Marek Krajewski książki kolejność
Marek Krajewski dał się poznać czytelnikom serią o Eberhardzie Mocku | fot.: stock.adobe.com

W jaki sposób czytać powieści Marka Krajewskiego?

Marek Krajewski jest polskim pisarzem, filologiem klasycznym, ekspertem od językoznawstwa łacińskiego, autorem cieszących się popularnością kryminałów oraz laureatem Paszportu Polityki. Powieści które napisał ten twórca zaliczane są do grona bardzo dobrych, najważniejsze jednak by mieć świadomość w jaki sposób je czytać. 

W jakiej kolejności odczytywać powieść o Eberhardzie Mocku? 

Marek Krajewski dał się poznać czytelnikom serią o Eberhardzie Mocku. ’Śmierć w Breslau’ była debiutem tego uznanego pisarza, 'Śmierć w Breslau’ z początku nosiła tytuł 'Skorpiony’. Najpierw Krajewski stworzył serię o starym Mocku, następnie zaś uzupełnił całość o pozycje o młodym E.M. Pisarz kreśli obraz zbrodni, które mrożą krew w żyłach, ponadto fascynaci historii odnajdą tutaj piękny cykl z opisami przedwojennego Wrocławia, kiedy ten był pod władaniem rządców Republiki Weimarskiej a następnie nazistowskiej Rzeszy.

Marek Krajewski to profesjonalista, który celem zgłębienia wiedzy nt. trupów udał się do jednego z dolnośląskich krematoriów. Z czasem, pisarz napisał część o młodym Mocku, żeby odpowiedzieć co doprowadziło do sytuacji, że Mock stał się tak bezwzględnym śledczym. 

Części o Eberhardzie Mocku można czytać na dwa sposoby, bądź to wg ukazywania się poszczególnych tomów albo też w porządku chronologicznym zdarzeń które miały miejsce. Marek Krajewski wychodzi z założenia, że kryminał ma zaskakiwać i dlatego też niewskazane jest czytanie nie po kolei chronologicznie. Czytelnik, który chce poszerzyć zakres swej wiedzy powinien również poszukać ’Darłowskiego śledztwa Eberharda Mocka’, którego akcja osadzona jest w 1932r., przeczytanie jego będzie dla czytelnika zapewne interesujące z tego względu, że Krajewski po raz pierwszy i ostatni napisał czysty gatunkowo horror. 

Marek Krajewski książki kolejność

Jeśli podejdziemy chronologicznie do powieści Krajewskiego, należałoby je czytać uwzględniając czas akcji:

 • Mock. Pojedynek (1905-06)
 • Mock (1913)
 • Mock. Ludzkie zoo (1914)
 • Widma w mieście Breslau (1919)
 • Mock. Golem (1920)
 • Dżuma w Breslau (1923)
 • Koniec świata w Breslau (1927)
 • Śmierć w Breslau (1933-34)
 • Diabeł stróż (1934)
 • Głowa Minotaura (1937)
 • Festung Breslau (1945)
 • Rzeki Hadesu (1946)

W jaki sposób czytać cykl o Edwardzie Popielskim? 

Edward Popielski jest drugim, bardzo popularnym bohaterem wykreowanym przez pisarza. Popielski jest efektywny, choć w odróżnieniu od Mocka zdaje się mieć kręgosłup moralny. Czytelnik z Polski może się z nim utożsamić, gdyż Popielski jest rodakiem a akcja osadzona jest w polskich miastach. Krajewski lokuje akcję na pograniczu polsko- rumuńskim, gdyż jak należy pamiętać Rumuni byli sąsiadami II RP, we Lwowie, w Równem czy też w Wolnym Mieście Gdańsk. Marek Krajewski jako doskonały logistyk postanowił by bohaterowie się spotkali, tzn. Mock który przyniósł mu popularność, z Popielskim. Spotkanie to ma miejsce na kartach ’Głowy Minotaura’ oraz w ’Rzekach Hadesu’. Podobnie jak to ma miejsce w powieściach z cyklu o śledczym Mocku, tak również w tym przypadku, Krajewski sygnalizuje, żeby czytelnik odczytywał jego dzieło nie wg. daty publikacji, lecz w porządku chronologicznym rozgrywanych wydarzeń. 

Co jeszcze należy wiedzieć o twórczości Marka Krajewskiego? 

Swego czasu, Krajewski pisał kryminały wraz z Mariuszem Czubajem, choć nie przyniosły mu wielkiego splendoru, to jednak opowieść o losach Jarosława Patera należy określić jako bardzo dobre. Tutaj, akcja ukazania się pokrywa się w zupełności z akcją chronologiczną tych dzieł, tak więc najpierw należy sięgnąć po ’Salę Samobójców’ a następnie po ’Róże Cmentarne’. Pisarz opisał też jedną prawdziwą, historyczną postać, chodzi o dr Jerzego Kaweckiego będącego wybitnym patologiem sądowym. Jerzy Kawecki współtworzył zbiór wraz z Krajewskim, warto zaznaczyć, że cieszył się on znaczną popularnością.

Marek Krajewski jest wybitnym pisarzem, który zawsze trzymał poziom, wkładając w każde swe dzieło, w każdą powieść całego siebie. Trudno wskazać, które tomy z E.M. są tymi najlepszymi, jednak z pewnością warto przeczytać ’Widma w mieście Breslau’, ’ Mock. Pojedynek’, ’ ’Mock. Golem’.

’Mock. Pojedynek’ jest ciekawy z tego względu, że autor opisuje bohatera, który nie myśli jeszcze o zostaniu detektywem, póki co ma w planach być pedagogiem, jednak mimochodem zostaje włączony w sprawę śmierci jednego ze swoich profesorów. Retro kryminały z Popielskim są równie dobre, chociażby ’Pomocnik kata’, który będzie stanowił gratkę dla fanów historii, gdyż porusza temat relacji polsko- sowieckich. Bez względu po jaki tom Marka Krajewskiego sięgnie czytelnik, każdy z nich trzyma poziom. 

RAD

Sprawdź także

serce jak smoła

Serce jak smoła, Robert Galbraith – nowe przygody detektywa Strike’a i Robin

Są ludzie, którzy nie lubią czytać książek i tacy, którzy kochają. Osobną niszę stanowią ci, …