wysokiej mineralizacji na poziomie 1593,2 mg/dm3 jest to woda, którą można określać, jako mającą potencjalne właściwości zdrowotne. Mamy tutaj do czynienia z wodą siarczanowo-sodowo-wapniową, siarczkową, fluorkową, zawierającą aż 28 minerałów oraz składniki specyficzne, czyli siarkę dwuwartościową i fluorki.

Wysoka jakość wody termalnej zasilającej Termy BUKOVINA jest głównym powodem, dla którego kompleks ten cieszy się ogromną popularnością wśród kuracjuszy, osób chcących się szybko zregenerować i zadbać o swój dobrostan.

Więcej o tym, jak kąpiele w wodzie termalnej mogą się przyczynić do redukcji bólu i stresu, przeczytasz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/woda-termalna-a-redukcja-bolu-i-stresu-poznaj-wplyw-kapieli-termalnych-na-poprawe-samopoczucia.

Materiał partnera zewnętrznego