rezonans magnetyczny
Badanie to stanowi zazwyczaj uzupełnienie procesu diagnostycznego, kiedy inne badania nie zapewniły dokładnego rozpoznania | fot.: materiał partnera

Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie RM?

Rezonans magnetyczny, w skrócie określany jako RM lub MRI, to bezbolesne, bezpieczne, nieinwazyjne badanie obrazowe. W odróżnieniu od tomografu komputerowego czy badań RTG może być wielokrotnie powtarzany bez obaw o szkodliwy wpływ na organizm. Dowiedz się, na czym polega badanie rezonansem magnetycznym.

Rezonans magnetyczny – co to za badanie?

Rezonans magnetyczny to wysokiej jakości badanie obrazowe. Nie korzysta się w nim z promieniowania jonizującego. Rezonans magnetyczny opiera swoje działanie na polu magnetycznych i generowanych komputerowo fal radiowych. To badanie diagnostyczne wykorzystuje właściwości magnetyczne cząsteczek wody w ludzkim ciele, a dokładnie budujących ją protonów stanowiących jądra wodoru. Cząstki te pod wpływem pola magnetycznego emitują fale, co rejestruje i przetwarza komputerowo rezonans magnetyczny. W konsekwencji możliwe staje się dokładne zobrazowanie struktur budujących organizm.

Jakie są rodzaje rezonansów magnetycznych?

Biorąc pod uwagę kwestie konstrukcyjne, wyróżnia się rezonans magnetyczny otwarty i zamknięty. Pierwszy z nich pozwala na dostęp do osoby badanej z trzech stron. Jest też dobrym rozwiązaniem w przypadku osób zmagających się z klaustrofobią. Drugi można porównać do tunelu, do którego osoba badana wjeżdża na specjalnym stole. Z kolei z uwagi na analizowany obszar ciała, wymienia się rezonans magnetyczny głowy, zatok, kręgosłupa, miednicy, klatki piersiowej i wiele innych. 

Ile trwa i gdzie wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa różnie – od 20 do nawet 60 minut. Wiele zależy od przestrzegania zasady nieporuszania się podczas badania, w przeciwieństwie konieczne jest powtarzanie niektórych ujęć. Zastosowanie w badaniu znajduje użycie środka cieniującego, który pozwala jeszcze dokładniej uwidocznić analizowane struktury.

Rezonans magnetyczny stał się dziś powszechnie dostępnym badaniem. Można go wykonać zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i opieki prywatnej. Dostępny jest rezonans magnetyczny w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Gdańsku, Szczecinie, ale i znacznie mniejszych miastach. Skorzystanie z badania nie wiąże się obecnie z koniecznością długotrwałego oczekiwania, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu.

Rezonans magnetyczny – jak przebiega badanie?

Najczęściej badanie rezonansem magnetycznym wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. Przez cały czas trwania badania powinno się zachować bezruch. W czasie obrazowania RM pacjent pozostaje w stałym kontakcie z personelem medycznym. W przypadku stosowania kontrastu konieczne jest założenie wenflonu, a po badaniu pozostanie pół godziny na obserwacji. Użycie środka cieniującego wiąże się też z przedstawieniem wyników badania kreatyniny – do oceny pracy nerek (uczestniczą w procesie ewakuacji kontrastu z organizmu) oraz powstrzymywania się od jedzenia przez około 6 godzin, a po badaniu z intensywnym nawadnianiem się.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego?

Istnieje mnóstwo wskazań do wykonania RM. Doskonale sprawdza się w diagnostyce mięśnia sercowego, gruczołów piersiowych, ośrodkowego układu nerwowego, miednicy, tkanek miękkich (np. więzadeł, mięśni, stawów), klatki piersiowej czy śródpiersia. Badanie to stanowi zazwyczaj uzupełnienie procesu diagnostycznego, kiedy inne badania nie zapewniły dokładnego rozpoznania. Pozwala też na monitorowanie efektów leczenia czy kontrolowanie wznowy choroby.

Mimo że RM jest bezpiecznym badaniem, nie powinno się go wykonywać u m.in. u osób posiadających rozruszniki serca, endoprotezy, pompy insulinowe, neurostymulatory, klipsy metalowe, wszczepiony aparat słuchowy. Badania z kontrastem nie powinno się robić przy zaburzeniach elektrolitowych, alergii na składnik środka cieniującego, niewydolności nerek oraz u kobiet w ciąży.

Materiał partnera