Strona internetowa z pitami
PIT-36 został skierowany do podatników będącymi osobami fizycznymi, natomiast PIT-36S jest za to dokumentem, który składa podatnik będący przedsiębiorstwem w spadku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak przygotować PIT-36 za 2018 rok?

Obecnie aktualny formularz PIT-36, o numerze wzoru 26, został połączony na jednym dokumencie księgowym z zeznaniem PIT-36S. Obydwie deklaracje stanowią zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2018 roku. PIT-36 został skierowany do podatników będącymi osobami fizycznymi, natomiast PIT-36S jest za to dokumentem, który składa podatnik będący przedsiębiorstwem w spadku. W obu przypadkach, dokument należy przygotować maksymalnie do 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym i można to zrobić na kilka podstawowych sposobów.

Deklaracje tradycyjne

Cały czas możliwe jest przygotowanie PIT-36, w dobrze podatnikom znanej papierowej wersji deklaracji, na specjalnie przygotowanym urzędowym formularzu. Formularz taki można pobrać w najbliższym urzędzie skarbowym lub wydrukować z oficjalnej strony portalu podatkowego. Dokument należy czytelnie wypełnić, podpisać i złożyć do właściwego organu podatkowego. Można to zrobić osobiście lub wysyłając druk księgowy listem poleconym Poczty Polskiej.

Korzystając z tradycyjnej wersji formularza należy pamiętać, aby zawsze sprawdzić jego aktualność i nie korzystać bez weryfikacji z druków PIT-36 z zeszłego roku, które być może zostały podatnikowi. Za datę złożenia deklaracji, w przypadku wysyłania jej listem poleconym, należy uznać datę stempla pocztowego nadania listu (bez względu na to kiedy formalnie dotrze on do organu).

E-deklaracje

PIT-36 jest również dostępny do przygotowania w formie tak zwanych e-deklaracji, czyli elektronicznej formie PIT. Za pomocą specjalnych aplikacji księgowo – finansowych, podatnicy mogą pracować na własnym sprzęcie elektronicznym i przesłać PIT-36 do właściwych organów przez internet. Do wyboru pozostają dwa rodzaje aplikacji, dostępne publicznie i proponowane przez Ministerstwo Finansów, oraz komercyjne aplikacje proponowane przez finansowy sektor prywatny.

Generalnie, aplikacje publiczne do przygotowania PIT-36 za 2018 rok, są prostsze i muszą być dostępne dla bardzo szerokiego grona odbiorców (wszystkich podatników, bezpłatnie, bez względu na możliwości sprzętowe użytkowników). Dlatego ich działanie i wsparcie podczas pracy nad formularzem jest z założenia ograniczone. Programy komercyjne mogą być dopasowane do bardziej indywidualnych potrzeb użytkowników, jednak przy korzystaniu z nich należy sprawdzić źródło pochodzenia programu oraz rekomendacje i recenzje programu, a także pamiętać o jego niezbędnej aktualizacji lub pobraniu najnowszej wersji.

Generalnie, aplikacje publiczne do przygotowania PIT-36 za 2018 rok, są prostsze i muszą być dostępne dla bardzo szerokiego grona odbiorców. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Podsumowanie i rekomendacje

Sezon podatkowy się już rozpoczął, więc podatnicy muszą wygospodarować odpowiednią ilość czasu, na prawidłowe przygotowanie indywidualnej deklaracji PIT za 2018. Nie ma jednego optymalnego i najlepszego sposobu pracy dla wszystkich. Każdy podatnik jest inny, posiada inną wiedzę oraz doświadczenie. Co więcej, każda sytuacja podatkowa jest indywidualna i wymaga oddzielnego traktowania. Dlatego chcąc zapewnić sobie wygodę i komfort pracy, warto zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem konkretnie dla siebie – nie dla innych przedsiębiorców, czy znajomych. W każdym jednak wypadku, rekomendowane jest korzystanie wyłącznie z bezpiecznych źródeł aplikacji i dokumentów, tak aby chronić swoje poufne dane.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

pieniądze monety zwrot podatku

Zwrot podatku z zagranicy – co warto wiedzieć, aby odzyskać swoje pieniądze

Przymus kwarantanny wpłynął na zmianę planów większości osób pracujących za granicą. Gdy jedni czekają na …