sci fi i fantasy
Od dogłębnych dyskusji na temat klasycznych dzieł po najnowsze tytuły, komentarze i spory. Chwyć więc za słuchawki i zanurz się w świecie polskich podcastów science fiction i fantasy | fot.: stock.adobe.com

Odkryj polskie podcasty/vlogi science-fiction i fantasy

Polskie podcasty science fiction i fantasy to wyjątkowe połączenie opowieści i wyobraźni. Podcasty te, tworzone przez polskich autorów i pasjonatów, zagłębiają się w światy fantasy i science fiction, wprowadzając słuchaczy w nowe, ekscytujące historie. Od klasycznych opowieści, po te współczesne — w tych podcastach każdy znajdzie coś dla siebie.

Podcasty dla fanów science fiction

Fanom fantastyki naukowej odcinek podcastu Głosem eksperta pod tytułem „Wyobraźnia Lema była nieograniczona, ale jego myślenie o przyszłości było bardzo praktyczne” oferuje dogłębne spojrzenie na prace Stanisława Lema. Podcast prowadzony przez Annę Sobańdę skupia się w tym przypadku na dziełach Lema, które mimo upływu lat nie tracą na aktualności. Niektóre wizje przyszłości, które pisarz kreuje w swoich utworach, stały się po wielu latach codziennością. Podcast obejmuje również niebezpieczeństwa związane z technologią, przed którymi ostrzegał Lem w swoich utworach. Gościem audycji jest Przemek Dębowski, projektantem, grafik, wydawca i wielbiciel książek Stanisława Lema.

Na 100-lecie urodzin Lema powstał także ośmoodcinkowy podcast Sto lat Stanisława Lema. To ciekawe spojrzenie na twórczość pisarza, ale i na zagadnienia takie, jak: górnictwo kosmiczne, transhumanizm, technologie. Podcast porusza także temat innych pisarzy gatunku oraz tworzenia w nurcie sci-fi.

Ciekawe tematy związane z nauką, przyszłością i technologiami porusza także podcast
Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej: od mediów, komiksu, muzyki czy ogólnie pojętej sztuki skupionych na sci-fi po futurologię, metodologię poszukiwań istot pozaziemskich i koncepcje światów science fiction.

Fanom tematów związanych z nauką, fantastyką czy sci-fi, ale też ogólnie rozumianą publicystyką polecić można podcast OFF Czarek. Zdecydowanie polecamy odcinek „Przyszłość według fantastyki naukowej” oferuje ciekawe spojrzenie na gatunek. Podcast, którego gospodarzem jest Cezary Łasiczka to spojrzenie na gatunek wraz z prof. Dariuszem Brzostkiem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, omawiające cel fantastyki naukowej oraz jej przedstawianie rzeczywistości i przyszłości.

Kolejnym świetnym podcastem sięgającym do sci-fi dla fanów jest Szkoda czasu na złe seriale prowadzony przez Zuzannę Piechowicz i Annę Piekutowską. Ciekawe odcinki to na przykład „Cyberpunk w serialach”, który omawia ideę cyberpunku w serialach telewizyjnych oraz wpływ tego gatunku na branżę. Stanowi więc dogłębne spojrzenie na świat cyberpunka — od najnowszych premier po klasyczne programy.

podcasty fantasy
Od klasycznych opowieści, po te współczesne — w tych podcastach każdy znajdzie coś dla siebie | fot.: stock.adobe.com

Podcasty dla fanów fantastyki

Fani gatunku fantasy zdecydowanie mają swoich podcastowych ulubieńców. Warto poszperać w internecie i znaleźć twórcę, który odpowiada nam zarówno pod względem podejmowanych tematów, jak i dynamiki mówienia czy sposobu prezentowania treści. Kto wyróżnia się swoim nietuzinkowm podejściem do gatunku?

