okrągły stół
Dekorując okrągłe stoły, zawsze musisz pamiętać, by nie używać bardzo małych ozdób | fot.: materiał partnera

Dekoracje na okrągły stół – o czym należy pamiętać, wybierając ozdoby?

Dekoracje ułożone na stole mają wprowadzać każdego z zasiadających wokół niego osób w błogi i przyjemny nastrój. To one dodają odpowiedniego klimatu oraz charakteru. W przypadku prostokątnych blatów każdy z nas mniej więcej wie, jakimi zasadami się przy tym kierować. Problemy mogą pojawić się, gdy ozdobić należy stoły okrągłe rozkładane lub klasyczne. O jakich zasadach warto wtedy pamiętać, by dekoracje nikomu nie przeszkadzały, ale też wyglądały okazale? Sprawdź nasz poradnik!

Porada nr 1 – małe dekoracje optycznie zmniejszą stół oraz przestrzeń

Dekorując okrągłe stoły, zawsze musisz pamiętać, by nie używać bardzo małych ozdób. Dlaczego? Takie drobne wstawki niestety optycznie zmniejszą Twój blat, a nawet całe wnętrze. Mała serwetka położona na środku mebla jest więc zakazana! Tak samo niewielkie podkładki czy jeden kwiatuszek w malutkim wazonie. 

O wiele lepiej wybrać coś bardziej okazałego. Wtedy masz pewność, że stół będzie prezentował się idealnie. Oczywiście musisz zachować zdrowy rozsądek. Ogromne dekoracje również nie będą wskazane, ponieważ mogą utrudniać celebrowanie wspólnych chwil. Znajdź więc złoty środek. 

Zanim jednak kupisz dekoracje, które później okażą się niewypałem ze względu na rozmiar, postaraj się stworzyć przykładową kompozycję z elementów, które masz w domu. Ustaw na stole jakiekolwiek dekoracje i po prostu oceń, jakie mniej więcej gabaryty prezentują się na nim najlepiej. Zaoszczędzisz tym samym czas, nerwy i pieniądze. 

Wyżej wymienione porady, jak i te, które znajdziesz w dalszej części artykułu sprawdzą się zawsze – zarówno podczas wybierania dekoracji na stół do domu, jak i na ważne wydarzenie w postaci chociażby ślubu. A właśnie, skoro mowa o najważniejszym dniu każdej pary… Jeśli szykujesz się właśnie do tego wydarzenia i zależy Ci na ciekawych dekoracjach na okrągłe blaty, zapraszamy do lektury artykułu https://www.moda-slubna.com.pl/jak-udekorowac-okragle-stoly-weselne-inspiracje/. Tam przedstawione są już konkretne dekoracje na okrągłe stoły weselne, które z pewnością Cię zainspirują!

Porada nr 2 – zwisające dekoracje dodają elegancji

W przypadku stołów okrągłych warto pamiętać, że te cudownie prezentują się w zestawieniu ze zwisającymi dekoracjami. Duży obrus, który “spływa” z blatu dodaje całemu wnętrzu dostojności, elegancji i charakteru. Kształt mebla jeszcze lepiej uwypukla ten efekt. Chcąc okryć stół obrusem, koniecznie postaw więc obszerne tekstylia. Dokładnie je wyprasuj przed założeniem – wtedy na krańcach powstaną cudowne eleganckie falbany. 

Przeglądając piękne okrągłe stoły drewniane, dochodzisz jednak do wniosku, że zakrywanie ich blatu w całości jest wręcz niedorzeczne? Wtedy z pomocą przychodzi bieżnik! Takie zamienniki klasycznych obrusów w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy renesans. Ponownie wracają do łask, i co najważniejsze, cudownie prezentują się na okrągłym blacie. Wystarczy przełożyć je przez środek stołu i elegancka ozdoba gwarantowana!

zwisający obrus okrągły stół
Zwisający z okrągłego stołu obrus zawsze dodaje wnętrzu elegancji oraz charakteru | fot.: materiał partnera

Porada nr 3 – pamiętaj o ich odpowiedniej wysokości ozdób

Stoły okrągłe cenione są przede wszystkim za to, iż umożliwiają swobodną rozmowę z wszystkimi zasiadającymi przy nich osobami. Wybierając dekoracje, nie możesz zrujnować tej zalety. Pamiętaj więc, by dopasować odpowiednio wysokość ozdób. Dekoracje nie mogą kończyć się na linii wzroku. Powinny być niższe lub wyższe. Wtedy kontakt wzrokowy będzie łatwiejszy do nawiązania.

O tym fakcie należy pamiętać przede wszystkim przy kwiatach. Zdecyduj się na niskie flower boxy ułożone w piękną kompozycję lub postaw na wysoki przezroczysty wazon z bardzo smukłymi roślinami. Do tego staraj się, aby nie przesadzić z ilością wysokich ozdób. Jedna taka dekoracja w zupełności wystarczy. Reszta powinna być niższa.  

niskie kwiaty na stół
Niskie dekoracje na stół okrągły to pewność, że ozdoba nigdy nie będzie stała na linii wzroku zasiadających wokół blatu osób | fot.: materiał partnera

Porada nr 4 – zabawa kształtami musi być przemyślana

Chcesz do dekoracji stołu okrągłego wprowadzić jakieś geometryczne kształty? Najpierw dokładnie to przemyśl. Dlaczego? Omówmy to na przykładzie podkładek. Gdybyś zdecydował się na te w kształcie koła, całość prezentowałaby się średnio. Taka aranżacja sprawiałaby wrażenie bardzo sztucznej i dopasowanej na siłę. Łatwo jednak przełamać taki efekt, wybierając np. podkładki w kształcie koła, jednak o nieregularnym wykończeniu – w postaci frędzli, małych pomponów itp. Od razu całość nabierze charakteru.

A co z podkładkami w kształcie kwadratu czy prostokąta? To może się sprawdzić, jednak pod jednym ważnym warunkiem – takie dekoracje nie mogą na siebie nachodzić i muszą być rozłożone symetrycznie. Gdyby jedna podkładka przykrywała drugą, stół optycznie się zmniejszy. Będzie bowiem wyglądało to tak, jak gdyby przy blacie było za dużo nakryć. W tym jednym przypadku mniejsze rozmiary będą wskazane – w końcu od każdej reguły są jakieś wyjątki. 

Porada nr 5 – skumulowanie ozdób w jednym miejscu działa na korzyść okrągłego stołu

Wszystkie ozdoby na okrągłym stole warto skumulować mniej więcej w jednym miejscu. Najczęściej będzie to oczywiście środek blatu. To bardzo dobre rozwiązanie, którego nie trzeba się bać. Zawsze taka dekoracja będzie się pięknie prezentować, a do tego zyskasz sporą ilość miejsca na inne ważne elementy – zastawę, misy i wazy z posiłkami itp.

Nie pilnuj jednak, aby takie ozdoby układały się np. w kształt koła. Nieregularne wykończenie jest o wiele lepsze. Całość prezentuje się wtedy elegancko, ale też nie jest sztywna. Wykaż się więc kreatywnością i postaw na artystyczny (nie)ład. 

Materiał partnera

Sprawdź także

stelaż do-stołu

Jak zbudować własny stół z wykorzystaniem stelaży do stołów – praktyczne porady

Budowa własnego stołu może być nie tylko ekscytującym projektem, ale również doskonałą okazją do wyrażenia …