Od czego zacząć sezon ogrodniczy?
Od czego zacząć sezon ogrodniczy? | fot.: Fotolia

Wiosna w ogrodzie – jak zaplanować prace?

Gdy przyroda budzi się z zimowego snu, rozpoczyna się sezon na wszelkiego rodzaju prace w ogrodzie. Jeżeli właściwie zaplanujemy sobie czynności, latem będziemy mogli cieszyć się wypoczynkiem w pięknej scenerii. Od czego zacząć sezon ogrodniczy? Poniżej przedstawiono kilka ważniejszych prac, które warto wykonać na początek.

Zdjęcie osłon z roślin

Jeżeli zażegnano już ryzyko wystąpienia silnych mrozów, możemy spokojnie zdjąć osłony z roślin. Najlepiej jest, gdy zabierzemy się do tego w pochmurny i dość ciepły dzień. Silne słońce może bowiem zaszkodzić roślinom. Pamiętajmy jednak żeby nie chować osłon zbyt głęboko, gdyż przymrozki mogą powrócić jeszcze w połowie maja. Gdy na dobre zawitają już do nas ciepłe dni będzie można także rozgarnąć kopczyki przy różach oraz innych roślinach ozdobnych.

Cięcie drzew i krzewów

Tak na prawdę, usuwanie gałęzi drzew można przeprowadzić jeszcze w lutym czy na początku marca. Ważne, by tego typu prace wykonywać gdy temperatura nie jest zbyt niska. Rany w miejscu cięcia należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Kiedy miną już najmroźniejsze dni, tniemy rośliny ozdobne, oceniając straty. Róże przycinamy w sposób właściwy dla odmiany, jednocześnie usuwając pędy porażone przez mróz bądź choroby. W tym czasie można również przycinać powojniki, wiciokrzewy oraz inne pnącza. Bardzo ważne jest, by sposób cięcia danej rośliny dostosowywać do odmiany. Zwykle, rośliny kwitnące latem mogą być cięte wiosną, zaś te, które kwitną na wiosnę, formuje się dopiero po ich przekwitnięciu. Stąd też forsycje czy popularne migdałki najlepiej jest pozostawić nietknięte, ewentualnie pozbywając się wyłącznie uszkodzonych pędów.

Naprawa małej architektury

Gdy zniknie już śnieg, można także ocenić wygląd małej architektury w ogrodzie. Wiosna to najlepsza pora na drobne naprawy. Połamane pergole, na których są przymocowane pnącza, można zmodernizować i pomalować. Najlepiej też jednocześnie przyciąć mocowane na nich rośliny. Latem na tego typu prace będzie już za późno, ponieważ gdy ruszy wegetacja, o wiele trudniej będzie odczepić wspinające się po podporach pnącza.

Regeneracja trawnika

Po zimie trawnik często wymaga sporej uwagi. Przede wszystkim, ważne jest dokładne zgrabienie tak zwanego filcu, czyli zbitej i suchej trawy. Co prawda, po takim zabiegu darń wygląda zwykle niezbyt dobrze, ale czynność ta jest niezbędna by umożliwić dopływ światła i powietrza do trawnika, co umożliwia wzrost trawy. Warto również wykonać aerację, czyli napowietrzenie. Polega ono na nakłuwaniu trawnika, w celu dopuszczenia odpowiedniej ilości powietrza do jego głębszych warstw. Możemy także murawę zasilić odpowiednim nawozem wiosennym. Na glebach kwaśnych sprawdzi się na przykład dolomit, który należy rozsypać na trawniku jeszcze zanim rozpocznie się wegetacja. Wszelkie ubytki w murawie uzupełniamy niewielką warstwą kompostu lub ziemi ogrodniczej oraz nasionami. Dzięki takim zabiegom, darń się zregeneruje.

Podział bylin

Wiosna to także dobry czas na podział niektórych gatunków bylin. Gdy tylko ziemia zmięknie, można zabrać się za rozdzielenie irysów, funkii, czy piwonii. Należy jednak pamiętać, że niektóre gatunki, po przesadzeniu, zakwitną dopiero po roku bądź dwóch. Tak właśnie się dzieje w przypadku wspomnianych wcześniej piwonii. Podział bylin należy przeprowadzać raz na kilka lat, gdyż rośliny pozostawione same sobie, często dziczeją i przestają wyglądać atrakcyjnie.

Warto poświęcić trochę uwagi na zabiegi pielęgnacyjne oraz przygotowanie do sezonu wegetacyjnego w ogrodzie. Odpowiednio zadbane rośliny odwdzięczą się nam pięknym wyglądem, a my zyskamy zdrowie i dobry humor pracując na świeżym powietrzu.

ABO

Sprawdź także

Trawa murawa

Profesjonalne kosiarki Honda

Wiosna to czas kiedy natura budzi się do życia, a ogrody wymagają pierwszych porządkowych prac. …