zabezpieczone meble ogrodowe
Niestety, meble w okresie zimowym są narażone na uszkodzenia, dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe po sezonie?

Meble ogrodowe umożliwiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu w komfortowy sposób. Dzięki nim można usiąść na tarasie z filiżanką kawy lub ulubioną książką oraz przyjąć gości i zorganizować grilla. Niestety, meble w okresie zimowym są narażone na uszkodzenia, dlatego wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Jak o nie zadbać, gdy nie można schować ich do altany lub piwnicy? Oto sposoby na ochronę mebli ogrodowych po sezonie.

Praktyczne pokrowce na meble ogrodowe

Jeśli nie masz dużej piwnicy lub altany w ogrodzie, możesz zabezpieczyć swoje meble za pomocą gotowych pokrowców. Pokrowce na meble ogrodowe służą do ochrony krzeseł, foteli, kanap, stołów i innych elementów wyposażenia tarasu lub balkonu. Są dobrze dopasowane do różnych modeli mebli, gdyż można kupić je wraz z zestawem jako akcesorium do kompletu. Dzięki odpowiednim wymiarom skutecznie chronią przed zabrudzeniami i uszkodzeniami z powodu ekspozycji na czynniki atmosferyczne.

Część pokrowców ma praktyczne zamki błyskawiczne, dzięki którym można zabezpieczyć meble jeszcze skuteczniej. Zamek umożliwia ograniczenie dostępu wody opadowej i zanieczyszczeń do wnętrza pokrowca i znajdującego się w nim mebla. Jeśli masz na balkonie lub tarasie wózek dla Twojego dziecka do przechowywania zabawek, nie musisz wkładać go do pokrowca. Wystarczy, że wstawisz go do pokoju dziecięcego. Praktyczne kółka sprawiają, że nie musisz go wypakować i dźwigać.

Odpowiednia impregnacja i plandeka

Meble wykonane z drewna można zabezpieczyć przed zniszczeniem w okresie zimowym za pomocą impregnatu. Impregnat uniemożliwia wnikanie wody w drewno oraz ogranicza ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Preparat zabezpiecza drewniane meble na 2-3 lata, dlatego po jego nałożeniu stoły, krzesła i inne elementy nie wymagają przechowywania w zamkniętym pomieszczeniu. Mrozy, wiatr, opady śniegu i deszczu oraz promieniowanie UV nie powodują ich szybszego niszczenia. Dzięki temu impregnacja skutecznie zmniejsza ryzyko, że na wiosnę komplet mebli ogrodowych będzie wymagał wymiany na nowy.

Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć meble drewniane przed zabrudzeniem przez piasek, zanieczyszczenia nagromadzone w śniegu bądź resztki roślinne, możesz przykryć je z zewnątrz za pomocą plandeki. Dzięki niej wszelkie zanieczyszczenia zatrzymują się na tworzywie, a przestrzenie między deskami mebli nie wymagają żmudnego czyszczenia.

Meble ogrodowe z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych

Możesz również zdecydować się na wybór mebli ogrodowych, które są odporne na promieniowanie UV, wahania temperatur lub opady atmosferyczne. Takie właściwości mają np. meble wykonane z aluminium malowanego proszkowo. Można pozostawić je na cały rok na zewnątrz bez ryzyka, że dojdzie do ich uszkodzenia. Wiosną wystarczy spłukać je wodą i przetrzeć ściereczką z łagodnym detergentem, a znów będą gotowe do dalszego użytkowania.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ławka ogrodowa

W poszukiwaniu idealnych mebli ogrodowych

Wszyscy posiadacze choćby niewielkiego skrawka zieleni przed domem doskonale wiedzą, ile szczęścia i odprężenia ono …