Brak skrzynki na listy może skutkować nałożenie kary grzywny w maksymalnej wysokości 10 000 złotych. Na zdjęciu skrzynka na listy przelotowa | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Skrzynka na listy – wymagana czy zbędna ozdoba?

Niepotrzebny wydatek, nic nie wnosząca ozdoba czy może nałożony prawem obowiązek? Jak to właściwie jest z tą skrzynką na listy? Czy jej posiadanie jest koniczne, czy może jednak zbagatelizować ją w nadziei, że listonosz i tak sobie poradzi z doręczeniem korespondencji pod nasz adres? Okazuje się że przepisy w tej kwestii są bardzo jednoznaczna i nakładają obowiązek montażu skrzynki pocztowej, na każdego właściciela nieruchomości mieszkalnej – domu jednorodzinnego lub budynku wielorodzinnego, z przynajmniej 3 wydzielonymi lokalami.

 

Skrzynka pocztowa – co grozi za jej brak?

No dobrze, co jednak się stanie, jeśli z premedytacją nie zamontujemy na elewacji lub ogrodzeniu skrzynki na listy? Czy spotka nas za to jakaś kara? Jak dobrze wszyscy wiemy, w polskim prawie jest wiele martwych przepisów, które nakładają różnorodne obowiązki, ale nie przewidują kar za niewywiązywanie się z nich. W tym przypadku jest jednak zupełnie inaczej. Brak skrzynki na listy może skutkować nałożenie kary grzywny w maksymalnej wysokości 10 000 złotych. Uprawnienia do jej nałożenia ma prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Kiedy kara za brak skrzynki na listy zostanie nałożona?

  • Przy permanentnym unikaniu obowiązku montażu takiej skrzynki,
  • Przy powtarzających się problemach z doręczaniem poczty,
  • W sytuacji kiedy brak skrzynki na listy zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu doręczyciela, wchodzącego na teren nieruchomości.

Skrzynka pocztowa ze stali nierdzewnej szlachetnej Manhattan Bravios | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Uniknięcie kary za brak skrzynki jest prostsze niż sądzisz

Aby kara 10 000 złotych nie została nałożona, wystarczy zadbać o posiadanie skrzynki na listy i jej prawidłowy montaż. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy kupno i zawieszenie na płocie przypadkowej, najtańszej skrzynki. Kupując ją, zwróćmy uwagę na kilka rzeczy.

  • skrzynka powinna mieścić korespondencję formatu C4 – jej wymiar nie może być mniejszy niż 229×324 mm,
  • konstrukcja skrzynki powinna zapewniać bezpieczeństwo korespondencji, chroniąc ją przed wilgocią i próbami kradzieży.

Wszystkie powyższe wymogi spełniają tak zwane euroskrzynki na listy i wewnętrzne euro skrzynki lokatorskie. Są one przystosowane do solidnego i trwałego montażu na ścianach wewnętrznych korytarzy i przedsionków oraz na zewnętrznych elewacjach. Bez trudu znajdziemy również skrzynki na listy do montażu na ogrodzeniu i zabudowania w murowanych słupkach. Należy również wspomnieć o tym, że wybierając miejsce instalacji skrzynki, powinno ono być łatwo dostępne dla listonosza.

Skrzynki na listy zgodne z wymogami polskiego i europejskiego prawa znajdziesz w naszym sklepie. W asortymencie kilkuset produktów posiadamy skrzynki pojedyncze i lokatorskie, wewnętrzne i zewnętrzne, a także utrzymane w stylistyce nowoczesnej i klasycznej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

prawniczka objaśnia prawo spadkowe

Jakich formalności należy dopełnić dziedzicząc spadek po zmarłym?

Śmierć spadkodawcy niesie szereg czynności które muszą wykonać jego spadkobiercy. Warto wiedzieć, jakich obowiązków i …