sznurek do pras
Prasy pasowe są uniwersalnymi urządzeniami, które służą do prasowania nie tylko słomy, ale też siana | fot.: materiał partnera

Prasa rolująca do sianokiszonki, słomy i nie tylko. Podpowiadamy, jaką wybrać

Maszyny zrewolucjonizowały sektor rolniczy. Obecnie wykorzystuje się je powszechnie zarówno w małych, jak i dużych gospodarstwach rolnych. Gdy skończy się koszenie zbóż, na pola wjeżdżają prasy rolujące. Służą one do zbioru resztek pozostawionych przez kombajn, ale nie jest to ich jedyna funkcja. Zwijają także materiał i go prasują. Jak wybrać najlepszą prasę rolującą do sianokiszonki, słomy i nie tylko? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Podział pras rolujących. Którą z nich wybrać?

Przede wszystkim na początku powinieneś wiedzieć, że wyróżnia się trzy typy pras rolujących: pasowe, walcowe i łańcuchowe. Jak wybrać odpowiednią z nich dla siebie? Można podjąć tę decyzję w oparciu o informacje, do czego będzie ona najczęściej używana. Zawsze jest też istotna wielkość Twojego gospodarstwa. 

sznurek do pras
Na rynku maszyn rolniczych jest dostępnych wiele modeli pras rolujących | fot.: materiał partnera

Prasy pasowe są uniwersalnymi urządzeniami, które służą do prasowania nie tylko słomy, ale też siana. Dzięki silnemu zbijaniu beli od środka, zazwyczaj są one bardzo trwałe i niezwykle rzadko ulegają rozpadowi. W wielu prasach pasowych ma się możliwość regulacji średnicy beli. W zależności od potrzeb, przy pomocy tego sprzętu możesz tworzyć mniejsze lub większe bele. 

Prasy walcowe. Czym się charakteryzują?

Kolejnym typem pras rolujących są prasy walcowe. Uzyskane z nich bele charakteryzują się dużą gęstością. Wynika to z procesu, w którym tworzy się bele. Na początku siano czy słoma nie są mocno ściskane. Raczej tworzy się luźny rdzeń. A dopiero na koniec przy pomocy specjalnych zatrzasków bele są mocno dobijane. Ważne jest to, że prasy rolujące mają stabilne i mniej ruchome konstrukcje, dlatego stosunkowo rzadko ulegają awariom. 

Ostatni typ pras rolujących to prasy łańcuchowe. Cieszą się one bardzo dużą popularnością wśród rolników, ponieważ doskonale sprawdzają się w przypadku prasowania różnych materiałów siana, słomy i sianokiszonki. Do zakupu zachęca także niższa niż w przypadku pozostałych rodzajów pras cena. Czasami jednak zdarza się, że w maszynie pękają łańcuchy, przez to zwiększa się koszt jej eksploatacji. Prasy dzieli również ze względu na typ komory prasowania. Wyróżnia się prasy stałokomorowe i zmiennokomorowe.

Na co konkretnie zwrócić uwagę, wybierając prasę rolującą?

Warto wiedzieć, że w przypadku używania każdej prasy rolującej doskonale sprawdzi się sznurek do pras. Z reguły nie jest on przypisany do żadnego typu tego urządzenia. Sznurek do prasy rolniczej to akcesorium uniwersalne i bardzo praktyczne. Jeżeli masz do wyboru: sznurek do pras czy siatka rolnicza? Z całą pewnością polecamy Ci to pierwsze rozwiązanie. Sznurek do prasy polipropylenowy ma szerokie zastosowanie i jest bardzo wytrzymały. Szukasz odpowiedniego sznurka do pras? Koniecznie sprawdź https://otorolny.pl/akcesoria-rolnicze/sznurki-do-pras.

Natomiast jeżeli chcesz odpowiednio wybrać prasę rolującą, na początek koniecznie przyjrzyj się tym produktom stworzonym przez znane marki. Nikt inny, tak jak one nie specjalizuje się w produkcji tego typu maszyn rolniczych, więc śmiało można uznać je za ekspertów w tej dziedzinie. Warto również przyjrzeć się bliżej okresowi gwarancji na prasę rolującą. Zwykle producenci proponują 12 lub 24 miesiące. Im dłuższy jest okres gwarancyjny urządzenia, tym lepiej dla jego użytkownika.

Co jest najważniejsze przy wyborze prasy rolującej?

W sprawie wyboru najlepszej prasy rolującej ważna jest również sprawa serwisowania. Jeżeli masz blisko do serwisu, oszczędzisz sporo kosztów dojazdu. Nie zapomnij zwrócić swojej uwagi także na dobry dostęp do części zamiennych danej prasy rolującej. Istotna kwestia to też ich cena oraz ogólnie koszt samego urządzenia. Jeżeli nie znasz się dobrze na elektronice, zapytaj o sterowanie elektroniczne prasy rolującej, którą zamierzasz kupić. Jeżeli sprzedawca prawidłowo Ci go wytłumaczy, będziesz znacznie pewniej korzystał ze swojego nowego urządzenia.

Na rynku maszyn rolniczych jest dostępnych wiele modeli pras rolujących. Dzięki ciągłym kontrolom i próbom są one coraz bardziej wydajne i solidne. Zakup prasy rolującej to ważna inwestycja dla gospodarstwa rolnego, która wcześniej czy później prawdopodobnie szybko się zwróci.

Materiał partnera

Sprawdź także

Po co nam pszczoły

Na co nam pszczoły?

Rola pszczół w ekosystemie jest nie do przecenienia – przekonuje przyrodnik Katarzyna Dytrych. Tylko w Europie od zapylania …