Dolina Hunza
Hunzowie od wieków zamieszkują południowo-wschodni skrawek Pakistanu, usytuowany w dolinie Himalajów, będący autonomicznym państwem z królem na czele | fot.: Fotolia

Tajemnica długowieczności Hunzów

Medycyna nieustannie się rozwija, dzięki czemu średnia długość życia współczesnych ludzi jest znacznie wyższa niż w przypadku ich przodków. Pomimo tego, duży odsetek obywateli krajów pierwszego świata zmaga się z chorobami cywilizacyjnymi. Cukrzyca, nadciśnienie czy nowotwory — w Europie te przypadłości są codziennością. Jednak tajemnicze plemię Hunzów, którego przedstawiciele żyją nawet po 145 lat, rzadko zmaga się z chorobami cywilizacyjnymi. Na czym polega fenomen tego ludu?

Najmniejsze królestwo świata

Hunzowie od wieków zamieszkują południowo-wschodni skrawek Pakistanu, usytuowany w dolinie Himalajów, będący autonomicznym państwem z królem na czele. Żyją oni z dala od cywilizacji Zachodu, wiodąc proste życie pełne harmonii. Są chętnie odwiedzani przez turystów, którzy specjalnie dla nich zapuścili się do tej odległej krainy. Przez ponad 2 tysiące lat plemię żyło w całkowitej izolacji. Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku wybudowano do nich drogę, wciąż jednak ciężko jest dotrzeć do tego maleńkiego królestwa. Odpowiednie warunki pogodowe na podróż do doliny Hunza występują jedynie przez 3 miesiące w roku.

Sposób odżywiania

Naukowcy poszukujący sposobu na długowieczność od lat przyglądają się Hunzom. W trakcie prowadzonych badań doszli do wniosku, że receptą na długie życie jest tam po prostu sposób życia, który wykształcił się w trakcie tak długiej izolacji. Dieta Hunzów odgrywa tutaj ogromną rolę, odżywiają się oni przede wszystkim organicznym pokarmem roślinnym, brak w ich jadłospisie żywności przetworzonej.
Najbardziej charakterystyczna potrawa regionu to czapati, płaski chlebek, wyrabiany z pełnoziarnistej, świeżo mielonej pszenicy. Hunzowie już w dzieciństwie poznają sekret jego powstawania, stanowi on bowiem ważny element diety, szczególnie w trakcie częstych wypraw terenowych. Urozmaiceniem dań są warzywa, przeważnie spożywane na surowo lub krótko gotowane wraz ze skórką. Uprawiają zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe i bulwiaste, przeróżne zioła i przyprawy. Ich wioski pełne są sadów owocowych, rosną tam jabłka gruszki, morwy, wiśnie. Najważniejszym owocem jest jednak morela, z której produkowany jest olej, używany nie tylko w kuchni, ale również do pielęgnacji skóry twarzy. Hunzowie hodują zwierzęta, przede wszystkim kozy i jaki, jednak bardzo rzadko spożywają ich mięso, zadowalając się mlekiem i jego przetworami.

Życie w harmonii

Nowoczesne narody powinny wzorować się na społeczeństwie Hunzów, nie tylko w kontekście dietetyki. Plemiona są mocno ze sobą związane, tubylcy wierzą, że społeczeństwo nie osiągnie harmonii, jeśli jednostki będą w nim nieszczęśliwe. Brak tutaj podziałów, waśni, a przestępczość praktycznie nie występuje. Życie toczy się powoli między wschodem a zachodem słońca, ludzie ciężko pracują, głównie na roli, nie używają nowoczesnych narzędzi, a mimo to sprawiają wrażenie bardzo szczęśliwych.

Cywilizacja Hunzów to najlepszy dowód na to, że kluczem do długiego, zdrowego życia jest dieta, obfita w nieprzetworzone produkty roślinne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że długowieczni mieszkańcy doliny Hunza żyją na terenie pozbawionym toksycznego powietrza oraz chemikaliów.

APY

 

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …