Brak skrzynki na listy może skutkować nałożenie kary grzywny w maksymalnej wysokości 10 000 złotych. Na zdjęciu skrzynka na listy przelotowa | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Skrzynka na listy – wymagana czy zbędna ozdoba?

Niepotrzebny wydatek, nic nie wnosząca ozdoba czy może nałożony prawem obowiązek? Jak to właściwie jest z tą skrzynką na listy? Czy jej posiadanie jest koniczne, czy może jednak zbagatelizować ją w nadziei, że listonosz i tak sobie poradzi z doręczeniem korespondencji pod nasz adres? Okazuje się że przepisy w tej kwestii są bardzo jednoznaczna i nakładają obowiązek montażu skrzynki pocztowej, na każdego właściciela nieruchomości mieszkalnej – domu jednorodzinnego lub budynku wielorodzinnego, z przynajmniej 3 wydzielonymi lokalami.

 

Skrzynka pocztowa – co grozi za jej brak?

No dobrze, co jednak się stanie, jeśli z premedytacją nie zamontujemy na elewacji lub ogrodzeniu skrzynki na listy? Czy spotka nas za to jakaś kara? Jak dobrze wszyscy wiemy, w polskim prawie jest wiele martwych przepisów, które nakładają różnorodne obowiązki, ale nie przewidują kar za niewywiązywanie się z nich. W tym przypadku jest jednak zupełnie inaczej. Brak skrzynki na listy może skutkować nałożenie kary grzywny w maksymalnej wysokości 10 000 złotych. Uprawnienia do jej nałożenia ma prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Kiedy kara za brak skrzynki na listy zostanie nałożona?

  • Przy permanentnym unikaniu obowiązku montażu takiej skrzynki,
  • Przy powtarzających się problemach z doręczaniem poczty,
  • W sytuacji kiedy brak skrzynki na listy zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu doręczyciela, wchodzącego na teren nieruchomości.

Skrzynka pocztowa ze stali nierdzewnej szlachetnej Manhattan Bravios | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Uniknięcie kary za brak skrzynki jest prostsze niż sądzisz

Aby kara 10 000 złotych nie została nałożona, wystarczy zadbać o posiadanie skrzynki na listy i jej prawidłowy montaż. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy kupno i zawieszenie na płocie przypadkowej, najtańszej skrzynki. Kupując ją, zwróćmy uwagę na kilka rzeczy.

  • skrzynka powinna mieścić korespondencję formatu C4 – jej wymiar nie może być mniejszy niż 229×324 mm,
  • konstrukcja skrzynki powinna zapewniać bezpieczeństwo korespondencji, chroniąc ją przed wilgocią i próbami kradzieży.

Wszystkie powyższe wymogi spełniają tak zwane euroskrzynki na listy i wewnętrzne euro skrzynki lokatorskie. Są one przystosowane do solidnego i trwałego montażu na ścianach wewnętrznych korytarzy i przedsionków oraz na zewnętrznych elewacjach. Bez trudu znajdziemy również skrzynki na listy do montażu na ogrodzeniu i zabudowania w murowanych słupkach. Należy również wspomnieć o tym, że wybierając miejsce instalacji skrzynki, powinno ono być łatwo dostępne dla listonosza.

Skrzynki na listy zgodne z wymogami polskiego i europejskiego prawa znajdziesz w naszym sklepie. W asortymencie kilkuset produktów posiadamy skrzynki pojedyncze i lokatorskie, wewnętrzne i zewnętrzne, a także utrzymane w stylistyce nowoczesnej i klasycznej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biuro rachunkowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się powierzać finanse firmy biurom rachunkowym, zamiast tworzyć i utrzymywać wewnętrzny …