Zioła na menopauzę
Klimakterium to proces, który związany jest z zachodzącymi w organizmie każdej dojrzałej kobiety zmianami hormonalnymi będącymi prawdziwą udręką | fot.: Fotolia

Zioła walczące z objawami menopauzy

Klimakterium to proces, który związany jest z zachodzącymi w organizmie każdej dojrzałej kobiety zmianami hormonalnymi będącymi prawdziwą udręką. Wśród najczęściej pojawiających się objawów wyróżnić należy przede wszystkim wahania nastroju, uderzenia gorąca oraz problemy z nadmierną potliwością, które zwykle pojawiają się niespodziewanie i potrafią bardzo skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czy można jednak załagodzić w jakiś sposób nieprzyjemne objawy? Oczywiście, że tak. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w kilka bardzo skutecznych ziół, które po wypiciu powinny przynieść ulgę. Jednak pamiętajmy o tym, by o ich stosowaniu powiadomić lekarza prowadzącego.

Pluskwica groniasta

Roślina ta z uwagi na dosyć ciekawe i niespotykane kwiaty z pewnością znajduje się w niejednym ogródku, jednak z uwagi na sporą zawartość fitoestrogenów powinny po nią sięgać wszystkie te kobiety, które zmagają się z męczącymi objawami menopauzy. Wspomniane fitoestrogeny to roślinne hormony, które posiadają działanie podobne do żeńskich estrogenów, jednak są od nich słabsze. Pierwsze efekty działania naparu z pluskwicy groniastej widoczne są po około 2 tygodniach, jednak sięgając po tę roślinę, nie należy jej przyjmować przez okres przekraczający 3 miesiące, ponieważ może się to skończyć wymiotami oraz innymi dolegliwościami żołądkowymi.

Niepokalanek

Ten wiecznie zielony krzew posiadający przepiękne, fioletowe kwiaty każdego roku rodzi owoce, które ze względu na zawartość wielu cennych dla zdrowia substancji aktywnych znalazły szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Najistotniejsze w tym wszystkim jest jednak to, iż substancje znajdujące się w owocach niepokalanka trafiając wprost do przysadki mózgowej, pomagają się uspokoić, a także zmniejszają częstotliwość pojawiania się nieprzyjemnych uderzeń gorąca.

Arcydzięgiel chiński

Od setek lat roślina ta wykorzystywana jest w naturalnej medycynie chińskiej do łagodzenia objawów, które towarzyszą menopauzie. W tej niepozornej roślinie znajdują się dosyć duże ilości imitujących kobiece hormony fitoestrogenów, które regulując kobiecą gospodarkę hormonalną, pomagają się uspokoić, a także poprawić ogólne samopoczucie. Lecznicze napary z arcydzięgla chińskiego można jednak stosować wyłącznie w okresie zimowym, ponieważ roślina ta wykazuje silne działanie fotouczulające, przez co uwrażliwia skórę na działanie promieniowania ultrafioletowego. W efekcie takiego działania może dojść nie tylko do poparzenia skóry, ale również do wstrząsu anafilaktycznego, dlatego też podczas słonecznych miesięcy należy zaprzestać picia ziołowych naparów z tej rośliny.

Kozłek lekarski

Mieszanki ziołowe, które w swoim składzie zawierają nie tylko kozłka lekarskiego, ale również lukrecję pomagają zwalczać uderzenia gorąca, czyli jeden z najbardziej dokuczliwych objawów klimakterium. Napary z kozłka lekarskiego działają ponadto uspokajająco oraz nasennie, przez co pomagają uporać się z wahaniami nastroju.

KPA

Sprawdź także

sadzonki roślin

Sklep ogrodniczy z sadzonkami online – internetowe zakupy do Twojego domu i ogrodu

Zakupy internetowe stały się codziennością. Co jednak w przypadku zakupu sadzonek i roślin z internetowego …