ekologia biznes
Głównym elementem odpowiedniej gospodarki rolnej jest zrównoważone rolnictwo | fot.: materiał partnera

Zrównoważony rozwój rolnictwa ekologicznego, a biznes w Polsce

Według najnowszych danych ONZ (Organizacji Narodów Zjednoczonych), na Ziemi obecnie żyje ok. 8 miliardów ludzi, a do roku 2023 ta liczba zostanie przekroczona. Oznacza to, że jest nas ponad dwukrotnie więcej niż choćby 50 lat temu. Naszą epokę bez wątpienia można nazwać erą dualizmu. Patrząc z jednej perspektywy, mamy wszystkiego w nadmiarze, łącznie z dostępem do dużej ilości produktów spożywczych, z drugiej natomiast ponad 2 miliardy osób cierpi z powodu głodu.

Jak wykarmić tak wielkie społeczeństwo? Tutaj otworem staje rolnictwo, które z roku na rok, mimo wielu trudności, stara się sprostać zadaniu, dążąc do maksymalizacji efektywności i optymalizacji wykorzystania dostępnych zasobów. Głównym elementem odpowiedniej gospodarki rolnej jest zrównoważone rolnictwo.

System zrównoważonego rolnictwa ekologicznego

Rolnictwo zrównoważone wydaje się bardzo skomplikowanym tematem. Tymczasem nic bardziej mylnego – jest to nic innego jak zrównoważenie i zoptymalizowanie całego procesu produkcji rolnej, tak jak ma to niejednokrotnie miejsce w firmach z różnych branż, gdzie szuka się jak najlepszych efektów możliwie jak najmniejszym kosztem. Rolnik lub osoba odpowiadająca za ziemię musi w tym celu opracować perfekcyjny plan biznesowy, rozważać odpowiednie metody uprawy ziemi, zapoznać się z systemem ochrony roślinności, dbać o odpowiedni stopień nawożenia, rozeznawać się w odmianach roślin i najważniejsze: przestrzegać prawa.

Rolnictwo ekologiczne jest systemem rolnictwa, który stara się łączyć tradycyjne metody uprawy z nowoczesnymi zaawansowanymi technologiami, aby produkować żywność w sposób zrównoważony. Ekologiczne rolnictwo skupia się na ochronie środowiska naturalnego i dobru animal welfare. Wiele metod ekologicznego rolnictwa można stosować w przypadku każdej uprawy, a ponadto dostarcza ono bogatej i smacznej żywności. 

Jak sam temat rolnictwa zrównoważonego jest dość prosty, tak samo przedsięwzięcie jest skomplikowane i wymaga sporej wiedzy fachowej. Jednak sama wiedza nie wystarczy. Potrzebne jest również otwarcie się na wsparcie ze strony doradców, instytucji rządowych i pozarządowych.

Przedsiębiorcom na pomoc

Aby wspomóc rolników w ich trudach, pojawiają się różne instytucje i podmioty, które pomagają w finansowych kwestiach biznesu oraz dostarczają niezbędnych danych czy wiedzy. Jedną z nich jest Agronomist, z którego stroną można zapoznać się tu: https://agronomist.pl/. Jego misją jest wspieranie polskiego sektora rolno-spożywczego w kierunku zrównoważonej produkcji i realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu – by pomóc w realizacji planów związanych z zieloną transformacją sektora produkcji żywności.

Materiał partnera

Sprawdź także

sznurek do pras

Prasa rolująca do sianokiszonki, słomy i nie tylko. Podpowiadamy, jaką wybrać

Maszyny zrewolucjonizowały sektor rolniczy. Obecnie wykorzystuje się je powszechnie zarówno w małych, jak i dużych …