podcasty o książkach
Wśród dziesiątek popularnych nagrań są między innymi te o książkach, które są źródłem ciekawych informacji z dziedziny literatury i pozwalają na poznanie nowych inspiracji literackich | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze podcasty o książkach

Podcast to rodzaj bloga, tyle że rolę wpisu blogowego w formie tekstu pełni tutaj nagranie. W ostatnich latach podcasty zdobywają coraz większa popularność, głównie dlatego, że można ich słuchać w każdych warunkach, podobnie jak audiobooki. Wśród dziesiątek popularnych nagrań są między innymi te o książkach, które są źródłem ciekawych informacji z dziedziny literatury i pozwalają na poznanie nowych inspiracji literackich. Które podcasty o książkach są warte uwagi?

Radio Książki

Radio Książki to profesjonalny podcast literacki powstający dzięki współpracy Gazety Wyborczej, portalu Audioteka oraz czasopisma „Książki. Magazyn do czytania”. W ramach podcastu nagrywane są rozmowy z autorami książkowych nowości, których gospodarzem jest Michał Nogaś – dziennikarz Gazety Wyborczej i Radia Nowy Świat oraz autor książki pt. „Z niejednej półki, zbiór rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata”. Dyskusje ze znanymi polskimi pisarzami, poetami i twórcami reportaży pozwalają poznać wizję autorów i ciekawostki na temat omawianych tytułów, a czasami nawet fragmenty książek.

CzytuCzytu

CzytuCzytu jest jednym z najpopularniejszych, polskich podcastów o książkach. Tworzy go charyzmatyczny duet Katarzyny Czajki i Magdaleny Adamus, które w kolejnych odcinkach rozmawiają na temat rynku literackiego oraz popularnych tytułów i ich autorów. W rozmowy dotyczące literackich nowości oraz aktualnych wydarzeń i doniesień ze świata literatury wplatane są analizy gatunków i motywów literackich oraz wrażenia z ostatnio przeczytanych książek i komiksów.

Na miły book

Na miły book to podcast literacki tworzony przez dwóch pasjonatów czytania – Kamila i Maćka. Cykl rozmów powstał – jak twierdzą jego twócy – z tęsknoty za rozmowami o dobrej literaturze. Każdy z kolejnych odcinków to rozmowy z autorami książek i dyskusje autorów podcastu na temat najpopularniejszych literackich nowości z kraju i zagranicy oraz ciekawych tytułów z małych wydawnictw. Repertuar podcastu jest bardzo zróżnicowany – od poezji, przez reportaże, po fikcję literacką.

Lektury Bez Cenzury

Podcast Lektury Bez Cenzury to audycja, której zadaniem jest udowodnienie młodym słuchaczom, że szkolne lektury wcale nie muszą być nudne. Autor podcastu w kolejnych odcinkach przedstawia bohaterów książek i omawia znane motywy literackie w humorystyczny sposób, starając się wyjaśniać sens najpopularniejszych lektur, dopasowując ich fabułę i bohaterów do współczesnych realiów.

Zakładki. Podcast o książkach

Założeniem podcastu w wykonaniu Natalii i Mateusza są dyskusje na temat najpopularniejszych tytułów z polskiego i światowego rynku literackiego – bestsellerów i książek docenionych prestiżowymi nagrodami. W repertuarze między innymi omówienie fabuły książek i wrażenia po przeczytaniu kolejnych tytułów – bez recenzji, bez oceniania, na luzie.

Raport z literatury

Podcast w wykonaniu Agnieszki Budnik – doktorantki w Zakładzie Poetyki i Krytyki Literackiej, a w nim rozmowy na temat rynku książki, wywiady z pisarzami i pisarkami oraz omówienie aktualności i opowieści o literaturze – premierach, kontekstach i nagrodach literackich. Dodatkiem są ciekawe rozmowy z tłumaczami i wydawcami, interpretacje książek i omówienia gatunków literackich.

Albo poczytam

Tematyką podcastu „Albo poczytam” jest literatura spoza list bestsellerów, tytuły mniej znane i książki mniej oczywiste. Audycja powstaje na łamach Radia Kampus, a jej twórczynią jest Anna Karczewska, która rozmawia z osobami debiutującymi na rynku i przypomina zapomnianych autorów oraz zaprasza do studia osoby spoza świata literackiego, aby wyciągać od nich literackie inspiracje.

Ploteczki Polonistyczne

Ploteczki polonistyczne to edukacyjno-rozrywkowy podcast w wykonaniu miłośniczki literatury posługującej się pseudonimem „Babka od polskiego”. Tematyką podcastu jest historia literatury polskiej i fabuła najpopularniejszych dzieł literackich, streszczenia i opracowania lektur szkolnych, a także ciekawe życiorysy polskich twórców oraz skandale w literackim świecie.

AMU

Sprawdź także

zagraniczne podcasty

Najciekawsze zagraniczne podcasty

Kryminalne, mrożące krew w żyłach historie? A może opowieści o aktualnych sprawach? Niezależnie od tego …