kobieta z paczką
Sprzedaż wysyłkowa za granicę, a właściwie do dowolnego państwa Unii Europejskiej, wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymogów prawa | fot.: stock.adobe.com

Sprzedaż wysyłkowa za granicę – jak robić to legalnie?

Wiele firm, zajmujących się sprzedażą internetową, w którymś momencie swojego rozwoju decyduje się na wkroczenie na rynek międzynarodowy. Sprzedaż wysyłkowa za granicę daje realne korzyści, w tym zdecydowanie zwiększa obrót. Wiąże się jednak z nowymi obowiązkami, w tym koniecznością zapłaty podatków. Jak legalnie sprzedawać produkty za granicę? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie obowiązki przy sprzedaży za granicę?

Sprzedaż wysyłkowa za granicę, a właściwie do dowolnego państwa Unii Europejskiej, wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymogów prawa. Te reguły zostały spisane w obowiązujących przepisach – zarówno prawa polskiego, jak i unijnego. Należy zwrócić szczególną uwagę na regulacje prawa celnego. Dla większości przedsiębiorców – właścicieli sklepów internetowych – obowiązki podatkowe są zbyt trudne i zbyt złożone. Wypełnianie deklaracji VAT, uiszczanie określonych podatków, sprawdzanie stawek za poszczególne produkty, sporządzanie stosownych sprawozdań – to wszystko zniechęca firmy do wejścia na rynek zagraniczny. Realizacja obowiązków podatkowych wcale nie musi być jednak taka trudna. Czasem wystarczy sięgnąć po odpowiednie narzędzia i radę specjalistów.

Jak znaleźć sprawdzonego księgowego?

Firmy, oferujące pomoc w rozliczaniu sprzedaży wysyłkowej za granicę oferują wiele korzyści. Decydując się na współpracę można na przykład skorzystać z intuicyjnych i sprawnych systemów, umożliwiających dokonanie wygodnych rozliczeń z niemal wszystkimi urzędami skarbowymi i różnorodnymi instytucjami publicznoprawnymi – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Taka specyficzna księgowość na własną rękę jest trudna, ale z pomocą specjalistów staje się bezproblemowa. Wygodne narzędzia oszczędzając czas i pieniądze przedsiębiorców.

Niewielu księgowych zna się na rzeczy

Warto też podkreślić, że większość księgowych nie ma pojęcia o sprzedaży internetowej. To ludzie, którzy nie dokształcają się i korzystają od lat z tych samych mechanizmów. Tymczasem świat idzie do przodu. Wygrane są zatem te biura księgowe, które stawiają na nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. One bez problemu rozliczą działalność zagraniczną i wszelkie przepływy towarów, dokonywane z kontrahentami z całego świata. Usługi takich firm nie muszą być przy tym wcale drogie i nieosiągalne. Cena zależy najczęściej od skali prowadzonej działalności gospodarczej. Gdzie szukać dobrego księgowego? Najlepiej przejrzeć oferty w Internecie i przeczytać opinie na ten temat.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

oprogramowanie-start-up

Jaki program pomieści to wszystko?

Na rynku mamy prawdziwe zatrzęsienie aplikacji internetowych skierowanych do osób rozpoczynających swoją przygodę z biznesem …