Jackie Natalie Portman
W roli Jackie zobaczymy fenomenalną Natalie Portman | fot.: materiały dystrybutora Kino Świat
Strona główna / Kultura / Filmy / Tak narodziła się legenda. „Jackie” od dziś w kinach

Tak narodziła się legenda. „Jackie” od dziś w kinach

Jacqueline Bouvier Kennedy przeszła do historii jako Jackie – młoda, piękna, stylowa i inteligentna Pierwsza Dama Ameryki. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że to za jej sprawą śmierć prezydenta urosła do rangi symbolu, a jego pogrzeb ukonstytuował legendę. I o tym jest nowy film w reżyserii Pablo Larraína.

Jacqueline Bouvier Kennedy została prezydentową w wieku 31 lat. To wówczas senator John Fitzgerald Kennedy pokonał kandydata republikanów, urzędującego wiceprezydenta Richarda Nixona. Oczy Amerykanów zostały skierowane nie tylko na młodego i prężnego prezydenta, ale i na czarującą prezydentową. Skupiała wokół siebie elity intelektualne, odrestaurowała Biały Dom i przekonała decydentów o tym, żeby siedziba prezydenta miała status zabytku. Do historii jednak przeszła jako ikona stylu.

Styl według Jackie

Była doskonale wykształcona, z wyniesionym z domu zamiłowaniem do estetyki, szybko też stworzyła własny styl. Zaliczały się do niego obowiązkowe pantofle na niewielkich obcasach i proste sukienki o linii A oraz odsłaniające łydki spódnice za kolano. Uzupełnieniem garderoby były eleganckie żakiety, najchętniej uszyte w Paryżu lub na wzór paryskich modeli. Nie brakowało złośliwych, którzy wypominali Jackie wydawanie fortuny na kreacje. Kiedy jednak wypomniano jej wybieranie ubrań u francuskich projektantów (przede wszystkim Chanel, Dior, Givenchy), natychmiast zatrudniła amerykańskiego stylistę i kreatora Olega Cassini.

Natalie Portman jako Jackie
fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

Pierwszej Damie Ameryki zawdzięczamy modę na pudełkowe żakiety, toczki, długie wieczorowe rękawiczki i charakterystyczną, natapirowaną fryzurę, wymyśloną przez fryzjera gwiazd, Kennetha Battelle (do jego klientek należała także Marilyn Monroe). Do rangi symbolu jednak zapadł zwłaszcza różowy kostium Chanel, w którym przeżyła zamach na swojego męża w 1963 roku. Pozostała w nim przez wiele godzin tak, aby krew Prezydenta mógł zobaczyć cały naród. Ciekawostką jest fakt, że przez dziesięciolecia rzeczony kostium leżał w specjalnym archiwum, a publicznie zostanie wystawiony najwcześniej w XXII wieku.

fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

Legenda J.F.K

Prezydentura Kennedy’ego przeszła do legendy, także za sprawą Jackie, która nadała jego śmierci, pogrzebowi i żałobie charakter podniosły i symboliczny. Natalie Portman, odtwórczyni głównej roli, tak przedstawia motywacje Jackie:

– Była doskonale wykształcona, uwielbiała historię, więc świetnie wiedziała, jak ważne jest stworzenie właściwej narracji o życiu męża, bo to właśnie ona przetrwa pokolenia. Podziwiam, że była jednocześnie w stanie nadawać ton rozmowom i opowieściom o Johnie i nie dać się zalać żałobie – opowiada Portman [materiały dystrybutora]

Natalie Portman jako Jackie
fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

Jackie uznała, że pogrzebowi prezydenta należy nadać odpowiednią oprawę. Orszak pogrzebowy Johna F. Kennedy’ego był odwzorowaniem wydarzeń towarzyszących pochówkowi Abrahama Lincolna. Zadecydowała także o tym, że ciało prezydenta spoczęło na cmentarzu Arlington, a przy nagrobku zapłonął wieczny ogień. Ceremonia stała się nie tylko godnym uczczeniem pamięci  prezydenta, ale i pokazem niesamowitej siły ducha i godności Pierwszej Damy.

Natalie Portman jako Jackie
fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

Natalie Portman jako Jackie

Film Pablo Larraína to studium żałoby. Kilka dni po śmierci J.F.K. widzimy oczyma Pierwszej Damy, śledzimy najintymniejsze chwile rozpaczy i dojrzewania do najważniejszej roli, jaką było godne pożegnanie męża na oczach milionów Amerykanów. W roli Jackie zobaczymy fenomenalną Natalie Portman, która wprawdzie jest w niewielkim stopniu podobna do prezydentowej, jednak dzięki olbrzymiej pracy nad materiałami źródłowymi (także pracy nad specyficznym akcentem), charyzmie i talentowi aktorskiemu stworzyła jedną z najważniejszych kreacji w całej swojej karierze. Potrzebna była także pewna doza fantazji, zwłaszcza że niewiele wiadomo o przeżyciach i emocjach Jackie w tych tragicznych chwilach.

– Każdy ma swój pomysł na to, kim Jackie była.-  mówi Portman – Ale mam też głęboką nadzieję, że widzowie zobaczą kogoś, kto nie jest tylko ikoną, ale bardzo ludzką, skomplikowaną wewnętrznie kobietą, która z godnością wyszła z sytuacji niewyobrażalnej dla większości z nas

Jackie, film obsypany deszczem nagród i nominacji, będzie można zobaczyć w kinach już od 3 lutego 2017.

plinq

Zdjęcia dzięki uprzejmości dystrybutora Kino Świat

Sprawdź także

Premiera płyty „Zasłona” Kapeli Hanki Wójciak

Zasłona to druga płyta folkowej grupy Kapela Hanki Wójciak, która ukazuje się nakładem nowego wydawnictwa …