pracownik magazynu z kolektorem danych
Trudno wyobrazić sobie działanie nowoczesnego magazynu bez technologii i systemów informatycznych, które wspierałyby wykonywanie codziennych zadań | fot.: stock.adobe.com

Kolektory danych na magazyn

Funkcjonowanie nowoczesnego magazynu coraz częściej oparte jest na systemach informatycznych, których istotnym ogniwem są kody kreskowe i automatyczna identyfikacja danych. W pracy magazyniera przydaje się wówczas magazynowy kolektor danych służący do odczytywania i zbierania informacji zawartych w oznaczeniach.

Trudno wyobrazić sobie działanie nowoczesnego magazynu bez technologii i systemów informatycznych, które wspierałyby wykonywanie codziennych zadań. 

Współczesna gospodarka magazynowa opiera się identyfikacji,  przechowywaniu i zarządzaniu zapasami. Przez ręce pracowników magazynu  codziennie przychodzą setki towarów, które muszą zostać odpowiednio zidentyfikowane,  skontrolowane, a także wysłane zgodnie z zamówieniem klientów. Szybkie i bezbłędne wykonywanie tych zadań nie byłyby możliwe bez systemu  automatycznej identyfikacji danych, do którego dane zbierane są przez czytniki i kolektory danych.

Jak działa magazynowy kolektor danych?

Kolektor danych  to niewielki przenośny komputer, który na pierwszy rzut oka może wyglądać jak rozbudowany smartfon. Posiada w dotykowy ekran klawiaturę, własny system operacyjny (WIN CE, WINMobile, Android), a także czytnik kodów kreskowych (1D lub 2D). Niektóre kolektory magazynowe wyposażone są  w dodatkowe funkcje jak m.in. czytnik RFID, łączność WI-FI, GPRS/3G, aparat fotograficzny, a nawet czytnik linii papilarnych.

Za pomocą kolektorów danych pracownicy magazynu mogą  odczytywać kody z etykiet towarów,  zbierać informacje o produkcie i przesyłać je do bazy danych.

Kolektory danych znacznie usprawniają pracę w magazynie i redukują ryzyko błędów np. związanych  z niezgodnością cen czy danych.  Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość bezprzewodowej komunikacji (Wi-Fi, Bluetooth, GPRS/LTE) z serwerami firmowymi, co znacznie ułatwia proces przechwycenia i dokumentowania  danych.

Z tego powodu kolektory magazynowe najczęściej wykorzystywane są przy  przyjęciach towaru i kompletacji zamówień.  Upraszczają i przyspieszają też  proces inwentaryzacji.

Jaki wybrać odpowiedni kolektor danych do magazynu?

Planując zakup kolektora danych do magazynu, warto  przede wszystkim ocenić i przeanalizować swoje potrzeby.  Na rynku dostępnych jest wiele modeli terminali danych dedykowanych do bardziej lub mniej zaawansowanych zadań. Wiele zależy od sposobu, częstości użytkowania oraz warunków, w jakich będzie działało dane urządzenie. 

Zdecydowana większość  kolektorów danych pracuje w oparciu o system Android. To w tym momencie najpopularniejsze rozwiązaniem do operacji magazynowych, które pozwala integrację z innymi systemami. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na pojemność baterii.  Większa bateria pozwoli na dłuższą pracę urządzenia bez konieczności ładowania.

W przypadku gdy kolektor magazynowy będzie pracował w nietypowych warunkach — w ekstremalnych  temperaturach, wilgoci lub dużym zapaleniu –  wówczas warto rozważyć zakup urządzenia z odpowiednio mocną i trwałą obudową, a także wysoką klasą odporności IP.

Istotna jest również technologia skanowania, która będzie zależała od typu kodów kreskowych, jakie będziemy odczytywać na magazynie. Możemy wybierać między kolektorami z czytnikiem diodowym, laserowym lub imagerem potrafiącym odczytywać  kody 1D i 2D. W warunkach magazynowych zdecydowanie lepiej sprawdzą  się też kolektory wyposażone w  czytniki dalekiego zasięgu  (do 6-10 metrów). Dzięki temu będzie można odczytywać kody kreskowe nawet z towarów położonych wyżej na półce.

Jak widać, parametrów, na które warto zwracać uwagę,  jest bardzo dużo. Z tego względu przy wyborze kolektora danych najlepiej skonsultować się ze specjalistą IT, który pomoże wybrać  rozwiązanie do własnych potrzeb.

Materiał partnera

Sprawdź także

kontenery skład celny

Skład celny, a magazyn czasowego składowania – jakie pełnią role i czym się różnią?

Importowanie oraz eksportowanie towarów to niezwykle dochodowy biznes, który przynosi na całym świecie setki miliardów …