2021 rokiem Stanisław Lema – gra i biografia

Stanisław Lem w roku 1966, zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora

Wkład Lema w światową literaturę XX wieku jest nieoceniony, nie powinna więc dziwić decyzja Sejmu RP- 2021 rok został ogłoszony rokiem Stanisława Lema. Wybór znakomitego pisarza science fiction na patrona dyktowany był przede wszystkim setną rocznicą jego śmierci. Najczęściej tłumaczony polski pisarz został w ten sposób uhonorowany przez sejm wraz Krzysztofem Baczyńskim, Tadeuszem Różewiczem, Cyprianem Norwidem i kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Warto przyjrzeć się bliżej autorowi ,,Bajek Robotów” i Solaris, którego twórczość do dnia dzisiejszego wzbudza ciekawość biografistów oraz jak się okazuje, inspiruje branżę… gier komputerowych!

Pierwsza polska biografia Lema

Barwne życie Lema postanowił przedstawić szerszemu gronu Wojciech Orliński. Biografia polskiego pisarza zbiera pozytywne recenzje czytelników, którzy chwalą Orlińskiego za zgromadzenie ogromu informacji. W zaletach biografii wymienia się również konspekt historyczny i autentyzm. W swej książce ,,Lem. Życie nie z tej ziemi” zdradza największe tajemnice pisarza, nie unika kontrowersyjnych tematów. Mimo powściągliwości Lema w wypowiedziach dotyczących własnego życia, autorowi jego biografii udało się dociec chociażby dlaczego Andrzej Wajda ostatecznie zrezygnował z ekranizacji ,,Solaris„, kiedy pisarz po raz pierwszy spróbował narkotyków, jak udało mu się przeżyć Holocaust i czym spowodowany był donos dawnego przyjaciela Lema do FBI. Książka ukazuje również absurdy życia w Polsce Ludowej i wpływ wojny na dojrzałą twórczość pisarza. Orliński korzystając z nieopublikowanych dotąd źródeł, nakreślił na nowo postać wybitnego prozaika, o którego życiu z pewnością można by stworzyć jeszcze niejedną publikację.

Wojciech Orliński: Lem. Życie nie z tej ziemi
Wojciech Orliński: Lem. Życie nie z tej ziemi | fot.: kreatywna.pl

Gra na podstawie powieści Lema

Projekt ten światło dzienne ujrzy w 2022 roku. Za grę odpowiedzialne jest debiutujące studio Starward Industries.
Planowane z rozmachem ,,The invicible” utrzymane jest w nawiązującym do lat 50 i 60 XX wieku retro-futurystycznym klimacie, a akcja dzieje się w odległym miejscu wszechświata. Planeta okazuje się niezwykle przyjazna dla astronautów…
Co ciekawe, przy produkcji pracują między innymi twórcy kultowej gry ,,Wiedźmin 3: Dziki gon”. Rozgrywka uwzględnia eksplorację pustynnej planety i obsługiwanie kosmicznych urządzeń i pojazdów, a w trakcie gry przyjmiemy postać naukowca, który udaje się na poszukiwania zaginionej załogi wyprawy badawczej. Fabuła opiera się nie tylko na śledztwie, ale i walce o przetrwaniu. Twórcy zapowiedzieli również, że istotne miejsce w ,,,The invicible” stanowią wybory etyczne podejmowane przez gracza. Decyzje te zaważą na przebiegu gry. Produkcja dostępna będzie w polskiej wersji językowej dla PlayStation 5, Xbox Series X i S oraz PC.

Stanisław Lem to niewątpliwie twórca, który futurystyczne scenerie łączył z filozoficznymi refleksjami. Ponadczasowe rozważania sprawiają, że jego dzieła nie tracą na aktualności. Biografia pisarza oraz gra ,,The invicible” z pewnością pozwolą na nowo przeżyć fascynacje jego twórczością, ale także skłonią do nowych przemyśleń. Nie ulega wątpliwości, że warto poświęcić czas na oba projekty, ale także samemu przybliżyć sobie postać polskiego prozaika. Rok, któremu patronuje Lem, zdecydowanie temu sprzyja.

WLE