Proces produkcji
Zastosowanie założeń lean manufacturing w praktyce pozwala na skrócenie czasu realizacji produkcji. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym jest lean manufacturing i jakie korzyści wiążą się z jej wdrożeniem w firmie?

W dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorstw traci pieniądze z powodu mało efektywnej pracy. Pracownicy nie wykorzystują w całości swojego potencjału, maszyny często używane są w mało wydajny sposób, co przekłada się na straty przedsiębiorstwa. Wiele z takiego codziennego marnotrawstwa można jednak skutecznie wyeliminować wdrażając zasady lean manufacturingu.

Czym jest i na czym polega lean manufacturing?

Filozofia lean manufacturing od klasycznej koncepcji produkcji różni się praktycznie wszystkim. Po raz pierwszy pojawiła się ona w japońskim koncernie Toyota, którego sukces doprowadził do jej spopularyzowania na całym świecie.

Pod pojęciem lean manufacturing kryje się filozofia produkcji, która aktualnie należy do najskuteczniejszych na świecie metod zarządzania pozwalających firmom na oszczędności w swojej codziennej działalności. Pojęcie lean manufacturing najprościej wyjaśnić tłumacząc jego znaczenie na język polski. W j. angielskim „lean” oznacza po prostu „szczupły”, stąd też lean manufacturing możemy przetłumaczyć jako filozofię oszczędnego gospodarowania zasobami.

Lean manufacturing i korzyści z nią związane

Zastosowanie założeń lean manufacturing w praktyce pozwala na skrócenie czasu realizacji produkcji, osiągnięcie lepszej jakości wytwarzanych wyrobów oraz obniżenie kosztów w porównaniu z klasycznymi metodami produkcji. Lean manufacturing pozwala na oszczędzanie czasu oraz pieniędzy, co ma ogromne znaczenie we współczesnym biznesie.

Według danych opublikowanych przez Lean Enterprise Institute Polska, dzięki stosowaniu lean manufacturing polskie przedsiębiorstwa osiągnęły wzrost wydajności produkcji o 66%, redukcję zapasów o 80% oraz skrócenie czasu produkcji o blisko 70%. Oprócz tego, większość firm korzystających z lean manufacturing dostrzegła znaczną poprawę jakości wytwarzanych przez siebie produktów, zmniejszenie liczby reklamacji oraz poprawę komunikacji w firmie.

U podstaw filozofii lean manufacturing leży rozwój pracowników oraz ich świadomości w firmie, co wprost przekłada się na ich większe zaangażowanie w pracy oraz wzrost efektywności wykonywanych zadań. Ponadto, jej celem jest stałe doskonalenie procesów produkcji, co pozwala na poprawę jakości oraz dostarczanie klientom coraz lepszych i bardziej dopracowanych wyrobów. Nie bez znaczenia jest także ograniczenie marnotrawstwa, czemu z kolei sprzyja wykorzystywanie nadwyżek magazynowych, redukcja odpadów oraz zmniejszenie zużycia energii i innych zasobów.

Pięć najważniejszych zasad lean manufacturing

Wdrażanie lean manufacturing w każdym przedsiębiorstwie powinno opierać się na pięciu, głównych zasadach, do których należą:

  1. Precyzyjne zdefiniowanie wartości z punktu widzenia klienta.
  2. Zorganizowanie działań składających się na wartość dodatnią wzdłuż tzw. strumienia wartości.
  3. Ustanowienie płynnego przepływu wartości przez strumień.
  4. Implementacja tzw. systemu ssącego, który sprawia, że strumień wartości reaguje na aktualne potrzeby klientów.
  5. Ciągłe doskonalenie się.

Szczegółową wiedzę na temat lean manufacturing oraz jej wdrażania w praktyce można zdobyć podczas specjalistycznych konferencji, szkoleń oraz kursów doskonalących.

Partnerem artykułu jest TQM Soft oferująca lean manufacturing.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Mężczyzna kontroluje pracę robotów

Czujnik obecności – gdzie się przydaje i jaki wybrać?

Automatyka przemysłowa to współcześnie najdynamiczniej rozwijający się obszar inżynierii elektrycznej. Jak sama nazwa wskazuje, w …