DRWAL Rębajło – twórca youtubowy, gamer, publicysta zajmujący się między innymi Wiedźminem, Tolkienem czy adaptacjami dzieł fantasy. Prześmiewczy, dosadny, bezwzględny – tropi absurdy, tworzy własne wersje trailerów serialowych. Tam, gdzie rozum twórców serialowych śpi – budzi się Drwal Rębajło.

300kultura – fani popkultury skupiający się na analizowaniu bieżących zjawisk, recenzowaniu premier, komentowaniu wszystkiego, co związane z uniwersum Gry o tron, Harry’ego Pottera, Wiedźmina czy świata stworzonego przez Tolkiena. Zwięźle, zabawnie, krytycznie.

Czerw Fantastyczny – to błyskotliwe, zabawne, bogate w czasem absurdalne poczucie humoru, podsumowanie dzieł popkultury, podążanie za karkołomnymi na pierwszy rzut oka teoriami (relacja Ciri-Geralt w serialu Netflix) albo analiza szermierczych pomysłów twórców (prowadząca zna się na szermierce, co daje jej ciekawą perspektywę wypowiedzi).

książkowisko – Zuza wie wszystko o książkach z gatunku fantasy. Serie, jednotomówki, klasyki i najświeższe nowości, nieprzyjazne światy albo wątki romantyczne. Do tego subiektywne zestawienia, czytelnicze wyzwania i zaangażowanie twórczyni w prezentowane treści. Znajdziecie tam wszystko to, co w literaturze fantasy porusza odbiorców okraszone ciepłym głosem, wyważoną opinią i ciekawą perspektywą czytelniczą.

Krzysztof M. Maj – vloger, doktor nauk humanistycznych, wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. To człowiek, który zjadł zęby na grach wideo, sprawnie poruszający się w tematach światotwórstwa, filozofii i teorii literatury, współczesnej narratologii, poetyki gatunków fantastycznych. Przy tym słynie z ciętego języka, ciekawych analiz i umiejętności wywoływania dyskusji. Nie boi się autorytetów, nie klęka przed podstawą programową i bezwzględnie obnaża absurdy polskiego szkolnictwa. Można się z nim nie zgadzać, ale warto zapoznać się z jego spojrzeniem na świat.

Podcast dla fanów gier

Grami zajmują się wymienieni także wcześniej twórcy, ale oprócz nich warto także posłuchać:

Fantasmagieria – o grach komputerowych, konsolowych, popkulturze, ale i nie tylko

Grysław – tu omawiane są gry, nowości, zapowiedzi, ciekawostki, solidne kompendium wiedzy o świecie gamingowym.

GRYOnline i ciekawy odcinek „Na jakie gry w 2023 roku czekają polscy gracze?” zawiera spojrzenie na nadchodzące gry, w tym wiele ze świata fantasy i science fiction. Podcast prowadzony przez zespół entuzjastów gier (GRYonline.pl) omawia najbardziej wyczekiwane gry roku, od tytułów wysokobudżetowych po gry niezależne. Sam podcast zawiera również wywiady z twórcami gier, dając słuchaczom wgląd w proces tworzenia gier i inspiracje stojące za grami.

Niezależnie od tego czy interesuje Cię zgłębianie wizjonerskich wizji Stanisława Lema, tematyka cyberpunku w serialach telewizyjnych, głębsze zrozumienie gatunku fantasy z naukowego punktu widzenia, czy też słuchanie twórców, którzy sprawnie i ciekawie komentują zagadnienia związane z gatunkiem, podcasty dostarczają sporo wiedzy i rozrywki. Od dogłębnych dyskusji na temat klasycznych dzieł po najnowsze tytuły, komentarze i spory. Chwyć więc za słuchawki i zanurz się w świecie polskich podcastów science fiction i fantasy.

DOP/MMI

Sprawdź także

podcasty o książkach

Najciekawsze podcasty o książkach

Podcast to rodzaj bloga, tyle że rolę wpisu blogowego w formie tekstu pełni tutaj nagranie. W …