Klasyka kina francuskiego. Te filmy warto obejrzeć w pierwszej kolejności

We Francji powstał też szereg komedii, znanych i lubianych w Polsce i na całym świecie. Wielbiciele lekkiego kina doskonale kojarzą Luisa de Funesa> Na zdjęciu kręcenie sceny do filmu Żandarm i kosmici | fot.: By Daniel Blajan - Photos fournies par l'auteur., CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61018638

Kino francuskie cieszy się ogromnym zainteresowanie od ponad 100 lat. To w tym kraju, pod koniec XIX wieku bracia Lumiere skonstruowali pierwszy na świecie kinematograf. Przez pewien okres filmy francuskie cieszyły się równie dużą popularnością jak produkcje amerykańskie. Podpowiadamy, które dzieła rodem z Francji powinien obejrzeć każdy szanujący się kinoman.

Kino francuskie w pierwszej połowie XX wieku

W związku z wynalezieniem kinematografu we Francji, to tam powstawały pierwsze na świecie filmy. Najsłynniejszy z nich to Podróż na księżyc z 1902 roku. Ten obraz stworzony przez Georgesa Meliesa stanowi początek historii gatunku science-fiction w kinie. W swoich czasach imponował efektami specjalnymi, fabułą i rozbudowaną scenografią. Kolejnym milowym krokiem dla rozwoju światowego kina był powstały 1929 Pies Andaluzyjski. Jego twórcami byli Luis Bunuel oraz Salvador Dali. Obraz ten stanowi podwaliny dla kina surrealistycznego. 

Nowa fala

Omawiając kino francuskiego nie można pominąć nurtu zwanego nową falą. Narodził się w latach 60 tych i trwał zaledwie kilka lat, jednak zdążył odcisnąć piętno w historii kinematografii. Dzieła zaliczające się do tego nurtu w nie spotykany dotychczas sposób poruszały ważne kwestię polityczne i społeczne. Kinomani chcący zapoznać się z dziełami okresu nowej fali powinni koniecznie obejrzeć filmy takie jak: Hiroszima, moja miłość Alaina Resnaisa oraz 400 batów Francoisa Truffauta. Wybitnym przedstawicielem omawianego nurtu był Jean-Luc Godard, który wyreżyserował między innymi Do utraty tchu oraz Alphaville

Kultowe komedie

We Francji powstał też szereg komedii, znanych i lubianych w Polsce i na całym świecie. Wielbiciele lekkiego kina doskonale kojarzą Luisa de Funesa, zaliczanego do grona najwybitniejszych komików w historii kina. Najgłośniejsze produkcje z jego udziałem to Żandarm z Saint-TropezFantomasWielka Włóczęga oraz Kapuśniaczek. Mianem kultowej określa się też komedie pt. Goście, goście z Jeanem Reno i Christianem Clavierem w rolach głównych. Film cieszył się olbrzymią popularnością i doczekał się dwóch kontynuacji.

Lata 90-te

U schyłku XX wieku powstawały filmy reżyserii kultowego już twórcy jakiem jest Luc Besson. Jego najbardziej znane dzieło to powstały w 1994 roku Leon Zawodowiec. W filmie niezapomniane kreacje stworzyli grający płatnego morderce Jean Reno, młodziutka Natalie Portman i wcielający się w rolę skorumpowanego policjanta Gary Oldman. Innymi wielkimi obrazami Bessona są Piąty element oraz Joanna D’Arc, w których wystąpiła wschodząca gwiazda światowego kina Mila Jovovich.

Omawiając kino francuskie lat 90-tych wypada wspomnieć o francusko-polsko-szwajcarskiej koprodukcji jaką była trylogia filmowa polskiego reżysera Krzysztofa KieślowskiegoTrzy kolory, bo o nich mowa spotkały się z bardzo dużym uznaniem krytyków filmowych. Na koniec warto wspomnieć o obrazie stworzonym w 2001 roku pt. Amelia. Tytułowa bohaterka filmu to młoda mieszkanka Paryża, która pewnego dnia postanawia, że zacznie uszczęśliwiać ludzi. Jej ciekawe losy cieszą się popularnością kinomanów na całym świecie.

TNE

Sprawdź także

Pikantni

Najlepsze, polskie komedie teatralne – na co warto się wybrać w 2022 roku?

Spektakle teatralne od lat cieszą się dużą popularnością wśród wielbicieli rozrywki na wysokim poziomie. Teatr …